Pašu audzēti tomātu stādi – labākais laiks sējai un kā nepieļaut iesācēju kļūdas?
Foto: Shutterstock

"Kad sēt tomātus?" – šis ir viens no izplatītākajiem jautājumiem pavasara sākumā. Kamēr nepacietīgākie tomātus jau sasējuši februārī, tikmēr pieredzes bagātākie dārzkopji par to vien pasmīn, jo visam ir savs laiks, tajā skaitā arī tomātu sējai. Savā pieredzē par tomātu sējas labāko laiku, kā arī novērojumos par pieļautākajām kļūdām stādu audzēšanā portālam "Tavs Dārzs" dalās atsaucīgā dārzniecības "Dobītes" saimniece Sandra Marcinkeviča.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vaicāta par to, kad ir vislabākais laiks sēt tomātu sēklas, Sandra atklāj, ka neseko līdzi pareizajām vai nepareizajām sējas dienām vai Mēness fāzēm. "Es kā tāds racionāls audzētājs skatos laikus, kad man ir nepieciešami gatavie stādi. Tad es izskaitu dienas. Mājas apstākļos es ar sarkanu uzrakstītu – ātrāk par 10. vai 15. martu vispār neko nesāciet sēt!" uzsver audzētāja.

"Es teiktu, ka vidējais stādu augšanas laiks ir nevis 60 dienas, bet 50 dienas. Tas ir viens mēnesis un 20 dienas. Piemēram, ja ātrākais, kad jūs varat izstādīt savus stādus, ir 15. maijs. Pērn ap 15. maiju vispār neko nevarēja normāli stādīt, ja vien nebija apkurināma siltumnīca. Šajā gadījumā, lai stādus varētu siltumnīcā iestādīt 15. maijā, tomāti būtu jāsēj 25. martā. Es teiktu, ka pēc 15. marta arī Latvijā dienas gaismas ilgums ir kļuvis krietni ilgāks (10 līdz 12 stundas), tad var audzēt arī vairākus augus, kuriem ir ļoti nepieciešama gaisma. Lūdzu, sagaidiet 15. martu, es pat teiktu, ka 20. līdz 25. marts ir optimālākais, lai sētu tomātus, kurus pēc tam izstādīsiet siltumnīcās. Savukārt lauka tomātiem labāks būs aprīļa sākums. Mēs parasti lauka tomātus sējam no 5. līdz 15. aprīlim. Tur izstādīšanas laiks būs no 20., 25. maija līdz 10. jūnijam," tā dārzkope.

Sandra pieļauj, ka tā saucamos balkona tomātiņus (jeb patio tomātus), kuri ir aptuveni 30 līdz 50 centimetrus augsti, varētu sēt ātrāk. "Atcerieties, ka ne vienmēr, kad ieliekat sēkliņu agrāk zemē, arī raža būs agrāka," atgādina audzētāja. "Ja augiem nav pietiekama saules daudzuma un siltuma, tad tā būs mocīšanās."

Daudzi dārzkopji savas virtuves (vai citas telpas) mājās pārveido par stādu audzēšanas stacijām, placīšiem. "Ātrāka sēšana ir iespējama, ja tiek nodrošināti piemēroti apstākļi. Ja nav speciāla apgaismojuma vai papildu aprīkojuma, kas palīdz izaudzēt labu stādu, vēlams nesteigties ar sēšanu. Vēlāk sējot, dienas garums ir ilgāks, apstākļi kļūst labāki, turklāt sēkliņa sadīgs pat ātrāk, nekā, sējot to februāra vidū. Arī lauka tomātus sēj vēlāk. Piemēram, aprīļa sākumā sētajiem lauka tomātiem audzēšanas termiņš ir vēl par kādām piecām, desmit dienām īsāks, jo ir labāki augšanas apstākļi. Ne vienmēr tā steiga noved pie laba rezultāta. Mēs arī nevaram prognozēt, kāds būs pārējais marts, kāds būs aprīlis – laiks, kurā stādiņiem ir jāaug. Ne visiem mājās lieli logi, kas vērsti uz dienvidu pusi," tā audzētāja.

Savukārt rakstā zemāk vari aplūkot vēl citus noderīgus rakstus par tomātu audzēšanu!

Tags

Dārza darbi Dārzs Tomāti
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam