Foto: Shutterstock
Pavasarī, kad augsne paliek mīksta, zemē var stādīt ziedu gumus un sīpolus, kas ziemu pavadījuši telpās. Kā stādīt un rūpēties par šiem augiem, lai tie priecētu ar raženiem ziediem, skaidro dārza eksperte un "Kesko Senukai Latvia" produktu speciāliste Līna Spure.

Mūsu klimatiskajos apstākļos nav iespējams precīzi prognozēt, kad zeme būs atkususi un pietiekami mīksta. Visbiežāk tas notiek aprīlī, taču Līna Spure iesaka sekot līdzi laika prognozei un pievērst uzmanību tam, cik izturīgs ir katrs no stādāmajiem augiem.

Graciozās kannas

Foto: Shutterstock

Skaisti augi, kas zied uz robežas starp vasaru un rudeni, taču ar savām graciozajām lapām priecē arī visu vasaru līdz uzziedēšanai. Kā šobrīd ļoti aktuālas speciāliste min kannu šķirnes ar bordo lapam un oranžīgiem ziediem. Kannas var stādīt ne vien dobē, bet arī dārza podos, taču tad jārēķinās, ka augs var neizaugt tik ražens. Izvēloties dārzam kannas, eksperte iesaka pievērst uzmanību to augstumam, kas dažādām šķirnēm ir atšķirīgs. Tāpat augs plešas plašumā un jārēķina, ka kannas jāstāda aptuveni 0,5 līdz 0,6 metru attālumā vienu no otras. Ja kannas būs sastādītas par tuvu, augs nesaņems sauli no visām pusēm un lapas var sākt bojāties.

"Kannas pie mums īpaši labi nevar pārziemot, tāpēc lielākoties tās uz ziemu rok ārā. Taču ir arī gadījumi, kad nav bijusi pārāk barga ziema, augam pieticis mulčas un tas pārziemojis arī atstāts zemē, īpaši Kurzemē, kur ir siltāks piejūras klimats un dārza infrastruktūra ļauj pasargāt augu no ziemeļu vējiem," saka dārza eksperte. Tiem, kas vēlas šādu eksperimentu veikt arī savā dārzā, Spure iesaka rudenī daļu no sakņu čemura izrakt, bet daļu atstāt zemē. Taču par to, vai augs dārzā spējīgs pārziemot, var spriest tikai tad, ja tas izdodas divus gadus pēc kārtas.

Kad jāsāk kannas modināt? "Te nebūs vienas pareizās atbildes," saka Spure, paskaidrojot, ka arī ekspertu vidū domas atšķiroties, vai to vispār vajag darīt. "Viena lieta, ko mūsu platuma grādos nevar droši prognozēt, ir laikapstākļi. Ja stāds jau uzmodināts un gatavs stādīšanai, bet zeme vēl arvien nav mīksta, tas var sākt nīkuļot," skaidro eksperte. Parasti kannas stāda zemē maija vidū, kad vairs nav jābaidās no salnām.

Daudzveidīgās dālijas

Foto: Shutterstock

"Tas ir vienīgais augs, kuru nevajag pat mēģināt pārziemināt dobē. Ja tas izdodas, to var uzskatīt par brīnumu," saka Spure, piebilstot, ka, paliekot zemē, augs stumsies arvien dziļāk zemē un pat tad, ja būs izdzīvojis, nākamajā gadā ziedi paliks mazāk un smalkāki. Savukārt, ja dāliju gumus rok ārā, tos var saglabāt, stādot katru gadu, vismaz dekādi un pat ilgāk. Dālijām ir daudz dažādu šķirņu augstākas un zemākas. Tās var iedalīt arī pēc ziedu formas: kaktusa, pomponi, bumbiņas utt. Ir arī viengadīgās vasaras dālijas. Arī krāsu daudzveidība dālijām ir ļoti bagāta, taču jārēķinās, ka dālijas dārzā var sākt mutēties ar blakus augošajām šķirnēm, tāpēc, ja gribas saglabāt tīras krāsas, labāk stādīt dālijas pa krāsu blokiem. Eksperte arī min, ka dālijas var izaugt mazliet īsākas, kā minēts uz paciņas, jo dāliju gumi lielākoties ievesti no Nīderlandes, kur klimats ir mīkstāks.

