Kas jāzina par alisīšu sēšanu
Foto: Shutterstock

Jūrmalas lobulārijas (Lobularia maritima), kuras mēdz tautā saukt par alisēm vai medenēm, dobēs veido gluži vai skaistus paklājus, bet īpaši krāšņi tās izskatās gar dobju malām. Kad un kā sēt alises, lūko rakstā tālāk!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par alisītēm stāsta SIA "VIP Dārzs" īpašniece un dārzkope Iveta Ozola, kura konsultē dārzkopības jautājumos. Viņai gudrības par alisītēm pastāstījusi kāda dārzniece ar ļoti ilgu pieredzi dārzkopībā, un Iveta pati praksē pārliecinājusies – dārzkopes teiktais tiešām strādā.

Lūk, ko no dārzkopes teiktā vērts likt aiz auss:

  • alisītes nevajag sēt kastītēs. Tās nevajag piķēt, tā sevi tikai apgrūtināsiet;
  • Iveta alisītes sēj aprīļa sākumā – tiešsējā podiņā;
  • viņa izvēlas granulētās vai pilētās sēklas. Ko tas nozīmē? Kā vienkāršiem vārdiem paskaidro Iveta, vienā sēkliņā ir iestrādātas vairākas sēkliņas, lai ir tāds kā "pušķītis". Portāls "Tavs Dārzs" jau savulaik rakstīja, ka pilētās un granulētās sēklas ieteicams pirkt vai pasūtīt tūlītējai izsējai, tas pats attiecas arī uz iedzīvinātām sēklām, kas nav paredzētas glabāšanai;
  • ja izvēlas granulētās vai pilētās sēklas – tās nav jāapber!
  • stādus audzē 9 centimetrus lielā podā, kurš tiek piepildīts ar KKS-2 kūdras substrātu. To samitrina, uztaisa iedobīti, pa vienai granulai liek iekšā iedobē;
  • pēc tam podiņus pārsedz ar agrotīklu. To virs podiņiem tur līdz pirmajam zaļumiņam (asniņam). Nav būtiski, cik kārtās ir agrotīkls – vienā vai divās kārtās. Kā parādās zaļumiņš – tā agrotīklu jāņem nost. Turpina audzēt podiņā. Viņa skaidro, ka ar šādas metodes palīdzību izpaliek ne tikai pārpiķēšana, bet arī pārpodošana;
  • Iveta ir novērojusi, ka alisītēm nepatīk kantaini podi, labāk izvēlēties apaļus;
  • alisītēm nepatīk, ja tās ilgi moka pa podiem (apakšējās lapiņas sāk dzeltēt), tāpēc to sēju noteikti nevajag sasteigt!

Savukārt savā "Facebook" kontā Iveta uzskaita arī citus noderīgus faktus par tautā sauktajām alisītēm:

  • sēklas dīgst gaismā vai viegli apbērtas ar vermikulītu;
  • alisītes tiešsējā dobēs sēj maijā.

Portāls "Tavs Dārzs" februāra vidū apmeklēja LLKC Liepājas konsultāciju biroja informatīvo vebināru "Plēves tuneļu konstrukcijas un siltuma nodrošināšana. Puķu un dārzeņu dēstu audzēšana, mēslošana segtajās platībās," kurā pieredzes stāstos dalījās ne tikai dārzkope un SIA "VIP Dārzs" īpašniece Iveta Ozola, bet arī LLKC augkopības speciālists Māris Narvils. Šis padoms nāk no lektoru stāstītā LLKC vebinārā.

Tags

Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam