Foto: Dabas muzeju rotā vairāk nekā 150 gladiolas
Foto: F64

Šonedēļ Latvijas Dabas muzejs Rīgā rotājies ar gladiolām - līdz 17.augustam te notiek izstāde Gladiolas pāri robežām 2014, kurā apmeklētāju vērtējumam vairāk nekā 150 dažādu šķirņu ziedu nodevuši ne tikai Latvijas gladiolu selekcionāri un audzētāji, bet arī viesi no ārvalstīm - Baltkrievijas un Lietuvas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izstādes ietvaros iespējams ne vien apbrīnot atvasaras ziedu krāšņumu, bet arī sastapt speciālistus no Minskas un Viļņas botāniskajiem dārziem, kā arī apskatīt īpaši atlasītās gladiolas no ciemiņu pārstāvēto botānisko dārzu kolekcijām.

Kā ierasts, savus ziedus izrāda pazīstamie Latvijas gladiolu selekcionāri un audzētāji: Juris Bāze, Laimonis Zaķis, Visvaldis Viņķelis, Aija Stūrīte, Ancānu ģimene, Raimonds Cīrulis, Raimonds Puriņš, Ērika Ozere un citi. Apmeklētāju vērtējumam plašā klāstā tiek piedāvātas pašmāju šķirnes, kā arī pārrobežu – amerikāņu, krievu, ukraiņu, čehu, lietuviešu un citu valstu – selekcionāru lolojumi.

Gladiolu nozīme kultūrvēsturē lielākoties saistāma ar cīnītāju aizsardzību un veiksmi. Piemēram, viduslaiku Eiropā bruņinieki nēsāja savvaļas gladiolu bumbuļsīpolus kā amuletus, jo ticēja, ka tie viņus pasargās no brūcēm un sakāvēm divkaujās. No šīs leģendas radās arī pirmais vācu gladiolu nosaukums Siegwurz - Uzvaras karalis. Eiropā gladiolas audzē kopš 18.gadsimta. Ekspedīcijās Dienvidāfrikā ceļotāji atklāja savvaļas gladiolas, kas savā krāšņumā bija pārākas par Eiropā sastopamajām un iedvesmoja puķu audzētājus. Vēlāk, 19.gadsimtā, Eiropā aktīvi tika ievestas un aprakstītas dabā zināmas sugas, tā aizsākās mūsdienu gladiolu selekcija. Par selekcijas pirmsākumu Latvijā var uzskatīt 1936.gadu, kad Ogres rajona Ciemupē K.Jansons sāka izplatīt savu pirmo šķirni 'Ciemupes Rozā'.

Izstāde Gladiolas pāri robežām 2014 Latvijas Dabas muzejā skatāma līdz svētdienai, 17.augustam.

Tags

Latvijas Dabas muzejs Sīpolpuķes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form