Kad var stādīt dālijas? Dālijām kaitē temperatūra, kas ir zemāka par +2 grādiem pēc Celsija, tāpēc, atkarībā no laikapstākļiem, dārzā var stādīt, jau sākot no aprīļa beigām, ja ir iespēja tās pasargāt no salnām. Telpās dālijas var modināt un stādīt podos jau marta vidū. Puķu podus ir jānovieto labi apgaismotā vietā. Temperatūrai jābūt vismaz +17 grādiem pēc Celsija. Maija vidū šos dāliju podus var iznest dārzā.

Prasīgās gladiolas

Foto: Shutterstock

Iedomājoties gladiolas, daudziem prātā nāk pirmais septembris, taču pēdējos gados mainīgo laikapstāļu dēļ tās mēdz uzziedēt jau augusta sākumā. Gladiolas zied krāšņiem ziediem un sastopamas praktiski visās krāsās – gan zilas, gan zaļas, gan raibas. Arī augstums var atšķirtiem atkarībā no gladiolu šķirnes. Kopumā Latvijā ir sastopamas aptuveni 1000 gladiolu šķirnes! Starp gladiolām bieži ir hibrīdi, kas nav tik izturīgi kā 20 gadus vecie sīpoli. Gladiolas var mēģināt atsāt arī zemē, taču, ja gribas saglabāt tīras krāsas, lielus augus, eksperte tomēr iesaka rakt tos ārā, jo, atstājot tos zemē katru gadu, var mainīties krāsa un mazināties ziedi. "Par gladiolām jāzina tas, ka šie sīpoli ir diezgan prasīgi un jutīgi, tāpēc tos būtu vēlams divreiz gadā pārbaudīt. Sīpoli jāglabā sausā pagrabā, papīrā vai kūdrā, jo ļoti svarīgi, lai tiem nepiekļūtu mitrums," saka dārza eksperte.

Kad gladiolas var stādīt zemē? Uz ziemu izraktos gladiolu sīpolus zemē var stādīt stādīt aprīļa beigās vai maija sākumā, kad augsne ir iesilusi līdz +9 grādiem pēc Celsija.

Dārza karalienes lilijas

Foto: Shutterstock

Lillijas uz ziemu var rakt un var nerakt ārā, turklāt atšķirībā no dālijām vai gladiolām, neizrokot lillijas, var sagaidīt, ka katru nākamo gadu ziedi augs lielāki un pats augs – varenāks. Savo "īsto" izmēru lillija sasniedz, ja aug vienā vietā četrus piecus gadus bez izrakšanas. Arī lilijām ir dažādi augstumi un ir lillijas koki, kur uz viena kāta var izaugt 20 un pat vairāk krāšņi lillijas ziedi. Tāpat pēdējos gados populāras kļuvušas arī pundurlillijas.

"Viena no svarīgākajām pazīmēm, kā iedalīt lillijas: smaržīgajās un nesmaržīgajās. Smarža pieņemas spēkā tieši vakarā, tāpēc, ja tev tā nepatīk, labāk nestādīt lillijas terases vai āra virtuves tuvumā," saka Spure, skaidrojot, ka Latvijā ir pieejamas Āzijas hibrīda šķirnes, Austrumu (orientālas) hibrīda šķirnes un OT klases hibrīdi. "Āzijas lillijas ir visizturīgākās, tās nevajag ne īpaši laistīt, ne mēslot, savukārt Austrumu šķirnes būs interesantākas, taču tad ir jāpiedomā gan par regulāru laistīšanu, gan mēslošanu, jo, kā jau hibrīdi, tie ir jutīgāki un prasa vairāk uzmanības," saka eksperte. "Āzijas hibrīdiem nav aromāta, bet OT hibrīdiem aromāts būs viegls un patīkams".

Kad stādīt lilijas? Ja lilijas uz ziemu izraktas vai arī stādīsiet tās dobē pirmo reizi, vispiemērotākais laiks tam būs tiklīdz zeme ir atkususi. Lillijām nepatīk parāk liels mitrums, sīpoli ir maz izturīgi pret pelējumiem, līdz ar to jāpierauga, lai augiem paredzētā vieta būtu sausa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!