Izplatītākās ābeļu slimības un kaitēkļi, kas kokus iecienījuši
Foto: Shutterstock

Straujiem soļiem tuvojas ābolu sezonas laiks. Agrās šķirnes jau dod pirmo ražu, ziemas āboli vēl tikai gaida savu iznācienu, bet jebkurā gadījumā – informācija par izplatītākajām slimībām un kaitēkļiem, kas nereti mēdz apciemot augļu kokus, ir vērts apgūt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Informāciju par izplatītākajām slimībām, kaitēkļiem, kā arī augu aizsardzības pasākumiem sagatavojis Latvijas Valsts Augļkopības institūts (''Fruittechcentre.eu'').

Izplatītākās ābeļu slimības

Ābeļu kraupis (Venturia inaequalis). Uz lapām un augļiem plankumi ar tumšu, samtainu apsarmi. Inficēšanās sākas agri pavasarī (aprīļa beigas, maijs) un turpinās visu veģetācijas sezonu. Infekcijas avots: iepriekšējā gada nobirušās inficētās lapas.

Miltrasa (Podosphaera leucotricha, P. oxyacanthae) bojā lapas un dzinumus. Lapas bālē, saliecas, deformējas un pārstāj augt. Dzinumu augšana palēninās, galotnes var atmirt, sliktāk pārcieš ziemu. Uz lapām parādās drīz pēc saplaukšanas pelēcīgi balta, miltaina apsarme. Ierosinātāji ziemo inficēto dzinumu pumpuros.

Parastā augļu puve (Monilinia fructigena). Uz augļu virsmas var novērot brūni pelēkus sporu sakopojumus, kas izkārtoti koncentriskos gredzenos. Ja ir inficēts viss auglis, tas izžūst un mumificējas. Uzglabāšanas laikā biežāk vērojami viscaur melni augļi bez sporām. Sēne pārziemo zaru brūcēs, kā arī mumificētajos augļos. Sporu izlidošana sākas maija beigās.

Rūgtā puve (Colletotrichum acutatum, C.gloeosporioides, Neofabraea alba, N.malicorticis). Inficēšanās var notikt jau ziedēšanas laikā, ja ir silts un mitrs klimats. Bojājumi sākas kā nelieli, iegrimuši, apaļi, gaiši līdz tumši brūni laukumi. Augļa šķērsgriezumā puvei virzienā uz serdi ir ''V'' veida forma. Iespējamie infekcijas avoti – sēne uz ziedpumpuriem, lapām, iepriekšējo gadu ''mūmijām", atmirušas koksnes un zaru vēžiem.

Neofabraea ģints sugu ierosinātās rūgtās puves bojājumi ir apaļi, nedaudz iegrimuši, brūni ar gaišāk brūnu centru. Puvušie audi ir stingri un neatdalās no veselajiem. Augļi var inficēties jebkurā laikā no kauslapu nobiršanas līdz ražas vākšanai. Glabātavā novērojami vairākus mēnešus pēc ražas novākšanas. Izraisa arī bojājumus uz zariem, kas līdz ar nobirušiem augļiem kalpo kā infekcijas avots.

Pelēkā puve (Botrytis cinerea). Plašāk sastopama, ja ziedlapu nobiršanas laikā vai īsi pēc tam ir bijis lietains periods. Primāri attīstās uz kaitēkļu vai mehāniski bojātiem augļiem. Uzglabāšanas laikā no bojātiem augļiem var izplatīties uz citiem. Bojājumi ir no gaiši līdz tumši brūni. Esot augstam gaisa mitrumam, attīstās balti pelēks micēlijs. Var saglabāties uz augļiem un dažādu augu atliekām dārzā.

Tags

Augļu koki Kaitēkļi Slimība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form