Lai košas dobes un skaists mauriņš: septiņi padomi dārza saimniekiem
Foto: Shutterstock

Ir skaidrs, ka ikviens – kā pieredzējis dārznieks, tā dārza darbu iesācējs – par dārza darbiem domā cauru gadu. Ja vasaras periodā "ielikt rokas zemē" un kopt dārzu var teju katru vakaru, tad ziemas periodā prātu nodarbina citas rūpes – piemēram, jāuzmana, lai liekais sniegs nenodara skādi augiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai atvieglotu dārza darbus un palīdzētu rūpēties par savu pagalmu, ar noderīgiem ieteikumiem dalās "Clean R" Tukuma nodaļas uzkopšanas daļas vadītāja, dārzniece Gita Lāce, kas vairāk nekā 20 gadus gādājusi, lai Tukums būtu skaisti ziedošs no agra pavasara līdz vēlam rudenim.

Lapas – grābt vai atstāt?

Dārznieki uzskata, ka lapas ir zaļmēslojums. Kokiem tas ir pats svarīgākais mēslojums. Ja ap kokiem nav pļaujamie zālieni, tad tās ir labāk atstāt, jo, lapām satrūdot, koki saņem mēslojumu. Jāņem vērā, ka pēc lapu novākšanas rudenī, zāliens pavasarī ir jāmēslo atsevišķi, jo lapu nogrābšana noplicina augsni, padara to neauglīgu. Privātmāju un intensīvi lietojamās teritorijās lapas ir ieteicams grābt, bet tās var atstāt, piemēram, zem kāda krūma, tomēr ne biezā kārtā, lai tās satrūdot veidotu mēslojumu.

Zelta likums zāles pļaušanā – laikapstākļu vērošana

Katrs, kas ierīko apstādījumus, pēc zāles iesēšanas zina par vēlamo pļaušanas garumu. Tomēr pēc tam jau pļaušana ir atkarīga no tā, cik bieži līst lietus. Tas ir kā vienādojums – jo vairāk līst lietus, jo garāka aug zāle. Ja lietus tomēr nelīst, tad zāli pļauj retāk, nevis nepļauj nemaz – pretējā gadījumā zāle būs gara un sausa.

Vai zālienu laistīt?

Galvenais nosacījums izvēlē par zāliena laistīšanu ir rēķināšanās ar izmaksām! Zālienu var pavisam vienkārši nolaistīt ar "šļūteni", bet var iegādāties arī zāliena laistāmās iekārtas. Ņem vērā, ja reiz esi zālienu sācis laistīt, tad tam jābūt regulāram, nevis kampaņveidīgam darbam.

Zāle nopļauta. Ko ar to iesākt?

Nereti sev jautājam, ko darīt ar nopļauto zāli. To var nogrābt un likt kompostā vai aiztransportēt uz kādām no pilsētas komposta kaudzēm. Vasarā nopļautā zāle ne tikai patīkami smaržo, bet arī ātri apžūst. Tad tā ir arī vieglāk sagrābjama. Kompostu izmanto augsnes ielabošanai dobēs un pirms krūmu stādīšanas.

Sīpolpuķes pret grauzējiem – kā uzvarēt šajā cīņā?

Savulaik sīpolpuķes stādītas pītos plastmasas groziņos, lai tās varētu apsakņoties un tās jebkurā laikā vieglāk varētu izņemt. Tikai pēc tam tās tika gremdētas augsnē. Šādi grozi sīpolpuķes var pasargāt no ūdensžurkām un citiem peļveidīgiem grauzējiem, jo grauzējs groziem tik viegli netiks cauri. Tieši tādēļ, stādot savā dārzā sīpolpuķes, ir vērts izvēlēties savulaik tik populāros grozus.

Izvēlies dažādību, lai dārzs ziedētu visu gadu

Lai dārzs būtu skaists visu gadu, ir jāstāda dažādas puķes, piemēram, vasaras puķes, sīpolpuķes, ziemcietes. Pavasarī sāks ziedēt sīpolpuķes, pēc tam pakāpeniski sāks ziedēt arī vasaras puķes. Tomēr ilgi ziedoša dārza noslēpums ir ziemciešu stādīšana. Šādus stādījumus veido no augiem ar dažādiem ziedēšanas laikiem un augstumu.

Rūpēs par dārzu visu gadu

Par puķēm un augiem nedrīkst aizmirst arī rudenī un ziemā. No dziļa sniega segām savā dārzā, protams, neaizmuksim. Tomēr jāgādā, lai, tīrot taciņas, uz ilgi lolotajām puķu dobēm netiek uzbērts liekais sniegs – tas traucēs augu attīstībai pavasarī. Sniegs mēdz sablīvēties un neļauj augiem "tikt cauri". Pavasarī sniegs dažādu apstākļu dēļ var kust lēni un ilgstoši, kas veicina arī augu pūšanu.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Augsnes uzlabošana Dārzs Komposts Sīpolpuķes Zāliens
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form