Krāšņās un aromātiskās salvijas Latvijas dārzos: kā kopt un vai pārziemos?
Foto: Shutterstock

Gribu dārzā iestādīt retāk sastopamas krāšņas salvijas. Vai tās pārziemo dārzā? Kuras ir izturīgākas šķirnes? Tā žurnālam "Praktiskais Latvietis" vaicā lasītāja Ilze.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Salvijas pieder pie lūpziežu dzimtas. Viengadīgās sugas (dažas no tām dzimtenē gan ir daudzgadīgi lakstaugi vai krūmi) audzē uz balkona vai terases – kastēs un podos, savukārt daudzgadīgās vairāk izmanto ziemciešu stādījumiem.

Viengadīgās sugas

Raibziedu salvija (Salvia horminum) – savvaļā sastopama Vidusjūras apgabalā. Sasniedz 0,45–1 m augstumu. Ziedi nelieli, bet efektīvas un krāšņas ir katra zieda pamatnei piestiprinātās krāsainās seglapas. Ziedi sārti, violeti, balti. Zied jūlijā, augustā. Var izmantot sausajiem ziediem. Augi piesaista bites un tauriņus.

Šķirnes: 'Magical Bouquet'. Sēj laukā maija sākumā. Sēklas iestrādā 1–2 cm dziļi, tās sadīgst pēc 8–10 dienām. Audzē siltā, saulainā vietā, labi mēslotā, irdenā, ne pārāk sausā augsnē. Ēnainā vietā augu lapas neiegūst tik košas krāsas.

Krāšņās un aromātiskās salvijas Latvijas dārzos: kā kopt un vai pārziemos?
Foto: Cristina / cc

Miltainā salvija (Salvia farinaceae) – savvaļā aug Teksasā, ASV. Augi veido kompaktu, bagātīgi zarotu krūmu. Ziedi sīkāki nekā citām sugām – tumši zili, balti. Zied no jūlija līdz septembrim. Lieliski iederas puķu dobē grupveida stādījumos, kā arī puķu podos, ziedkopas var arī sažāvēt ziemai.

Šķirnes: 'Cirrus' – agra šķirne ar 12 cm garām ziedu vālēm, 40 cm augsta, 'Fairy Queen' – 45 cm augsta, zied līdz pat salnām, 'Rhea' – ar violetzilām ziedu vārpām, 40 cm augsta, 'Strata' – ļoti kompakta, fascinē spilgti zilie ziedi uz sudrabbaltās vārpas, 'Victoria' – spēcīgs krūmveida augs, ziedu vārpas tumši zilas, 'Evolution Violet' – labi sazarojas, ilgstoši zied.

Šarlaksarkanā salvija (Salvia coccinea) – šīs sugas dzimtene ir Dienvidamerika. Sasniedz 30–50 cm augstumu. Zied no jūlija līdz pat rudenim. Stāda dobēs, podos. Šķirnes: 'Coral Nymph' – 30 cm augsta, ziedi lašrozā krāsā, 'Lady in Red' – šarlaksarkani ziedi.

Izplestā salvija (Salvia patens) – savvaļā Meksikā aug kā daudzgadīgi lakstaugi. Kultivē kā viengadīgu. Stublāji stingri, mataini, veido izplestu, paskraju, 50–80 cm augstu krūmu. Skrajā vārpā sakārtojušies īpatnējas formas ziedi intensīvi zilā krāsā. Zied no jūlija līdz rudenim. Izplesto salviju pavairo ar sēklām, izsējot tās februāra beigās, martā dēstu audzēšanai. Stāda saulainā vietā, trūdvielām bagātā, kaļķi saturošā augsnē. Stāda 30–40 cm attālumā. Izplestā salvija ir interesants papildinājums viengadīgo un daudzgadīgo puķu stādījumos, toveros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šķirnes: 'Panama Blue' – agri ziedoša, kompakta auguma, 'Blue Angel' – ziedi zili, 6 cm gari, cauruļveida.

