Nav tūjas, nav dārza – kā kopt un audzēt iecienīto skujkoku?
Foto: Shutterstock

Ja vajadzētu nosaukt vienu augu, kas sastopams teju katrā dārzā, tad tās noteikti būtu tūjas. Par to, kāpēc pie mums tūjas ir tik ļoti lielā cieņā, kā tās pareizi kopt un stādīt dārzā, portālam Tavsdarzs.lv pastāstīja Dobeles kokaudzētavas ''Bīlasti'' pārstāvis Māris Deičmanis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mīlestība pret tūjām

Nav tūjas, nav dārza – kā kopt un audzēt iecienīto skujkoku?
Foto: Shutterstock

Pat vismazākajos dārzos atradusies vieta kādai tūjai, un tā nav tikai modes tendence, tūjas pie mums iecienītas jau ļoti ilgu laiku. Kā stāsta kokaudzētavas speciālists, tad tūju stādīšanā esam ietekmējušies no skaistajiem Rietumeiropas dārziem. Pēc neatkarības iegūšanas, Latvijā izveidojās plašs privāto kokaudzētavu tīkls, kurās varēja un joprojām var iegādāties dažādus stādus.

Izvēlei par labu tūjām ir arī praktiski apsvērumi - privātmāju īpašnieki parasti vēlas aizsegties no ziņkārīgu kaimiņu un garāmgājēju skatieniem, un to var veiksmīgi paveikt, iestādot dzīvžogu, turklāt tūju dzīvžogs šo funkciju veic visa gada garumā. Tāpat tūjas arī lieliski pasargā māju no ceļa putekļiem, dūmgāzēm un vēja, un visas šīs labās īpašības var izmantot savā labā, turklāt tūju kopšana nav īpaši darbietilpīga.

Skujkoku dzīvžogu parasti izvēlas tie, kas nākotnē negrib pielikt lielas pūles dzīvžoga kopšanā. Pie lapu koku dzīvžoga ir vairāk jāpiestrādā, biežāk jācērp un rudenī jāvāc lapas. Arī ziemā lapkoku dzīvžogs neveic aizsegšanas funkciju.

Tūjas senos laikos ir bijuši diezgan ekskluzīvi augi, kurus spēja izaudzēt un arī nopirkt turīgi cilvēki. Tāpēc arī tūjas ir stādītas vecajās muižās un pie baznīcām. Arī pašreiz skaists piemājas dārzs liecina par cilvēka iekšējo sakārtotību un arī stāvokli sabiedrībā, uzskata Māris Deičmanis.

Tags

Apzaļumošana Dzīvžogs Koki
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form