Ar bankas palīdzību iegādāta mājvieta – zemūdens akmeņi īpašuma iegūšanā
Foto: PantherMedia/Scanpix

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju apsver jauna mājokļa iegādi tuvāko gadu laikā, liecina ''Swedbank'' pētījuma dati. Mājvietas īre ir labs risinājums jauniem cilvēkiem, kas tikai vēl meklē savu vietu dzīvē, taču, nodibinot ģimeni, rodas loģiska vēlme pēc stabilitātes un sava īpašuma.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Normunds Dūcis, ''Swedbank'' Hipotekārās kreditēšanas vadītājs Latvijā piedāvā desmit noderīgus padomus, kas būtu jāņem vērā, pirms tiek izdarīta izvēle par labu konkrētam mājoklim.

Prioritāšu noteikšana

Vispirms būtu jāsaprot, kāda būs jaunā mājokļa funkcija – tas būs miteklis, kur gūt atpūtu pēc garas darba dienas, vai tā jau būs ģimenes mājvieta, kurā sagaidīt arī vecumdienas. Cik būtiska ir platība, plānojums, pilsēta, rajons, pieejamā infrastruktūra, mēbeles vai remonta svaigums? Iespējams, ka visu apvienot nevarēs. Reti kurš atteiktos no plašām dzīvojamām telpām un sava piemājas pagalma, tomēr jāapzinās savas iespējas, vai ir iespējams atļauties izsapņoto dzīvesvietu, kā arī tās lietderība. Ja īpašumu plāno iegādāties ilgstošai lietošanai, ir jāapzinās, ka nepieciešamība pēc dzīves platības gadu gaitā mainās – kamēr ģimenē aug bērni, dzīvojamo platību vajag lielāku, bet vēlāk mājīgāk jutīsieties mazāka izmēra mājoklī.

Ja ar mājokļa meklēšanu esat nolēmis tikt galā pats, vislabāko ieskatu tirgus piedāvājumā var gūt, pacietīgi izskatot nekustamo īpašumu sludinājumus internetā, specializētajos portālos. Kad esat noskatījis īpašumu, kas nākotnē varētu kļūt par jauno dzīvesvietu, ir iespēja pasūtīt profesionālu mājokļa tirgus vērtības noteikšanu. Tādā veidā iespējams pārliecināties, vai piedāvātā cena ir adekvāta. Šobrīd ļoti aktuāli ir ekonomiski dzīvokļi jaunajos projektos – aptuveni 50 līdz 60 kvadrātmetru platībā un cenā līdz 100 tūkstošiem eiro.

Papildu izmaksas

Ne vienmēr ar mājokļa iegādi visi izdevumi beidzas. Atkarībā no izvēlētās dzīvesvietas jāaprēķina, cik izmaksās remonts, mēbeles, siltināšana vai citi labiekārtošanas darbi. Citreiz jāņem vērā pat transporta izmaksas, kas var palielināties, ja savu dzīvesvietu izvēlaties attālāk no darba vietas, skolas, bērnu pulciņu atrašanās vietas. Latvijā vispopulārākie mājokļi joprojām ir dzīvokļi padomju laika ēkās, tomēr parasti šādām mājām ir nolietota infrastruktūra, tās nav siltinātas un remontētas. Visas izmaksas būs jāsedz iedzīvotājiem, bet, lai to darītu, savā starpā jāvienojas vairākumam. Mikrorajonos dzīvo daudz un dažādu sociālo grupu iedzīvotāji, līdz ar to vienošanās var nebūt vienkārša. Neatkarīgi no rajona – jo lielāka māja, jo sarežģītāk panākt vienošanos.

