No grīdas seguma līdz īstā apgaismojuma izvēlei: ceļvedis terases ierīkošanai
Foto: Publicitātes foto

Vairums no mums piekritīs, ka cilvēki no dzīvokļa vēlas pārcelties uz privātmāju, galvenokārt, lai varētu atpūsties savā pagalmā. Un drīz vien seko arī lēmums par terases ierīkošanu. Lai gan liekas, ka tās izveidošana ir samērā vienkārša, tomēr dizainere Kristiana Kazarjana, kuru no 24. līdz 27. martam varēs satikt izstādē "Māja I 2022", iesaka jau laikus rūpīgi izvērtēt visas nianses.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Novietojums


Pēc mājokļa plānojuma terase parasti tiek izvietota pie viesistabas. Ja arhitektūra ļauj un zemes gabals nav pārāk šaurs, tad terasi ieprojektē austrumu vai dienvidu daļā, visbiežāk tieši dienvidu daļā. Tomēr vēlmes ir dažādas, tāpēc reizēm terases novietojums ļoti apzināti tiek izvēlēts ne tik saulainajā rietumu daļā. Savukārt, domājot par terases lielumu, vajadzētu ņemt vērā arī lietošanas mērķi.

Grīdas segums


Dizainere stāsta, ka grīdas seguma izvēle visbiežāk notiek starp diviem materiāliem. Viens variants ir kompozītmateriāli, kas ir izturīgi pret dažādiem laikapstākļiem un ir gandrīz mūžīgi: neizbalē, nedeformējas kā, piemēram, dzīvais koks un nav jāpārkrāso. Kā lielāko no mīnusiem dizainere min šī materiāla sakaršanu saulē. Otrs variants, kam ir daudz senāka vēsture, ir dabīga koka terases dēļi. Tie vairumam šķitīs patīkamāki uz tausti, tomēr, kā jau dabīgs materiāls, tas prasīs lielāku uzmanību. Jārēķinās, ka laika gaitā dēļi būs jāatjauno, jāpārkrāso un var būt pat nedaudz "kustīgi". Steidzīgiem un aizņemtiem cilvēkiem, iespējams, šis materiāls var nebūt tik piemērots.

Tie, kuri nevēlas dēļu grīdu, var likt bruģi vai akmens masas flīzes. Šajā variantā jārēķinās, ka tas nebūs tik mājīgs un silts risinājums, tomēr stilistiski dos citu kopskatu terasei. Lai atrastu savai gaumei un vēlmēm atbilstošākos materiālus terases grīdas segumam, "Māja I 2022" rīkotāji skaidro, ka izstādes laikā klātienē varēs apskatīt "Top dex ", "Abio", "Evodeck", "Kourasanit", "Euroflīzes.lv", "Mrs", "Pata timber", "Terasei.lv", "Norddeck" un vēl citu uzņēmumu piedāvātos apdares materiālus.

Saule un vējš

Plānojot terasi, vairums domā par saules baudīšanu uz tās, aizmirstot par vēju. Dizainere piekrīt, ka bieži jaunceltnēs vai jaunajās dzīvesvietās mēdz būt grūti uzreiz izlemt par terases sienu ierīkošanas nepieciešamību. Nereti cilvēki nodzīvo mājā pirmo sezonu, izbauda atpūtu terasē un, kad ir iepazinuši valdošos vējus, nākamajā sezonā ierīko kādu stikla sienu aizvējam. Šī paša iemesla dēļ citi izvēlas pilnībā stiklotas terases ar bīdāmām vai atveramām sistēmām, tādējādi iegūstot iespēju pielāgot terasi dažādiem laikapstākļiem. Uzzināt vairāk par iespējamajiem terases sienu risinājumiem izstādē varēs uzņēmumu "Eko invest" un "Stikla serviss" stendos.

