Īsais gludināšanas ceļvedis – no simbolu skaidrojuma līdz nevainojamam rezultātam
Foto: Shutterstock

Dažiem patīk izgludināt visu, ieskaitot zeķes, bet citi jūtas ērti, negludinot neko. Tomēr ir apģērbi, kuriem etiķete prasa būt izgludinātiem. Mūsdienu audumu ražotāji un dizaineri ir parūpējušies par apģērbiem, kas nav jāgludina – ar burzījuma efektu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirms sāk gludināt

Vispirms jāpārliecinās, vai veļa ir pilnībā izmazgājusies, jo gludinot parādās it kā neredzamie traipi. Tie iegludināsies audumā un pēc tam jau būs grūtāk iztīrāmi.

Kārtīgi jāizpēta apģērba etiķete – kāda ir pieļaujama maksimālā gludināšanas temperatūra un kādas auduma šķiedras apģērbs satur. Gludekļa simbols norāda gludināšanas nosacījumus, bet zvaigznīšu skaits – maksimālo pieļaujamo temperatūru. Ja gludinās ar augstāku temperatūru, nekā norādīts, var neatgriezeniski sabojāt apģērbu. Īpaši tas attiecas uz sintētiku, jo tā var sakust, tādējādi gan sabojājot apģērbu, gan padarot grūti notīrāmu gludekļa virsmu un gludināmo dēli. Ja ir zīme ar pārsvītrotu gludekļa attēlu, kas nozīmē, ka nedrīkst gludināt, tas tiešām jāievēro.

Būtu jāzina, vai izstrādājums gludināms no labās vai kreisās puses.

Lai daži audumi pēc gludināšanas nespīdētu, tie jāgludina no kreisās puses, uz kreiso pusi jāizgriež arī apģērbi ar apdruku un izšuvumiem, zīds, tumšs lins un kokvilna, velvets un samts.

Vilnas apģērbiem ir tendence žūstot izstaipīties, tāpēc, pirms tos gludina, jāpārliecinās, vai tie patiešām izžuvuši.

Gludinot jāievēro drošība – lai gludekļa vads nemaisās pa kājām vai nav nostiepts.

Pirms gludināšanas jāpārliecinās, vai gludekļa virsma ir tīra.

Gludināšanas karstums

  • Zemākajā režīmā gludina neilonu, tillu, acetātu, kapronu, mikrošķiedru apģērbu un peldkostīmus.
  • Silts gludeklis derēs zīdam, satīnam, organzai, žoržetam, šifonam un taftam.
  • Ar vairāk nekā siltu gludina poliestera apģērbus, bet, ja poliestera šķiedras ir savienotas ar dabīgajām, vajadzēs mazliet karstāku.
  • Vidēji karsts gludeklis derēs vilnai, gabardīnam, tvīdam.
  • Ar ļoti karstu, bet ne viskarstāko, gludina kokvilnu un viskozi, maksimālajai temperatūrai atstājot linu. Ja nav pārliecības, kā attiecīgais karstums iedarbosies uz audumu, var pamēģināt kādā iekšējā vīlītē.

Visloģiskāk būtu iepriekš sašķirot drēbes pēc to gludināšanas temperatūras secībā no zemākās uz augstāko, nevis ik pa laikam regulēt temperatūru. Vienmēr labāk gludināt ar mazāku temperatūru nekā riskēt ar augstāku.

Mitrināšana

Izmantojot tvaika gludekli, atliek tikai noregulēt vajadzīgo tvaika daudzumu, bet, gludinot ar parasto gludekli, noderēs pulverizatori jeb izsmidzinātāji. Nenoliedzami vislabāk izgludināsies vēl mitra veļa, bet, ja gadās drēbes tik ļoti pāržāvēt, ka tās ir cietas un stīvas, var izmantot dažus trikus – samitrināt un ielikt plastmasas maisiņā uz kādu laiku, ierullēt samitrinātā dvielī vai gludinot pārklāt dēli ar mitru dvieli. Jāatceras, ka, piemēram, zīdu nedrīkst mitrināt, jo tad tas krokosies, bet vilnas audumu gludina caur mitru drāniņu ar ļoti karstu gludekli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tags

Veļas mazgāšana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form