Likstas piemājas kokiem – izplatītākās slimības un to novēršana
Foto: Shutterstock

Pēdējos gados parādās arvien jaunas slimības, kas nevēlami apciemo kokus, atstājot neizdzēšamas sekas. Par to, kas ir izplatītākās koku slimības šobrīd un kā palīdzēt kokiem ar tām cīnīties un pēc tām atveseļoties, ''Tavs Dārzs'' stāsta Valsts augu aizsardzības dienesta Fitosanitārās uzraudzības daļas vecākā inspektore Alise Valdēna.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iestājoties siltākam, līdz ar augu pamošanos, ziedēšanu, sarosījušies arī dažādi augu kaitnieki – slimības, baktērijas un kaitēkļi. Koka saslimšanas iemesli var būt atšķirīgi, tāpat arī slimības ierosinātāji var būt dažādi kaitīgie organismi – patogēnās sēnes, baktērijas, vīrusi, kā arī dažādi kaitēkļi.

Visas augu slimības var iedalīt divās grupās – karantīnas un nekarantīnas. Visbiežāk mēs sastopamies ar nekarantīnas slimībām, kuras galvenokārt neizraisa koka bojāeju, bet gan koku novājina un bojā tā dekoratīvo nozīmi, skaidro speciāliste. Sliktāk ir tad, kad koku piemeklē kāda no karantīnas slimībām. Šādā gadījumā vienīgais veids, kā ar tām cīnīties, ir inficēto koku iznīcināšana. Šādām slimībām nav dabisko ienaidnieku, to attīstību nevar aizkavēt augu aizsardzības līdzekļi.

Speciāliste sniedz ieskatu biežāk sastopamajām augu kaitēm, kuras galvenokārt pamanāmas apstādījumos vai piemājas teritorijā augošiem kokiem, un kas izskatās bīstamas, bet neizraisa koku bojāeju.

Atceries, ka par koku izciršanu ir jāinteresējas konkrētajā pašvaldībā, ko regulē Ministru kabineta noteikumi Nr.309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža".

Tags

Augļu koki Dārzs Kaitēkļi Koki Slimība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form