Jumts


Ja terasei nav plānots ierīkot jumtu, tad ir vērts padomāt par saules sargu vai markīzi, lai būtu iespēja patverties no saules. Savukārt, ja izvēlas terasei likt jumtu, tad ir dažādas iespējas, līdzīgi kā ar grīdas segumiem. Dizainere kā pirmo variantu jumtam min pergolas, kas ir praktisks un estētisks risinājums. Tāpat terasei var likt jumtu no polikarbonāta vai stikla. Savukārt, ja terasei jumts ir izbūvēts kopā ar mājas jumtu, tad segumu izmanto tādu pašu kā pārējam jumtam, bet te jārēķinās, ka jumts nebūs gaismu caurlaidīgs un šī zona vairāk būs kā veranda. Šobrīd arvien aktuālāki kļūs arī saules paneļi, kurus var novietot ne tikai uz mājas, bet arī uz terases jumta, turklāt stikla saules paneļi var pilnībā pildīt arī jumta funkciju.

Par dažādu jumtu segumu plusiem, mīnusiem un iespējām, kā arī par saules paneļiem izstādē "Māja I 2022" skaidros "Toode", "Eroof", "JB SunPower", "Intrex serviss", "Solarstone" un citu uzņēmumu stendos.

Apgaismojums

Arī apgaismojums terasē nav mazsvarīgs. To var iestrādāt ne tikai pie sienas vai jumta daļā, bet arī sienā, puķupodos vai grīdā, turklāt ļoti plašā klāstā ir pieejami gaismekļi ar saules baterijām. Noskaņas radīšanai dizainere iesaka variēt ar apgaismojumu un varbūt pat ierīkot kamīnu vai citus apsildes elementus.

Par piemērotākajiem ikdienas apgaismojuma risinājumiem izstādē varēs konsultēties ar uzņēmumiem "Silmani Elekter un "Jung", kā arī Latvijas Dizaineru savienības ekspozīcijā, savukārt "Adamlights" stendā varēs uzzināt, kā ar apgaismojumu radīt svētku atmosfēru.

Iekārtojums

Un, protams, noslēgumā jādomā arī par mēbelēm un augiem. Kristiana Kazarjana uzsver, ka šobrīd āra terašu mēbeļu piedāvājums ir ļoti plašs un sen vairs nav jāaprobežojas ar cietām un neērtām mēbelēm. Lai gan āra mēbeles ir veidotas tā, lai tās iztur laikapstākļu radīto slodzi, dizainere ziemas sezonā tomēr iesaka nevienu mēbeli ārā tomēr neatstāt.

Lūk, dažas terases, no kurām aizgūties idejas savai ideālajai atpūtas vietai:

Kopā ar Latvijas Dizaineru savienības valdes priekšsēdētāju un interjera dizaineri Kristianu Kazarjanu izstādē "Māja I 2022" Latvijas Dizaineru savienības ekspozīcijā četras dienas – no 24. līdz 27. martam – konsultācijas sniegs arī Vīva Ieviņa, Barbara Freiberga, Dace Zeltiņa, Jeļena Ivanova un Anita Grase. Sertificēti interjera dizaineri apmeklētājus konsultēs individuāli, turklāt katrs ir aicināts doties uz izstādi ar savu dzīvojamās platības plānu, lai uzzinātu jau konkrētus ieteikumus mājokļa iekārtošanai. Dizaineri sniegs padomus arī tiem, kuriem mājokļa projekta izveide vēl ir tikai priekšā. Latvijas Dizaineru savienības ekspozīcijā varēs atrast gan savu dizaineri, gan iepazīt vairākus māksliniekus un oriģinālu dizaina priekšmetu veidotājus. Vairāk informācijas par izstādes darba laiku, epidemioloģiskajiem drošības pasākumiem un ieejas biļešu cenām atradīsi šeit.

Tags

Starptautiskais izstāžu centrs Ķīpsalā Āra terases Apgaismojums Izstādes Jumts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form