Skopais maksā divreiz – svarīgākais par LED spuldzēm
Foto: Shutterstock

Gadu desmitiem mājokļos, birojos, skolās u.c. cilvēku pilnās telpās par gaismu gādāja vairāku veidu spuldzītes – gan kvēlspuldzes, gan halogēnspuldzes, ne tik sen parādījušās fluorenscentās, LED un vairākas citas spuldzes. Katrai ir savi plusi un mīnusi, taču vislielāko popularitātes bumu pēdējos gados piedzīvojušas tieši videi un ilgtermiņā arī maciņam draudzīgās LED spuldzes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iespējams, lielāko paātrinājumu LED un arī fluorescento jeb t.s. ekonomisko spuldzīšu attīstībai, kā arī videi ne tik draudzīgo kvēlspuldžu iznīkšanai devuši politiskie lēmumi par labu vides saudzēšanai. Piemēram, Eiropas Savienības lēmums no 2012. gada aizliegt ievest un ražot kvēlspuldzes. Eksperti "Sadales tīklā" arī norāda, ka ir tikai laika jautājums līdz halogēnspuldžu aizliegumam, kuras ir par 30% ekonomiskākas, salīdzinot ar savām priekšgājējām.

LED ("light emitting diode", no angļu val. – gaismas diode) ir elektronisks pusvadītāju konstruktīvs elements. Elektriskajai strāvai ejot cauri minētajam elementam, tas izstaro gaismu ar viļņu garumu, kas atkarīgs no pusvadītāja materiāla. Izmantojot dažādus pusvadītāju materiālus, var iegūt gaismu visā tās spektrā. Sākotnēji LED izmantoja dažādās iekārtās, eksperimentiem utt., jo to ražošana bija ļoti dārga. Laiki mainījušies, un nu jau LED kļuvis par ierastu tehnoloģiju mājokļu apgaismes ierīcēs.

Viena LED spuldze 30 halogēno vietā

Galvenais ieguvums no LED gaismekļiem ir mazais elektrības patēriņš, kas ir pirmais un galvenais faktors, uz kuru uzmanību vērš teju katrs patērētājs. Salīdzinot ar fluorescentajām spuldzēm, LED ir līdz 60% energoefektīvākas, bet, salīdzinot ar halogēnspuldzēm – pat 92% energoefektīvākas. Īpaši liels elektrības ietaupījums iespējams pašvaldībām un kompānijām, kurām nākas norēķināties par ļoti jaudīgu ielas gaismekļu vai autostāvvietu apgaismošanu. Tieši tāpēc jau vairākas Latvijas pašvaldības, piemēram, Rīgas, Limbažu, Valmieras u.c. jau ilgstoši izvēlējušās nomainīt novecojušās kvēlspuldzes vai "ekonomiskās" spuldzes, nosliecoties par labu mazākam elektrības patēriņam ar LED spuldzēm.

Elektrību var ietaupīt arī ar energoefektīviem ekrāniem. "Samsung Electronics Baltics" biznesa klientu attiecību vadītājs Ronalds Možeiko norādīja, ka profesionālie ekrāni ar LED tehnoloģiju ir viegli pielāgojami katra uzņēmuma vai iestādes individuālajām vajadzībām. Spilgtums, krāsu gamma, malu attiecības un izmēri ir tikai daži no regulējamiem parametriem. "LED profesionālie ekrāni ir arī spožāki un ar ilgāku kalpošanas laiku, kas ir īpaši svarīgi, piemēram, uzņēmumiem un iestādēm, reklamējot savus produktus un pakalpojumus. Kā norādīja Možeiko, Latvijā "Samsung" profesionālie ekrāni izvietoti lidostā "Rīga", "Arēnā Rīga", Latvijas Nacionālajā operā un baletā, kinoteātrī "Forum Cinemas", viesnīcās "Mercure Hotel" un "Pullman Riga Old Town", "Norvik" bankā, "Sportland" veikalos visā Baltijā un citviet.

Otrā LED pozitīvā iezīme ir to ilgmūžība. Dažādos avotos skaitļi atšķiras, taču kvalitatīvas LED spuldzes darbības ilgums ir no 50 000 līdz pat 100 000 stundu, kas ir vairākus desmitus reižu vairāk, nekā iztur halogēn­spuldzes un arī ekonomiskās spuldzes (kuras ietekmē arī to ieslēgšanas biežums). Līdz ar to, lai turētu līdzi LED izturībai, jāiztērē nauda daudzu ne tik ekonomisku spuldzīšu nomaiņai. Tur arī visa sākotnējā ekonomija izplēn, nemaz nerunājot par šajā laikā krietni vairāk patērēto elektrību. Tā teikt – skopais maksā divreiz!

Trešais pluss – LED ir videi draudzīgas. Kā pastāstīja "LED Chemicals" vadītājs A. Beļskis, halogēnspuldzēm vai fluorescentajām ir problēmas ar utilizāciju, jo fluorescentajās ir, piemēram, dzīvsudrabs, kas ir kaitīgs veselībai, un citi videi nedraudzīgi materiāli, kamēr LED uzbūvē neizmanto kaitīgus materiālus. Turklāt LED praktiski neuzkarst un nerada siltumu, kura nokļūšanu atmosfērā mēs tik ļoti negribam.

Citi mazie plusiņi – salīdzinot ar fluorescentajām spuldzēm, kuras daudziem izraisa neapmierinātību savas lēnās "iesilšanas" dēļ, LED pilnā sparā istabu izgaismo uzreiz. LED ir triecienizturīgas un tām nekaitē vibrācijas.

Skopais maksā divreiz

Tikpat pārliecinoši kā galvenais faktors, kāpēc cilvēki izvēlas LED – to mazā elektrības patēriņa dēļ –, joprojām par galveno LED mīnusu uzskata to augsto cenu. Zem pieciem eiro par vienu spuldzīti nu jau diezgan droši var atrast, taču tas joprojām ir krietni dārgāk par citu veidu spuldzītēm. Tomēr diemžēl cilvēki bieži aizmirst parēķināt, ka ilgtermiņā LED spuldzīte krietni atmaksāsies.

Maz apspriesta, bet pašvaldībām un uzņēmumiem, kuri domā par LED spuldzīšu iegādi lielos apjomos, vērā ņemama problēma ir LED spuldžu apkopju izmaksas. Kaut ražotāji parasti LED spuldzēm norāda 10 – 15 gadu mūžu, tām dod vien apmēram piecu gadu garantiju, bieži vien pat mazāk. Kāpēc? Tas ir LED vājo barošanas bloku dēļ, kuri pēc 3 – 5 gadiem mēdz izdegt. Savukārt to nomaiņa, protams, maksā naudu. Turklāt apkopi apgrūtina tas, ka spuldžu barošanas bloks bieži atrodas staba augšdaļā, līdz kuram vēl ir jātiek! Kopā ar bloka nomaiņu elektriķim nāksies padarīt visai piņķerīgu darbu, kas veido izmaksas, par kurām daži ir aizmirsuši. Par laimi, ir jauna koncepta zemsprieguma LED gaismekļi, kas paredzēti ielu apgaismojuma stabiem. Šajā gadījumā LED gaismeklis atrodas staba augšdaļā, savukārt barošanas bloks ir ierīkots lejas daļā.

Tags

Apgaismojums LED spuldzes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form