Parūpējies par mazajiem draugiem, izgatavo putnu barotavu
Foto: Shutterstock

Jebkura māja, dzīvoklis, vasarnīca vai namiņš atspoguļo personību, taču bieži vien mēs piemirstam, ka mūsu mājokli apciemo arī pavisam negaidīti viesi, kuri atgriežas arī tad, ja neesam viņus pamanījuši. Tie ir mūsu drošsirdīgie un izturīgie putni, kas gada vēsāko un drūmāko laiku lielākoties pavada, meklējot barību, un kāpēc gan mums nepalīdzēt šīm neaizsargātajām būtnēm ar barības sagādāšanu?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Maldīgs ir uzskats, ka putnu barotavas izskatās neglīti, galvenais ir tas, cik daudz radošuma esi veltījis tam, kā šī barotava izskatīsies. Un, lai arī tev būtu tikpat liels prieks skatīties uz barotavu, kā putniņam, atrodot šo vietu, iedvesmojies no mūsu idejām un izveido savu putnu barotavu! Piedāvājam dažas idejas, kā izveidot putnu barotavas - gan tiem, kam ir privātmājas, gan tiem, kas dzīvo dzīvokļos, gan arī risinājumu tiem, kas nevēlas veidot barotavu, bet izkārt jau gatavu barību.

Klasiskākā barotava ir kokā iekārta pudele, taču jebkuru plastmasas pudeli var padarīt vizuāli pievilcīgāku un arī putniņiem ērtāk pieejamu. Ņem caurspīdīgu plastmasas pudeli, izdur tai caurumiņus tā, lai vari pudelei cauri iespraust divas koka karotes. Katru karoti spraud savā virzienā - vienu pudeles vidū, otru pudeles apakšā, lai vienlaicīgi barotavā var ēst divi putniņi. Tajā galā, kur iznāk karotes kausiņš, caurumam jābūt lielākam, lai barība varētu iebirt karotē. Piepildi pudeli ar putnu barību un iekar to putniem pieejamā un drošā vietā, lai barotava neapgāztos.

Radošākas, ar pacietību apveltītas personības, kas vēlas radīt ko dabiskāku, var ņemt talkā nelielu celmiņu, izgrebt tam vidu no vienas puses tā, lai malas ir slēgtas, bet vidus izgrebts, un putniņš var tajā ielīst. Šo nelielo celmiņu ar izgrebto vidu var iekārt kokā ar nelielu ķēžu palīdzību, vai vienkārši stabili novietot uz kāda paaugstinājuma. Ieber izgrebtā cauruma pamatnē barību un ik pa laikam pārbaudi, vai to nav nepieciešams papildināt. Šāda putnu barotava neatgādinās putnu barotavu, turklāt, putniņam būs arī jumtiņš virs galvas.

Ja pa rokai ir kāda laterna ar izsistiem stikliem, kas vairs nav derīga saviem sākotnējiem mērķiem, to var izmantot kā putnu barotavu. Vari arī iegādāties laternu, atbrīvot to no stikliem, lai no visām pusēm putniņi var viegli piekļūt, un iebērt tās grīdā barību. Šāda barotava lieliski izskatīties un kalpos arī kā dizaina priekšmets pagalmā brīžos, kad putni barību var viegli atrast paši.

Ja nevēlies izkārt barotavas, bet vēlēšanās pabarot putniņus tomēr ir, tad izveido izkarināmu barību skaistās formiņās, kas radoši papildinās pagalmu drēgnajās rudens un ziemas dienās.

Ņem talkā 300 g cūku tauku, 100 g kaņepju sēklu, 100 g ķirbju sēklu, 50 g saulespuķu sēklas, 150 g nesālītus un negrauzdētus zemesriekstus, jebkādas formas plastmasas glāzītes vai krūzītes un stingru aukliņu. Vispirms sagatavo trauciņus, izdurot tiem apakšā caurumiņus un izvelc cauri auklu kā dakti - pietiekami garu no abām pusēm. Trauka apakšējo caurumu aizlīmē ar līmlenti, lai pildot to, tauki netecētu cauri. Izkausē cūku taukus, pievieno tiem pārējās sastāvdaļas un kārtīgi visu iemaisi. Ļauj masai pāris minūtes sacietēt, un tad pildi masu trauciņos, pieturot auklu pa vidu tā, lai pēc pildīšanas abi auklas gali ir ārā no trauciņa. Turi masu trauciņos tik ilgi, līdz tauki ar sēkliņām pilnībā sacietējuši. Noplēs līmlenti un aiz dakts izcel sacietējušo putnu barību no trauka. Apakšā piesien skaliņu vai ko citu līdzīgu, lai, taukiem atlaižoties, dakts neizslīdētu no formas. Aiz auklas gala iesien barības formiņas kokos, krūmos un citās augstāk pieejamās vietās. Par šādu barību priecāsies jebkurš putniņš, turklāt, iesaisot šajā procesā bērnus, barotavas meistarošana būs īsts piedzīvojums!

Tags

Putnu barotava
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form