Pavasaris klāt, ar ko sākt? 10 ieteikumi sezonas dārza darbu sarakstam
Foto: Shutterstock

Kļūst aizvien siltāks, un saulainās dienas varam lieliski izmantot pirmajiem darbiem pagalmā, dārzā, lai ne tikai sakoptu apkārtni, bet arī iepriecinātu tādējādi gan sevi, gan kaimiņus. Svaigs gaiss un neliela fiziska piepūle pēc garās ziemas mums visiem nāks par labu, mudina veikalu tīkla "K-rauta" dārzkopības konsultante Vēsma Dzintare.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izvēlies, kur ar savu darbu sveicināt pavasari. Ja tev ir sava sēta, dārzs, tad darba lauks skaidrs, ja īsti savas zaļās zonas nav, piesakies palīgā draugiem, radiem, paziņām. Iespējams, tuvumā ir kāds piemirsts, nesakopts stūrītis, kas gaida tieši tevi - nākam ar grābekli rokās!

Ja nepieciešams, iegādājies jaunu grābekli, lāpstu, noderēs arī dārza šķēres, polietilēna vai cita materiāla maisi. Āra darbam piemērotus cimdus izvēlies ne tikai praktiskus, bet arī košus. Iedvesmosi sevi un apkārtējos!

Ja ir jau savi dārza instrumenti, vēlreiz pārliecinies, vai tie ir darba kārtībā. Pareiza apkope nodrošinās ilgāku un kvalitatīvāku darbarīku lietošanas laiku, lai strādātu pietiekami efektīvi. Instrumentus vēlams pēc darba glabāt tīrus un sausus – lai tā būtu, noderēs gan pašas vienkāršākās metodes, gan speciāli līdzekļi. Darba rīks no organiskiem atlikumiem ir jānotīra pēc katras lietošanas, jānožāvē saulē un jāglabā sausā vietā.

Pārbaudi, vai instrumentiem ar koka detaļām – grābeklim, lāpstai - nav izveidojušās skabargas. Tās var ērti likvidēt ar smilšpapīru. Ja bojājums ir nopietnāks, šo vietu var aptīt ar izolācijas lentu. Vēl koka detaļas var ieeļļot ar linsēklu eļļu, papildus izmantojot drāniņu, ar ko noslaucīt lieko eļļu, ko koks pēc laika nav uzsūcis. Plastmasas grābekļus var vienkārši notīrīt un nomazgāt ar ziepēm vai veļas pulvera šķīdumu, noskalot un nosusināt. Ja plastmasas grābekli šādi nespēj notīrīt, var lietot HG intensīvo tīrīšanas līdzekli vai arī kādu no sadzīves ķīmijas līdzekļiem.

Nogrāb zālienu, savācot sīkos zariņus, lapas un citus gružus, kas ziemā sakrājušies. Vietās, kur iepriekšējā rudenī nav sakopts, apbruņojies ar pacietību – darba būs vairāk. Neaizraujies ar sagrābtā dedzināšanu, īpaši sausā laikā. Meklē veidu, lai sagrābto izmantotu kompostam, vai organizēti nogādātu atkritumos.

Dekoratīvajos vai augļu krūmos pārauguši, veci un nosaluši zari? Pārāk biezi saaudzis jasmīns vai ceriņkrūms? Droši ņem rokās dārza šķēres un darbojies! Sliktāk nebūs. Protams, raugies, lai augam nenodarītu pāri.

Ja tūjas, augļu koki u.c. nav atbrīvoti no ziemā uzliktajiem apsējiem, ar steigu noņem tos, daba ir atmodusies, koki un krūmi vēlas augt un kuplot!

Ja arī neesi nekad mēģinājis, šis var būt pirmais pavasaris, lai stādus izaudzētu savās mājās. Tev atliek izvēlēties, kuri augi iederēsies uz tavas palodzes, balkona, terases vai āra dobēs. Marts un aprīlis ir īstais laiks, kad var iesēt un izaudzēt lielāko daļu puķu, garšaugu, dārzeņu stādu. Turklāt šādi vienmēr izaug tieši iecerētās šķirnes vai krāsas augi. Iegādājies vēl kastītes, substrātu (var universālo ne tikai puķēm vai speciāli dārzeņiem paredzēto). Lai sagaidītu sēklu dīgstus, nepieciešama gaiša, vismaz 18-25 grādus silta vieta. Vairums augu pēc tam jāpiķē kastītēs, vai podiņos. Taču gandarījums par sevis izaudzētiem stādiem, kuri priecēs līdz pirmajām salnām, būs dubults!

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mājas vizītkarte ir tās sēta. Ja tavējā ir no koka, piešķir tai jaunu elpu un nokrāso. Tev vajadzēs atbilstoša izmēra otas, koka krāsošanai paredzētā krāsa – populārākās ir baltā un brūnā.

Aicini talkā sev palīgus un pēc labi padarīta darba sarīkojiet piknika sezonas atklāšanu!

Tags

Dārza darbi Dārza darbu kalendārs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form