Dzīvespriecīgās atraitnītes un būtiskākais par to audzēšanu mānīgajā pavasarī
Foto: Shutterstock

Dārza pelēkumā pašas spilgtākās krāsas pirmās ienes smaidīgās atraitnīšu sejiņas. Puķu kastēs un podos tās jūtas droši un nebīstas ne sniega, ne sala.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pavasara pelēkumā vislabāk pamanāma košā saules dzeltenā krāsa. Vēlāk varēs novērtēt arī pasteļtoņus un to neskaitāmās krāsu nianses. Vienkāršoti atraitnītes varētu iedalīt lielziedu un sīkziedu, parastās un nokarena auguma. Visas vienlīdz izturīgas. Protams, lielos ziedus var vairāk pabojāt lietus, sniegs un vējš. Atraitnītes var stādīt gan traukos, gan dobēs, taču lielāks efekts būs, ja augi būs pacelti augstāk: balkonkastēs, podos, uz terases, lievenīša.

Vai tiešām jau var stādīt ārā?

Atraitnītes ir gatavas ziedēt ārā jau kopš marta. Jo agrāk tiek pie ziedoša auga, jo labāk, jo pavasara un ziedēšanas laiks ir īss. Nereti cilvēki domā, ka puķītes, kas nākušas no siltumnīcas, jāpieradina pie āra dzīves, jāpiesedz, bet ar atraitnītēm tā nav. Siltumnīcā, kurā aug atraitnītes, ir tikai nedaudz siltāks nekā ārā. Šiem augiem patīk vēsums. Pat ja krietnāka salna apkož pirmos ziedus, augam tas nekaitēs, un tas ziedēs tālāk.

Atraitnītēm labi kompanjoni ir neaizmirstulītes un mārpuķītes. Tās ir labi saderīgas gan krāsu, gan augšanas prasību ziņā un arī nebīstas sala.

Dzīvespriecīgās atraitnītes un būtiskākais par to audzēšanu mānīgajā pavasarī
Foto: Shutterstock

Vai dobē augošās var pasteidzināt?

Atraitnītes, kas jau tagad ir pilnos ziedos, ir ziemojušas siltumnīcā. Dārznieki par tām ir rūpējušies visu ziemu. Taču pavisam drīz sāksies īsts atraitnīšu bums, kad "būs gatavas" tās, kas izaudzētas no jaunstādiem šopavasar.

Atraitnītes, kas stādītas dārza dobēs jau rudenī, steidzināšanai nemaz tik labi nepadodas. Katram augam, lai būtu vēlamais rezultāts, savā attīstībā jāiziet zināms temperatūras cikls. Uz palodzes, siltā istabā, kur gaisma nāk tikai no loga, kvalitatīvs stāds neizaugs.

Kā pašam izaudzēt atraitnītes?

Ja vēlas audzēt stādiņus, sēklas sēj jūlijā, jo atraitnīte ir divgadīgs augs. Rudenī (augustā, septembrī) stādiņus izpiķē paliekošā vietā. Taču jārēķinās, ka daļa ziemu var nepārdzīvot (atkušņi, kailsali). Pavasarī augi modīsies kopā ar dabu, sākot ziedēt, kad iestāsies jauks laiks. Ja vēlas pasteidzināt ziedēšanu un būt lielākā drošībā par augiem, rudenī puķes stāda podiņos, kurus ierok neapkurināmā siltumnīcā. Līdz ziemai augi pagūs sasakņoties.

Ziemā uzmana, lai augsne podiņos būtu mitra, citādi augi var aiziet bojā. Tuvojoties bargam salam, atraitnītes piesedz ar agrotīklu. Daži dārznieki stādiņiem uzber sniegu. Agri pavasarī iepodotos augus var arī pasteidzināt.

Taču jārēķinās, ka tik skaistas atraitnītes, kā izaudzētas profesionālā siltumnīcā, kur tām sagādāti ideāli apstākļi, pašam izaudzēt nez vai izdosies.

Dzīvespriecīgās atraitnītes un būtiskākais par to audzēšanu mānīgajā pavasarī
Foto: Shutterstock

Ar ko barot atraitnītes?

Tradicionāls ir ieteikums barot puķes reizi nedēļā. Pēc jaunākajiem ieteikumiem, vislabāk būtu, ja atraitnītes barību saņemtu vienmērīgi visu laiku. Tas nozīmē, ka barības līdzekli pievieno gandrīz katrā laistīšanas reizē, uz iepakojuma norādīto mēslojuma devu līdzvērtīgi sadalot. Nereti dārznieki iesācēji kļūdās, kad, labu gribēdami, katrā laistīšanas reizē ūdenim pievieno visu instrukcijā norādīto daudzumu. Tādā veidā augs ātri vien tiks pārbarots. Tikpat aplami ir augam likt ievērot diētu un laistīt ar pliku ūdeni. Mēslošanai derēs kompleksie šķidrie mēslošanas līdzekļi, kas paredzēti vasaras puķēm.

Kuru stādiņu pirkt?

Vispirms novērtē stādiņa lapojumu: tam jābūt kuplam, blīvam, tumši zaļam. Stāda lielums nav tik būtisks, jo augs ar laiku saaugs. Jāpievērš uzmanība pumpuriem. Iegādājoties augu ar visvairāk atplaukušajiem ziediem, pa ceļam līdz mājām skaistums būs krietni paburzījies. Gudrāk ir pirkt augu, kuram atvēries tikai viens divi ziediņi, kas parāda krāsu un zieda lielumu, bet pārējie ziedi vēl pumpuros.

Dzīvespriecīgās atraitnītes un būtiskākais par to audzēšanu mānīgajā pavasarī
Foto: Shutterstock

Kā paildzināt puķes dzīvi?

Pilsētu apstādījumos atraitnītes izrauj, kad tās vēl pašā skaistumā. Tas nepieciešams, lai laikus varētu iestādīt vasaras puķes. Taču mājas apstākļos atraitnīšu ziedēšanu var krietni paildzināt. To noteikti vērts darīt, ja augs stādīts puķu kastē, toveros. Atraitnītēm, tāpat kā daudzām citām vasaras puķēm, svarīgākais ir nokniebt noziedējušos ziedus un neļaut veidoties sēklām. Arī regulāra mēslošana paildzinās auga dzīvi. Jo vēsāks laiks, jo skaistāk un ilgāk ziedēs atraitnītes. Košo skaistumu karstajā laikā ieteicams pārvietot paēnā, kur tas atkal var dzīvot ilgi un laimīgi.

Ja kādas sēkliņas būs palikušas, tās var iesēties un sadīgt. No tām izaugs jaunas atraitnītes, taču tās būs ļoti dažāda izskata, mātesaugam nebūs līdzīgas.

Padoms. Der apskatīt arī poda apakšu. Ja augs ir spēcīgs, no podu atverītēm līdīs ārā baltas saknītes.

Tags

Pavasara augi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form