10 izplatītākās nezāles un kā ar tām cīnīties
Foto: Scanpix

Ne velti mēdz teikt - nezāles neiznīkst. Tās spēj izdzīvot pat neauglīgā augsnē. No nezālēm ir grūti izvairīties gan pēc ražas novākšanas, gan drīz pēc sēklu iesēšanas zemē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ne krāšņumdārzs, ne sakņu dārzs nav īstās vietas, kur augt un izplatīties nezālēm, kas konkurē ar kultūraugiem par ūdens valgmi, barības vielām augsnē un gaismu, kā arī veicina kaitēkļu un slimību ieviešanos.

Ja dārzu regulāri ravē, pēc dažiem gadiem tā kopšana kļūst daudz vieglāka. Pieredzējuši dārzkopji iesaka ravēt pa atsevišķiem, nelieliem lauciņiem. Nezāles ravē dažādiem līdzekļiem - kaplē, ravē ar rokām, sarežģītākos un ielaistākos gadījumos izmanto ķīmiskus līdzekļus.

Dārzkopji, kas nevēlas izmantot herbicīdus, cīņā ar nezālēm izmanto dārza dakšas un kapli. Lielu platību attīrīšanai no viengadīgām nezālēm piemērotāks ir kaplis, savukārt ar dakšām izrok daudzgadīgās nezāles, kā arī ravē spraugas starp augiem.

Viengadīgās nezāles ierobežo, ar kapļa asmeni velkot tieši zem augsnes virskārtas un atdalot nezāļu lakstus no saknēm. Jākaplē sekli, lai virszemē neiznestu jaunas nezāļu sēklas, kā arī ierobežotu mitruma iztvaikošanu no augsnes.

Daudzgadīgās nezāles iznīdē, rūpīgi izrokot visus nezāļu sakņu posmus vai arī apstrādājot tās ar herbicīdiem. Izraktās nezāļu saknes nedrīkst mest kompostā, jo ar to tās var atgriezties atpakaļ augsnē. Izraktās nezāles neatstāj virs augsnes, jo tās var atkal apsakņoties vai izsēt sēklas.

Ja daudzgadīgās nezāles sagādā pārāk lielas problēmas un galvas sāpes, var ķerties pie radikālākiem līdzekļiem un izmantot to iznīdēšanai paredzētu herbicīdu, kas no auga lapām nonāk saknēs un iznīcina nezāli. Apsmidzināšana jāveic bezvēja dienā, pirms tam piesedzot tuvumā esošos kultūraugus ar plēvi.

Nezāļu attīstību lielās platībās var kavēt, augsni apklājot ar agroplēvi vai melno plēvi vai apberot ar salmu vai mizu mulču. Plēve aiztur saules gaismu, ierobežojot nezāļu augšanu. Dārzeņus stāda materiālā izgrieztos caurumos.

10 izplatītākās nezāles


Tags

Dārza darbi Dārza kari Dārza labiekārtošana Nezāles Sarakstu karuselis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form