Pašam savas baravikas un dzērvenes: padomi meža velšu stādīšanai dārzā
Foto: Shutterstock

Pastaigām mežā ir ļoti daudz bonusu, jo tā ne tikai var krūtīs ievilkt krietnu devu svaiga gaisa, bet arī to laikā var salasīt dažādas meža veltes –brūklenes, dzērvenes, sēnes, mellenes un citas ogas. Vai zināji, ka meža veltes var izaudzēt arī savā piemājas dārziņā? "Tavs Dārzs" šoreiz no padomu enciklopēdijas ir sarūpējis rakstus par dzērveņu, brūkleņu un sēņu audzēšanu dārzā.

Brūklenes, dzērvenes un sēnes piemājas dārzā – tā nav nekāda neiespējamā misija! Tomēr meža velšu stādīšana dārzā prasa arī zināmu sagatavošanos, jo ir dārzā ir jāpielāgo vieta, kur tās audzēt.

Piemēram, ja dzērvenes mēģinās audzēt vietās, kas nav dabiski piemērotas, nekāda vieglā augu kopšana nesanāks, nemaz nerunājot par ražu. Dzērvenēm ir nepieciešams izveidot mazpurviņu. Tāpat augsne jāpielāgo arī brūklenēm un sēnēm. Kā savulaik "Tavs Dārzs" pastāstīja sēņu audzētājs Imants Urpens, lai sēnes dārzā vai piemājas mežā izaugtu, ir svarīga "sadarbība" ar kokiem, proti, baravikas nevarēs ieaudzēt tur, kura aug apšubekas un otrādi. To portālam "Delfi" apstiprināja arī Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele, kura skaidroja, ka baravikas un apšubekas ir mikorizas sēnes, un tas nozīmē, ka priekšnoteikums sēņu izaugšanai ir, ja blakus ir konkrēta koka suga. "Ja tā ir egļu baravika, tā aug zem eglēm. Ja tā ir priežu baravika, tad zem priedēm, ja parastā apšu beka, tad tikai zem apsēm, ja dzeltenbrūnā apšubeka, tad kopā ar bērzu," norādīja sēņu pazinēja.

Ar savu "sēņu stādīšanas" pieredzi ir padalījusies arī "Delfi" aculieciniece Modra, kura atklāja, ka daudzus gadus mežā izber sēņu atliekas, un sēnes šajā vietā "aug griezdamās un bieži glītās rindiņās". Šeit vari aplūkot brangās apšu bekas, kas izaugušas piemājas mežā.

Ja arī tev ir veiksmīgs dzērveņu, brūkleņu vai sēņu audzēšanas stāsts – pastāsti par to e-pasta adresē: maja@delfi.lv vai arī komentāru sadaļā!

Source

DELFI Tavs Dārzs

Tags

Dārza darbi Dārza labiekārtošana Dārzs Sēnes
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form