Padomi sīpolpuķu iegādei un audzēšanai: kā tās pieradināt pavasarī
Foto: Shutterstock

Sirds gurst, ieejot dārza preču veikalā, kad tur sāk parādīties koši noformētas tulpju un citu sīpolpuķu paciņas. Ir laikus jāplāno to iegāde, lai nākamgad dārzā pieredzētu ziedēšanas brīnumu. Par to, kā izvēlē neapjukt, varbūt noderēs arī mana pieredze sīpolpuķu audzēšanā.

Ticēt vai neticēt attēlam?

Dārzu feinšmekeri par goda lietu uzskata sīpolu iegādi tieši no audzētājiem, sak, izvēlos vietējo preci. Taču mazs darvas piliens medus mucā – daudzi sīpolpuķu tirgotāji arī ir tikai starpnieki un piedāvā sīpolus, kas atceļojuši no tālām zemēm. Tiesa, iegādājoties tos, ir garantija, ka dārznieks sadarbojies tikai ar zināmām ārzemju firmām un ievedis paša pārbaudītas šķirnes. Turklāt vajadzības gadījumā būs kam pajautāt par puķes kopšanas īpatnībām. Taču diemžēl nākas secināt, ka arī vietējo audzētāju tīrumos manāmi vīrusu un citādu vainu skarti augi. Tātad risks gluži tāds pats, kā pērkot sīpolus veikalā.

Daudzi dārzumīļi sūdzas, ka sīpolpuķes, it īpaši tulpes, skaisti zied tikai pirmajā gadā. Pēc tam vai nu pazūd, vai zied necilāk. Sevi neizdarībā nevajag vainot. Pat dārzu ierīkotāji atzīst, ka ārzemju firmas nav ieinteresētas, lai mēs čakli pavairotu sīpolus. Praktiskajiem latviešiem tas šķiet neiedomājami, bet ārzemju apstādījumos sīpolpuķes tiešām audzē vienu gadu. Noziedēja – izmet. Pirmajā ziedēšanas gadā arī slimības (ja tādas ir, un gan jau ir) nepagūst sevi parādīt.

Tagad jau esmu samierinājusies un zinu, ka otrajā gadā var gaidīt dažādus rezultātus. Taču esmu atklājusi, ka ir vērts paciesties, jo dažs sīpols ir itin veselīgs. Labus sīpolus izdodas ataudzēt (gan vismaz pāris gadu laikā) no sīkajiem sīpoliņiem. Tie, kas aklimatizēti, sāk uzvesties kā īstiem latviešiem piedien.

Ja attēls uz paciņas iepaticies, iesaku pirkt. Pati gan labāk izraugos resnākos un spīdīgākos sīpolus no lielajām kastēm. Sevišķi skaisto (pildīto, balto, viegli zaļgano vai dzeltenīgo, maigi rozā tulpju un liliju) sīpolus pērku, tiklīdz tie parādījušies. Jo vairāk sīpolu no vienas šķirnes, jo dobe būs skaistāka. Katru pavasari iegādājos šķirni 'Angelique' – bāli rozā, bagātīgi pildītu, ar noturīgu kātu. Patīk, un viss.

Deficīts ir narcišu sīpoli, jo tie daudziem izsala aizpagājušā gada ziemā.

Vienkāršam, skaistam pavasara puķu klājienam, kad šķirne nav tik svarīga, ar sīpolu iegādi nevajag steigties. Kad pirkšanas trakums būs pāri, vēlā rudenī būs lielas atlaides. Ja zeme nav sasalusi, sīpolpuķes var stādīt pat Vecgada naktī. Īpaši pacietīgas ir tulpes. Jauniestādītās ieteicams mulčēt ar kūdru un pieskatīt, lai, augsnei sasalstot un atkūstot, sīpoli netiek izgrūsti virszemē. Ja tā gadījies, uzber kūdru. Starp citu, sīpoliem, kas tuvāk augsnes virskārtai, ir vairāk bērnu, bet dziļāk pazemē augošie labprātāk ir vientuļi.

Tags

Dārza darbi Pavasara augi Sīpolpuķes

Comment Form