Puve kartupeļos, ābolu tinēji un citi: likstas dārzos augusta beigās
Foto: Shutterstock

Dārzos jau virmo rudens vēsmas – notiek kartupeļu talkas, zied asteres un dālijas, kā arī lēnām sārtojas koku lapas. Šajā laikā sarosās arī dažādi kaitēkļi un slimības, kas uzglūn dārzam. Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) ieskicē, kādi bijuši izplatītākie kaitēkļi un slimības augusta izskaņā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā vēsta VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Evelīna Freimane, bumbieru stādījumus šajā sezonā apdraudēja ne tikai lapu blusiņas un laputis, bet arī dažādas plankumainības un augļu puve. Speciāliste arī atzīmē, ka šobrīd aizvien uz bumbierēm izplatīts bumbieru kraupis, kas augusta izskaņā bija sastopams vidēji ar 21 procenta izplatību.

Salīdzinot ar citiem gadiem, VAAD speciālisti šogad ievērojuši – kraupja izplatība palielinājusies pavisam nedaudz, proti, viens līdz divi procenti. Turklāt arī katru gadu ir atšķirīgs reģions, kurā slimība izplatās straujāk. Šogad bumbieru kraupis skāris Ziemeļvidzemes un Kurzemes stādījumus. Kraupis pabojājis augļu kvalitāti. Tāpat bumbierus skārusi vēl cita kaite – bumbieru-kadiķu rūsa, kas uz bumbieru lapām rada oranžus plankumus. Kā norāda VAAD speciāliste, tās izplatība augusta beigās sasniegusi 12 procentus, bet, salīdzinot ar diviem iepriekšējiem gadiem, šogad bumbieru-kadiķu rūsas izplatība vidēji bijusi par pieciem procentiem lielāka.

Slimības un kaitēkļi skāruši ne tikai bumbierus – arī ābeļu stādījumiem bojājumus nodarījis kraupis un dažādi kaitēkļi. Uz āboliem manāmi pīlādžu tīklkožu kāpuru mazie alojumi, ābolu tinēju kāpuru ejas, zāģlapseņu kāpuru bojājumi, kā arī citi bojājumi. Kā stāsta Freimane, ābolu tinēju kāpuri augusta beigās novēroti vidēji ar sešu procentu izplatību, savukārt ābeļu kraupja izplatība – 14 procentu. Ja ābolus skāris kraupis, tie ir pakļauti riskam inficēties ar dažādu puvju ierosinātājiem.

Pašlaik arī pilnā sparā ražo avenāji. Uz tiem VAAD speciālisti novērojuši aveņu iedegas, tiesa, tām ir neliela izplatība. Tāpat tām plaisā miza, bet uz pašām ogām novērota pelēkās puves izplatība. Savukārt krūmmelleņu ogas skārusi pelēkās puves izplatība.

Kartupeļu laukos speciālisti piefiksējuši šādas kartupeļu lakstu slimības, kas bijušas plaši izplatītas – lakstu puvi un lapu sausplankumainību. Tāpat augusta beigās uz kartupeļiem novērots melnais kraupis ar vidēji sešu procentu izplatību. Kā atgādina Freimane, šādi kartupeļi sēklas materiālam nebūs piemēroti, jo augi atpaliks augšanā un dzeltēs. Dārzos tiek novākti arī citi dārzeņi, tajā skaitā arī bietes. Uz biešu lapām VAAD novērojis biešu lapu sarmplankumainību un biešu lapu sīkplankumainību ar astoņu procentu izplatību. Savukārt uz burkānu lapām VAAD speciālisti novērojuši dažādas plankumainības, kas lakstus var padarīt mazāk izturīgus un apgrūtināt ražas vākšanu.

Kā vēsta Freimane, jauniesētie ziemāji turpina attīstību, uz ziemāju labībām pagaidām vēl netiek novēroti kaitēkļi vai slimības. Savukārt uz ziemas rapšiem VAAD novērojis gan rapša neīsto miltrasu ar četru procentu izplatību, gan alotājmušu kāpuru radītos bojājumus.

Zemāk vari lasīt plašāk par dažādām augu slimībām un padomiem to ierobežošanā.

Tags

Dārza darbi Dārzs Kaitēkļi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form