Dārza ABC: Sibīrijas īrisi, kas izceļas ar krāšņiem un smaržīgiem ziediem
Foto: Z/S "Bērziņi"/ Janet Sacks& Martin Schafer

Īrisi dārzos Latvijā ir iecienīts augs, turklāt tie savus ziedus raisa jūnijā – kad dārzā vēl nav vasaras pilnbrieds. Pasaulē ir vairāki desmiti tūkstošu īrisu šķirņu, kas pārsteidz ne tikai ar krāsu bagātību, ziedu izmēru, bet arī augumiem. Jaunās dārza sezonas gaidās šoreiz – stāsts par Sibīrijas īrisiem, kā arī fotogrāfijas septiņām īrisu hibrīdšķirnēm, kurām ir ne tikai pasakaini skaisti ziedi, bet arī patīkams aromāts.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Portāla "Tavs Dārzs" lasītājus ar Sibīrijas īrisiem un septiņām īpašākajām šķirnēm – jaunumiem – iepazīstina zemnieku saimniecības "Bērziņi" dārzniece Iveta Bērziņa. Raksta turpinājumā vari lasīt ne tikai viņas viedokli par Sibīrijas īrisiem, bet arī zemnieku saimniecības "Bērziņi" holandiešu sadarbības partnera Jana Veršora sarūpēto tekstu par Sibīrijas īrisiem. Tāpat vari aplūkot skaistus īrisu hibrīdu attēlus no zemnieku saimniecības sadarbības partneriem – Dženetas Saksas un Mārtina Šēfera, kuri tos publicējuši savā katalogā.

"Pagājušais gads parādīja, cik svarīga Latvijas iedzīvotājam ir sava dārza telpa. Ceļošanas iespēju nav, baudām vietējos dabas jaukumus, kuru, izrādās, tepat ir tik ļoti daudz, dažādu un iedvesmojošu, ka vienas cilvēka dzīves par maz, lai visu aptvertu. Tāpat baudām izdevību bezmaz vai līdz elkoņiem ierakties piemājas dārza dobēs un ieelpot zemes valgo aromātu, rīta rasā nomazgāt kājas un meditēt, sekojot bites vai tauriņa ceļojumam pa plaukstošo augu valstību.

Fiziski esam vēl ziemā. Daba guļ zem sniega, ledū, aukstumā, bet dvēsele jau lidinās siltā pavasara saulē, kad mostas kukainīši, plaukst lapas, no zemes spraucas jauni dīgsti," stāsta Iveta Bērziņa.

Iveta iepazīstina ar vienu no savas saimniecības jaunumiem – septiņām īrisu šķirnēm no jaunā tipa Sibīrijas īrisiem. "Tie izceļas ar pasakaini krāšņiem smaržīgiem ziediem, kuri tā vien vedina domāt par krāsainiem galma dāmu tērpiem un gaisīgām zīda šallēm, glāsmaini pieglaužoties ādai. Tik daudz eksotisku tauriņu vienuviet – iespēja izvēlēties savu krāsu gammu, ar kuru papildināt sava dārza puķu galeriju un ļauties sapņiem par eksotiskām zemēm! Pirmajā gadā pēc iestādīšanas ziedēšana nebūs ļoti bagāta, bet, kā esmu novērojusi, arī nedaudzi ziedi spēj raisīt neizmērojamu prieku. Noderēs arī ziedu griešanai."


Tags

Dārzs Īrisi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form