Pieci ieteikumi, kā izvēlēties savas mājas arhitektu
Foto: Shutterstock

Uzsākot mājas celtniecību, nepieciešams mājas projekts, kuru var izstrādāt, protams, pats, bet galu galā tāpat būt jāsazinās ar arhitektu. Tāpēc, šķiet, izdevīgi jau mājas projekta "idejas" sākumposmā griezties pie arhitekta, kurš ne tikai veiks mājas plāna rasējumus, bet arī ieteiks labākos risinājumus telpu izvietojumam, inženierrisinājumus, izrēķinās materiālu apjomu, kā arī dalīsies ar citiem ieteikumiem mājas projekta realizācijā. Par to, kā izvēlēties arhitektu stāsta arhitekts Gundars Vīksna.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā pirmo un svarīgāko, Vīksna uzsver, arhitekta pieredzes un iepriekš paveikto darbu izpēti un analīzi. Kad tas ir izdarīts, tikai tad uzrunāt arhitektu. Ļoti svarīgi, lai viņa darbi patīk un liek, tā teikt, "elpai aizrauties". Katram arhitektam tāpat kā gleznotājam ir savs rokraksts un viņš var uztaisīt, uzzīmēt un radīt tikai tādas idejas, kādas viņam "iešaujas" prātā un sanāk, tāpēc cerēt, ka iepriekš paveiktais uz jums neattiecas un tieši jums arhitekts izdarīs kaut ko atšķirīgu, nav pareizi.

Otrkārt, ja esat jau uzrunājuši, kādu arhitektu un viņš ir nosaucis projektēšanas cenas, tad noteikti jāpārliecinās par to, kas ietilpst konkrētajā summā. Praksē piedāvātā cena par savrupmājas būvprojekta izstrādi atšķiras pat vairākas reizes un parasti cena nav "par vārdu", bet par atšķirīgu attieksmi pret būvprojekta kvalitāti un komplektu. Vīksna dalās pieredzē, ka viens arhitekts var piedāvāt ļoti samazinātu rasējumu apjomu plānos vāciņos, kāds cits – detalizēti izstrādā visas būvprojekta sadaļas, ne tikai galvenos arhitektūras rasējumus, bet arī inženierrisinājumus, materiālu apjomus, ēkas energo sertifikātu un pat saskaņo būvprojektu, saņem būvatļauju un atdot pasūtītājam dokumentu paketi. Cena atšķiras un katram pašam jāizvērtē, kuru pakalpojumu pirkt, kuru nē un ko iegūst, samaksājot dārgāk par būvprojektu, vai ko zaudē, pērkot lēti.

Pirms tiek noslēgta jebkāda veida vienošanās, noteikti ir jāsatiekas ar arhitektu aci pret aci. Jo tikai tādā gadījumā jūs varat izvēlēties, vai šādai personai vēlaties uzticēt savas mājas celtniecību. "Cilvēciskā saskarsme ir ļoti būtiska. Ja jums nepatīk tas, ko un kā arhitekts dara vai, ja arhitekts nemīl savu darbu un to var redzēt, tad izlemiet, vai jums ir laba tāda māja, ko jau sākuma stadijā pavada savstarpēja neuzticība," teic arhitekts.

Kad esat satikuši savu, iespējams, īsto arhitektu, sarunas laikā mēģiniet izprast viņa kompetenci arī gluži tehniskās lietās – ēkas apkures sistēmas izvēle, ventilācijas sistēmas izvēle, ēkas norobežojošo konstrukciju siltumnoturības risinājumu izvēle, ēkas energoefektivitāte, atjaunojamo enerģiju sistēmu izmantošana un inteliģentās mājas un citi risinājumi – jo arī šīs ir lietas, par kurām arhitekts var pastāstīt un iekļaut jūsu mājas projektā. Ja šo lietu nav pirmajā sarunā, tad to nebūs arī projektā.

Vīksna uzsver: "Sastādiet paši vai lūdziet arhitektam sastādīt nopietnu līgumu ar pietiekoši skaidru darbu aprakstu, apmaksas nosacījumiem un laika grafiku. Nedomāju, ka nepieciešams pārspīlēt ar juristu iesaistīšanu, bet tomēr – kas uzrakstīts, tas abām pusēm izlasāms un ir pie kā pieturēties un prasīt, ja sadarbība kāda iemesla dēļ neizdodas."

Tags

Arhitektūra Būvniecība Būvniecības izmaksas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form