Plānojot puķu dārzu: smilšainām vai mālainām augsnēm piemēroti augi
Foto: Shutterstock

Ne visi dārzos ir aplaimoti ar auglīgām augsnēm, kur viss aug griezdamies, tāpēc esam sarūpējuši aprakstu par augiem, kuri labi augs mālainās un smilšainās augsnēs. Augu ieteikumos dalās pieredzes bagātā Bulduru Dārzkopības vidusskolas pasniedzēja Mariana Smona.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Smilšainām un sausām augsnēm – jāizvēlas sausumizturīgi augi ar dziļu sakņu sistēmu, kā arī tādi, kuriem ir zema transpirācija. "Bieži vien smilšains nozīmē arī pasauss. Smiltiņām virskārta vienmēr ir sausa, jo ūdens smiltiņām izskrien ātri cauri, paķerot līdzi arī barībvielas. Tāpēc smilšainas augsnes ātri zaudē auglīgumu. Tāpēc augus dārziem ar smilšainām augsnēm labāk izvēlēties atbilstoši – ar pieticīgu ēstgribu un mazāku ūdens patēriņu," atzīmē Smona. "Šiem augiem neprasās daudz barības vielu, bieži vien tie ir lēnaudzīgi, bet, piemēram, priedes mēs nevarētu ielikt lēnaudzīgo kategorijā." Savukārt mālainām augsnēm Smona iesaka izvēlēties augus ar plašu sakņu sistēmu. "Runājot par lakstaugiem šajā kategorijā, no tiem var izveidot īstu prēriju dobi!" tā speciāliste. "Šis saraksts der arī tiem, kuriem zem auglīgās augsnes slāņa uzreiz ir māls."

Kur šos augus meklēt? Piemēram, portālā "Latvijasstadi.lv", kas ir ceļvedis Latvijas stādaudzētavu piedāvājumā. Tajā var aplūkot ne tikai augu aprakstus, to parametrus un foto, bet arī var apskatīties stādaudzētavas, kurās šie augi ir pieejami. Tāpat noderīga grāmata būs "Apstādījumu veidotāju ceļvedis Latvijas stādaudzētavu sortimentā". Portāls "Latvijasstadi.lv" ir tās digitālā versija. Tāpat šos augus vari meklēt, aplūkojot stādaudzētavu mājaslapas.

Raksta turpinājumā vari aplūkot dažus piemērus ar augiem, kuri labi jutīsies smilšainās un mālainās augsnēs. Ņemiet vērā, ka šie ir tikai daži piemēri, šo sarakstu var paturpināt vēl ar citiem augiem!

"Tavs Dārzs" vērtīgas atziņas par augiem dārzā guva Bulduru Dārzkopības vidusskolas rīkotajos mūžizglītības kursos "Dārza dizains un plānošana", kur lektore Mariana Smona dalās padomos, kā plānot, projektēt, ierīkot un kopt savu dārzu.

Tags

Dārza labiekārtošana Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form