Ananasu salvija (Salvia rutilans) – cēlusies Latīņamerikā. Lapojums tiešām smaržo pēc ananasiem. Zied rudenī sarkaniem ziediem. Augs ap 1 m augsts, tā sakņu sistēma ir izvērsta, tāpēc augam nepieciešams lielāks pods. Piemērots gan saulainai, gan daļēji noēnotai vietai. Parasti audzē viengadīgā kultūrā, tomēr var arī pārziemināt +8…+10 °C temperatūrā, piemēram, pagrabā līdz nākamajam pavasarim. Ananasu salvijas ziedi un lapas ir ēdamas. Tās plaši lieto meksikāņu tradicionālajā medicīnā. Augs palīdz depresijas un paaugstināta asinsspiediena gadījumā. Sastāvā esošajām vielām ir nomierinošs efekts. Gan ziedus, gan lapas izmanto tējām, pievieno augļu salātiem.

Šķirne: 'Pino' – 80 cm augsta, zied oktobrī–novembrī ļoti dekoratīviem ziediem. Var pārziemināt uz palodzes arī istabas temperatūrā.

Krāšņās un aromātiskās salvijas Latvijas dārzos: kā kopt un vai pārziemos?
Foto: Scott Robinson / cc

Daudzgadīgās sugas

Ārstnieciskā salvija (Salvia officinalis) – līdz 50–70 cm augsts puskrūms ar stāvu, zarainu stumbru. Ziedi zili violeti, zied jūnijā, jūlijā.

Šķirnes: 'Culinaria' – 15 cm augsta, ļoti aromātiska un dekoratīva salvija ar lielām lapām, 'Goldblatt' – 15 cm augsta, lapojums dzelteni zaļš, ļoti dekoratīvs, 'Hexenmantel' lapas ļoti krāšņas – sarkani zaļi baltas, 'Purpurmantel' lapas aromātiskas, samtainas, purpursarkanas, 'Salina' plaši izmanto kulinārijā.

Krāšņās un aromātiskās salvijas Latvijas dārzos: kā kopt un vai pārziemos?
Foto: Shutterstock

Krimūnu pagasta zemnieku saimniecības "Rūķīšu tējas" saimnieks Raimonds Lignickis stāsta, ka pirmajā gadā no ārstnieciskās salvijas iespējams iegūt vienu ražu, bet, sākot no otrā gada, ražu vāc 2–3 reizes sezonā. Lai labi pārziemotu, nedrīkst apgriezt vēlāk par septembra sākumu. Ja salvijas apgriež septembra beigās vai vēlāk, augi nepagūst ataugt un var nepārciest ziemu. Ārstnieciskā salvija ir diezgan salcietīga, taču tā mēdz izsust, ja uz slapjas zemes uzsnieg sniegs un nenokūst. Vācot ražu, krūmiņus katrreiz saīsina, atstājot 10 cm no zemes. Drogu ieguvei salviju stādījumu var izmantot apmēram desmit gadu.

Izcilā salvija (Salvia superba) – līdz 1 m augsts, bagātīgi ziedošs lakstaugs ar garām violetzilām, rozā vai baltām ziedkopām.

Krāšņās un aromātiskās salvijas Latvijas dārzos: kā kopt un vai pārziemos?
Foto: Shutterstock

Šķirnes: 'April Night', 'Edula Blue', 'Schnee­hugel', 'Merleu Rose'.

Pēc stādaudzētāja Raivja Reinberga teiktā, izcilā salvija mūsu klimata apstākļos labi ziemo bez piesegšanas. Puķēm patīk saule, labi drenēta, vidēji bagāta augsne. Pēc noziedēšanas vecos ziedus ieteicams nogriezt, lai augi ziedētu atkārtoti. Vienā vietā bez pārstādīšanas var augt 4–6 gadus.

Pļavas salvija (Salvia pratensis). Latvijā sastopama dažviet pļavās, mežmalās. Tas ir 20–60 cm augsts augs, kas augšdaļā zaro. Zied no jūnija līdz augustam.

Krāšņās un aromātiskās salvijas Latvijas dārzos: kā kopt un vai pārziemos?
Foto: tsiegretlop / cc

Šķirne: 'Swan Lake' – 50 cm augsta, ziedi balti, augs pilnīgi ziemcietīgs. Pavairo, agri pavasarī sadalot ceru.

Tags

Garšaugi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form