Īsa balss komanda un rokas vēziens: viedpalīgi, kas atvieglos sadzīves darbus
Foto: Shutterstock

Viegls rokas mājiens un pieskāriens viedtālruņa ekrānam vai balsī izteikta īsa komanda, un jūsu mājoklis dara tieši to, ko vēlaties, – tā vairs nav futūristiska fantāzija kinofilmām, bet gan realitāte: mūsdienu cilvēka ikdienu ievērojami atvieglo virkne dažādu viedierīču un viedpalīgu, tajā skaitā tehnoloģijas brīnumi, kas paredzēti tieši ērtas mājas dzīves uzturēšanai. Viedpalīgi atver durvis, aizver aizkarus vai žalūzijas, ieslēdz un izslēdz apgaismojumu un audioiekārtas, regulē gaisa temperatūru, ziņo par piedūmojumu vai sliktu gaisa kvalitāti un pat uzrauga mājas iemītnieku veselības stāvokli un miegu. Ērtākās viedierīces, kas var lieti noderēt katrā mājoklī, apkopojuši "Bonava Latvija" eksperti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Balss palīgi

Vēlies, lai kāds ieslēdz mūziku, bet slinkums celties no dīvāna? Derētu ieslēgt gaisa kondicionētāju, bet nevarat atrast pulti? Risinājums ir vienkāršs – arliek tikai uzrunāt savu "Apple", "Google" vai "Amazon" balss palīgu. "Siri", "Google Assistant" un "Alexa" ir izcilas saimniecības vadītājas un dara teju visu, ko tām attālināti vai ar balss komandu palūgsi: atrod nepieciešamo informāciju, atgādina par plānotajiem notikumiem, izveido iepirkumu sarakstu, ieslēdz un izslēdz dažādas ierīces, pat pabaro mājdzīvnieku, un tā varētu turpināt vēl ilgi.

Nekādas burvestības te nav, tikai tehnoloģijas – mājoklim jābūt aprīkotam ar atbilstošām ierīcēm, kas ir savienotas pārī ar balss palīgu un saprot tā komandas. Galvenais, kas jāatceras, izvēloties ierīces, – tām jābūt piederīgām vienai un tai pašai ekosistēmai. Lai tās veiksmīgi darbotos, nepieciešams arī labs interneta savienojums.

Gaisa kvalitātes sensori

Līdz ar Covid-19 izplatību esam sākuši pievērst sevišķu uzmanību gaisa kvalitātei telpās, kurās bieži uzturamies. Tīrs, svaigs gaiss ir svarīgs gan veselības uzturēšanai un labai pašsajūtai, gan kvalitatīvam miegam un raitai smadzeņu darbībai. Apstākļos, kad daudzi turpina vismaz daļēji strādāt mājas birojā, vienās un tajās pašās telpās sanāk uzturēties pat visu dienu.

Šādos gadījumos palīgs ir viedais gaisa kvalitātes sensors, kas mēra CO2 līmeni telpā, kontrolē gaisa temperatūru un mitrumu, nosakot nepieciešamību telpu izvēdināt, brīdina par piedūmojumu un tvana gāzes klātbūtni un nosūta atbilstošus ziņojumus uz lietotāja mobilo tālruni. Ēkās, kurās pareizi izbūvēta gaisa apmaiņas sistēma, šādam sensoram būtu mazāk darba, taču, ja neesi pārliecināts par ventilācijas efektivitāti savā mājoklī vai vienkārši ilgojies pēc sirdsmiera prombūtnes laikā, tas ir labs rīks, kas jūtami uzlabo dzīves kvalitāti.

Viedais apgaismojums

Apgaismojums, ko ieslēdz un izslēdz kustības sensors, ir ideāls risinājums tiem, kam regulāri aizmirstas nospiest elektrības slēdzi, izejot no istabas. Taču ar to viedā apgaismojuma iespējas nebūt nav izsmeltas.

Līdzīgi kā citas ierīces, arī gaismekļus var savienot pārī ar balss palīgiem vai lietotni mobilajā tālrunī, attālināti mainot apgaismojuma krāsu un intensitāti, to ieslēdzot vai izslēdzot noteiktā laikā, regulējot gaismas siltumu vai vēsumu un radot telpā vēlamo noskaņu. Un, kas nav mazsvarīgi gaidāmās ziemas kontekstā, tas palīdz arī ietaupīt elektroenerģiju, jo, atšķirībā no tradicionālā apgaismojuma, ļauj ērti regulēt apgaismojuma daudzumu vai attālināti izslēgt lampu, ja tas piemirsies.

Viedie termostati

Tas ir vēl viens rīks, kas būs īpaši aktuāls gaidāmajā ziemas taupības režīmā. Viedie termostati ļauj ērti kontrolēt siltumu mājās – pat katru radiatoru atsevišķi, vadot to no viedtālruņa ar īpašas lietotnes palīdzību. Viedais termostats sniedz iespēju gan iestatīt vēlamo temperatūru, uzturot komfortablu vidi, gan ietaupīt enerģiju, piemēram, paaugstinot temperatūru no rīta, pirms mājas iemītnieki mostas, un pazeminot naktī vai brīžos, kad neviena nav mājās. Ja dodies garākās brīvdienās, samazini apkuri līdz minimumam un savlaicīgi to atkal ieslēdz, lai atgriežoties tevi sagaidītu patīkami siltas telpas.

Roboti-putekļsūcēji

Kurš gan nav piedzīvojis skumīgo sajūtu, kas pārņem, kad tā vietā, lai ērti atlaistos krēslā ar tasi labas kafijas un grāmatu vai filmu, jāķeras pie mājas uzkopšanas darbiem? Un daudzi jau arī zina, ka atbilde uz šo izaicinājumu ir roboti-putekļsūcēji, kas, maigi žūžodami, visu darbiņu neuzbāzīgi un bez kurnēšanas paveic jūsu vietā, pie viena izklaidējot kaķi.

Ja vēl tikai apsverat šāda izpalīga iegādi, ir vērts pievērsties zīmoliem, kas piedāvā jaunākās paaudzes viedos putekļsūcējus, kuri darbu uzsāk pēc jūsu komandas vai noteiktā laikā. Viss, kas jādara, – vienu reizi jāiepazīstina jaunā ierīce ar veicamo maršrutu, un no šķēršļiem robotam izvairīties palīdzēts sensori.

Protams, katram ir iespēja izvēlēties arī dažādas citas, tieši savam dzīvesveidam un vajadzībām atbilstošas ierīces. WiFi logu, durvju, kustības sensori un kameras informēs par mājās notiekošo rosību. Bērnu monitors ļaus darīt mājas darbus, vienlaikus jūtoties droši par to, kur atrodas un ko dara atvase. Attālināti vadāma pilienveida apūdeņošanas sistēma rūpēsies par telpaugiem, kamēr paši nebūsiet mājās. WiFi rozete ir izcils ieguvums aizmāršīgajiem, kurus regulāri nomoka jautājums, vai gludeklis izslēgts. Savukārt viedās žalūzijas automātiski atvērsies tavā izvēlētā laikā, lai dienas gaisma palīdzētu pamosties.

Tags

Viedierīces Mājas darbi Mājas tīrīšana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form