Ar bankas palīdzību iegādāta mājvieta – zemūdens akmeņi īpašuma iegūšanā
Foto: Shutterstock

Trešās personas

Svarīgi noskaidrot, kam pieder zeme, uz kuras atrodas māja. Vēl nesen Latvijā bija spēkā likums, kas atļauj būvēt īpašumu uz citai personai piederošas zemes, līdz ar to, iespējams, nāksies veidot līguma attiecības vēl arī ar trešo pusi. Intuīcija ir svarīga, bet, paļaujoties tikai uz to, vēlāk var atklāties nepatīkami zemūdens akmeņi, par kuriem radīsies papildu izdevumi. Ārēji mājokļa fasāde var būt skaista, taču negribētos, lai tā nodevīgi sāk drupt jau pēc pāris gadiem vai pat mēnešiem.

Oficiāli ienākumi

Jāatceras, ka banka, izvērtējot kredīta atmaksāšanas iespējas, par ieņēmumiem uzskatīs tikai oficiāli iegūtus līdzekļus, par kuriem ir nomaksāti nodokļi. Tātad aplokšņu algas vai jebkādi citi neoficiāli ienākumi vērā ņemti netiks. Parasti kredītņēmēja ienākumu vēsture tiek vērtēta par pēdējiem sešiem mēnešiem, bet gadījumos, ja ienākumi ir bijuši svārstīgi, tos var izvērtēt par lielāku laika posmu. Lai šobrīd vispār varētu pretendēt uz hipotekāro kredītu, nepieciešamajiem ikmēneša ienākumiem būtu jābūt vismaz 600 eiro "uz rokas".

Pirmā iemaksa

Kreditētājs kā pirmo iemaksu prasīs aptuveni 15 līdz 20 procentus no kopējās darījuma summas. Vidēji tie varētu būt aptuveni desmit tūkstoši eiro. Ģimenēm ar bērniem šo situāciju risināt palīdz valsts programma ''ALTUM'', kas piedāvā saņemt atbalstu hipotekārā kredīta pirmās iemaksas segšanai 10-20 procentu apmērā, kas var samazināt pirmās iemaksas apmēru tikai līdz 5 procentiem. Pirmās iemaksas segšanu var nodrošināt gan ar saviem uzkrājumiem, gan arī piedāvājot papildus ķīlu, kas jau pieder kredītņēmējam.

Ar bankas palīdzību iegādāta mājvieta – zemūdens akmeņi īpašuma iegūšanā
Foto: Shutterstock

Saskaņošana

Jārēķinās, ka process no pirmās konsultācijas līdz aizdevuma saņemšanai aizņems apmēram divas nedēļas. Procesa laikā obligāti uzmanīgi izpētiet gan Pirkuma līgumu, gan Aizdevuma līgumu, jo abi šie līgumi ir saistīti. Tas ir kritiski svarīgi, lai nerastos situācija, kurā abu līgumu punkti ir pretrunīgi.

Iegādes izmaksas

Ikvienam kredītņēmējam jārēķinās ar papildu izmaksām, noformējot hipotekāro kredītu, kā arī reģistrējot savu īpašumu zemesgrāmatā. Tā, piemēram, komisijas maksa par aizdevuma izsniegšanu visbiežāk ir līdz 1,5 procenti no darījuma summas. Vēl aptuveni 80 eiro izmaksās īpašuma tirgus vērtības noteikšana, 70 eiro notāra pakalpojumi, kā arī jāiemaksā valsts nodeva hipotēkas nostiprināšanai zemesgrāmatā (0,1 procents no pirkuma summas) un īpašumtiesību reģistrēšanai zemesgrāmatā (2 procenti no pirkuma summas). Saņemot ''ALTUM'' garantiju, Zemesgrāmatas nodeva tiks samazināta, tomēr jārēķinās ar papildu maksājumu 2,5 procentu apmērā no garantijas kopsummas.

Apdrošināšana

Kad esat laimīgi ticis pie sava īpašuma, ir svarīgi to nepazaudēt, un šajā ziņā drošību par nākotni radīs apdrošināšana. Neparedzētiem gadījumiem ir iespējams apdrošināt ne tikai mājokli, tā iedzīvi, bet arī kredītsaistības. Svarīgas nianses par īpašuma apdrošināšanu lasi šeit.

Lai izdodas atrast savu ideālo mājokli!

Tags

Hipotekārais kredīts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form