Kas tev jāzina par krūmcidoniju ziedēšanu, apputeksnēšanos un krūmu veidošanu pavasarī
Foto: Shutterstock

Latvijā vairākus gadu desmitus krūmcidonija uzskatāma par nozīmīgu augļaugu komerckultūru, un pēdējos gados strauji pieaug stādījumu platības. Taču līdz ar to parādās problēmas, kas prasa papildu zināšanas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viena no tām – neskatoties uz lielu ziedu skaitu, gandrīz katru gadu aizmetas salīdzinoši neliels augļu daudzums. Ņemot vērā daudzgadīgos pētījumus, tas lielā mērā saistīts ar apputeksnēšanās problēmām, jo krūmcidonijām 80–90 procentos gadījumu konstatēta pašneauglība. Tas nozīmē, ka, līdzīgi kā plūmēm, bumbierēm u.c. augļaugu kultūrām, labu ražu ieguvei nepieciešami papildus apputeksnētāji. Pašauglīgu šķirņu, kas labi apputeksnējas ar saviem putekšņiem, krūmcidonijām ir maz.

Dārzkopības institūtā veikti pētījumi arī par ziedu kvalitāti un konstatēts, ka daudziem krūmcidoniju genotipiem (oficiāli reģistrētas Dārzkopības institūtā ir tikai trīs šķirnes – 'Rasa', ''Rondo' un 'Darius', tāpēc turpmāk tiks lietots šis termins) veidojas daudz nepilnīgi attīstītu auglenīcu (tā ir zieda centrālā daļa, no kā attīstās auglis). Daļai genotipu šādu auglenīcu ir pat 70–80 procentos gadījumu. Nav īsti noskaidrots cēlonis, bet zināms, ka tas atkarīgs gan no genotipa iedzimtības, gan no laika un augšanas vietas apstākļiem zieda daļu veidošanās laikā, kas krūmcidonijām ir seši līdz septiņi mēneši.

Jābūt vairākām šķirnēm

Pētot lielu genotipu skaitu, līdz šim par pašauglīgu šķirni, kas dod ražu arī bez citu genotipu klātbūtnes, uzskatāma tikai 'Rasa'. Šo pazīmi ietekmē arī laika apstākļi ziedēšanas un augļu aizmešanās laikā. Atsevišķos gados vairākiem no šobrīd perspektīviem Dobeles kolekcijā esošiem hibrīdiem konstatētas pašauglības pazīmes, bet, tā kā vairākos no pētījumu gadiem tiem augļi pie pašapputes nav aizmetušies, par pašauglīgiem tos uzskatīt nevar.

Līdz ar to, veidojot komercstādījumus, svarīgi atcerēties, ka nedrīkst stādīt tikai vienu šķirni lielā platībā. Vislabāk ir pamīšus stādīt visas līdz šim reģistrētās šķirnes, kas pavairotas veģetatīvi, bet ik pa sešām septiņām rindām, vienu rindu iestādīt sēklaudžus. Savukārt, stādot krūmcidonijas piemājas dārziņā, lai nodrošinātu ražu, jāstāda vismaz divas šķirnes.

Foto: Dārzkopības institūts

Krūmu veidošana pavasarī

Ja nav izdevies paspēt krūmcidoniju krūmiņus apgriezt rudenī, to noteikti var darīt vēl tagad. Kad lapas jau saplaukušas, ir labāk redzēt nokaltušos (apsalušos vai slimību bojātos) zarus, kuri neplaukst vai plaukst lēni ar defektīvām lapiņām. Tie noteikti jāizgriež!

Kas tev jāzina par krūmcidoniju ziedēšanu, apputeksnēšanos un krūmu veidošanu pavasarī
Foto: Dārzkopības institūts
Nekopts krūmcidonijas krūms

Vajadzētu izgriezt arī visus tos zarus, kas sabiezina krūmu, veicinot tā noēnošanu. Jāatstāj pēc iespējas jaunāki (divgadīgi un trīsgadīgi) zari. Nav vēlami arī tādi zari, kas guļ tieši uz augsnes. Ja uz šādiem zariem veidojas sānu dzinumi, kas aug vertikāli, guļošos noīsina līdz uz augšu augošam – tā pamazām izdosies krūmu "pieradināt" veidot stāvāku formu, kas atvieglo kopšanu. Ilgstoši krūmus neveidojot, rodas, t.s. "liekēži" – kaili zari, kas sabiezina krūmu, noēno, noņem barības vielas, traucējot attīstīties ziedpumpuriem un līdz ar to ražai. Izgrieztos sausos dzinumus no dārza vēlams aizvākt un sadedzināt. Smalkākos zarus bez slimību pazīmēm var atstāt un, pļaujot zālāju, sasmalcināt.

Kas tev jāzina par krūmcidoniju ziedēšanu, apputeksnēšanos un krūmu veidošanu pavasarī
Foto: Dārzkopības institūts


Sakopts krūmcidoniju krūms

Krūmcidonija ir saulmīle, tāpēc labi koptā, izretinātā krūmā noteikti būs labāka raža un veidosies skaistāki augļi.
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Krūmcidonija Dārzkopības institūts Augļu dārzs Dārzkopība Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form