Apkures katlu 'pārtika' – granulas. Kādas izvēlēties, kā noteikt kvalitāti un uzglabāt
Foto: Shutterstock

Tehnoloģiju iespējas augušas tik tālu, ka mūsdienās jau māju sildīt var ne vien ar elektriskajiem radiatoriem, krāsnīm vai kamīniem, bet arī apkures sistēmu ar granulu katlu. To īpašniekiem ne reizi vien radušies jautājumi, kā noteikt granulu kvalitāti, kā tās var ietekmēt apkures katla darbību u.c. neskaidrības par tā lietošanu ikdienā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai ieviestu skaidrību granulu pasaulē, ''Tava Māja'' konsultējās ar Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta direktora vietnieku Kārli Būmani. Vispirms taujājām, kāda veida granulas ir pieejamas un pēc kādiem kritērijiem tās iedalās. Kā izrādās, kokskaidu granulas ir divu veidu: industriālās un tā dēvētās mājsaimniecību jeb ''Premium'' kvalitātes. Industriālās granulas paredzētas izmantošanai liela mēroga katlu iekārtās, sadedzinot atsevišķi vai kopā ar citu kurināmo, piemēram, oglēm. Industriālās granulas ir galvenokārt loģistikas risinājums, lai vieglāk pārvadāt, jo pirms sadedzināšanas tās parasti sasmalcina. Savukārt mājsaimniecību granulas paredzētas izmantošanai salīdzinoši mazas jaudas katlu iekārtās mājsaimniecībās, komunālajā saimniecībā vai biroju telpās. Šīs granulas parasti sadedzina, iepriekš nesasmalcinot, bet padodot uz kurtuvi ar kādu mehānisku vai pneimatisku palīgierīci jeb gravitācijas ietekmē tieši no uzkrājēja.

Būmanis skaidro, ka lietotājam jāpārliecinās, kādas prasības kurināmam ir noteiktas katla iekārtas specifikācijā. Galvenā uzmanība jāpievērš kurināmā mitrumam, frakcionālam sastāvam (izmēriem, smalkumu īpatsvaram), pelnu saturam un to izkausējamības raksturlielumiem, siltumspējai, specifisku ķīmisko elementu īpatsvaram.

Granulu sastāvs

Ja tā īsti nezini, no kā sastāv granulas, speciālists izskaidroja, ka pārsvarā koksnes granulas tiek iegūtas, sapresējot koksnes atliekas bez mizas, kas rodas kokapstrādes laikā. Tās veido, presējot noteiktā izmērā sasmalcinātas koksnes daļiņas caur cilindrisku vai plakanu matricu, kurā izveidoti caurejoši cilindriski kanāli. Presējot berzes rezultātā process notiek pie paaugstinātas temperatūras un tiek aktivizēts koksnē esošais lignīns, kas veicina daļiņu salīmēšanos un nodrošina granulu mehānisko noturību. Dažkārt, lai nodrošinātu stabilu mehāniskās noturības rādītāju, presēšanas procesā pievieno saistvielas, kas veicina daļiņu salipšanu. Parasti izmanto cieti saturošus izejmateriālus, labības, kukurūzas vai kartupeļu cieti, vai koncentrētu lignīnu saturošu vielu.

Piedevu izmantošana sertificētos uzņēmumos tiek uzraudzīta un ierobežota noteiktā apjomā. Granulu izejmateriāli ir dabiskas izcelsmes koksne. Speciālists arī piezīmē, ka netiek pieļauta ķīmiski apstrādātas koksnes izmatošana granulu ražošanā, tāpēc to ķīmiskais sastāvs atbilst dabiskas izcelsmes tīras koksnes ķīmiskajam sastāvam. Tātad vari būt drošs, ka granulas patiesi ir apkārtējai videi draudzīgs kurināmais.

Tags

Apkure Lasāmgabali
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form