Neparasts dārza akcents – kompaktās kalnu un melnās priedes
Foto: "Labklājības dārzi" privātais arhīvs

Parasti priedes daudziem asociējas ar jūru un kāpām, jo tās mīl smilšainu augsni, bet tās var arī audzēt savā dārzā! Turklāt ir tādas priežu šķirnes, kuras neaug vis mājas augstumā, bet ir mazākas un kompaktākas, kā arī ir arī šķirnes, kas pārsteidz krāsu dažādību. Raksta turpinājumā lasi par dažādām priežu šķirnēm, kas iederēsies daiļdārzā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Uz dārzu lūkoties ir patīkami visu gadu, bet lai tajā ieviestu krāsu dažādību un košumu ziemā, ir jāstāda skujkoki. Dažādu toņu zaļās, zilās un pat dzeltenās krāsās ziemā dārzu var rotāt priedes," stāsta Zaļenieku kokaudzētavas Rīgas filiāles "Labklājības dārzi" vadītāja Kristiāna Komina-Parfenoviča. "Pēdējos gados priedes paliek ar vien iecienītākas dārzu īpašnieku vidū. Tās ir ieņēmušas vietu arī manā sirdī, tāpēc padalīšos ar dažām ievērības cienīgām kalnu priedes un melnās priedes šķirnēm."

Kas jāzina par priedēm? Priedes (Lat. Pinus) ir koki un krūmi, vēja izturīgi. Vislabāk patīk augt pietiekami irdenās smilts augsnēs. Tās nav ieteicams pārmēslot. Priedes ir saulmīļi. Ieteicamais pH – 5,5 līdz 7,0.

Vai zem tām var kaut ko stādīt? Var stādīt dažādus sedzējaugus (dzīvo mulču), viršus un citus augus, veidot skaistas kompozīcijas. Vienīgi jāņem vērā potenciālais auga izmērs (diametrs), lai pēc tam nav lieka darba. Tāpat jāņem vērā, lai vainags ir izgaismots, proti, tam apkārt nav augi, kas cieši piekļaujas klāt skujām, jo tā tās tiks bojātas.

Kalnu priedes

Piemājas dārzos biežāk sastopamas ir kalnu priedes (Lat. Pinus mugo), tās ir iemīļotas sava kompaktā izmēra dēļ.

Kalnu priedes šķirne 'Benjamin' – ar izteikti mazu, kompaktu izmēru, augstumā sasniedz vien 20 līdz 30 centimetrus, platumā 30 - 50 centimetrus, skujas tumši zaļas, īsas, blīvas;

Kalnu priedes šķirne 'Golden Glow' – vidēja izmēra, augstums 1,3 līdz 1,5 metriem, vainags konisks, augšup vērsts, skujas visu gadu dzeltenas;

Kalnu priedes šķirne 'Mini Mops' – maza izmēra, augstums 30 līdz 50 centimetri, platums 50 līdz 80 centimetri, vainags – spilvenveida, skujas tumši zaļas, īsas, blīvas;

Kalnu priedes šķirne 'Varella' – izteiktas pundurformas, augstumā no 0,3 līdz 0,6 metriem, platumā 0,3 – 0,5 metri, skujas tumši zaļas, garas. Skaista un interesanta šķirne.

Kalnu priedes šķirne 'Wintergold' – augstumā 80 centimetriem, platumā 1,2 metriem, skujas ziemā izteikti koši dzeltenas, vasarā dzeltenas, aug vidēji 10 centimetri gadā.


Kalnu priede 'Wintergold'. Foto: "Labklājības dārzi" privātais arhīvs.

Melnās priedes

Melnās priedes (Lat. Pinus nigra) ir ļoti skaistas ar garām skujām, labi aug kaļķainās augsnēs. Lūk, dažas no šķirnēm:

Melnās priedes šķirne 'Globosa' – augstums 1,2 līdz 1,5 metri, platums 1,2 līdz 1,5 metri, vainags lodveida, skujas zaļas, garas;

Melnās priedes šķirne 'Green Tower' – augstums 1,8 līdz 2 metri, platums 0,5 līdz 0,6 metri, vainags kolonveida, skujas tumši zaļas, spīdīgas, lēnaudzīga;

Melnās priedes šķirne 'Nana' – augstums vienam metram, platums – viens metrs, vainags plašs, kompakts, skujas tumši zaļas, garas. Apstādījumos izskatās ļoti labi.

Neparasts dārza akcents – kompaktās kalnu un melnās priedes
Foto: "Labklājības dārzi" privātais arhīvs
Melnā priede 'Nana'
Neparasts dārza akcents – kompaktās kalnu un melnās priedes
Foto: Shutterstock
Melnā priede 'Bright Eyes'

Tags

Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam