Eļļots vai lakots – kādu parketu labāk izvēlēties
Foto: Shutterstock

Parketa segums mājoklī ir labākā izvēlē, ja vēlies mājīgu noskaņu un omulīgu staigāšanu basām kājām. Lemjot par labu parketa segumam, ne vienam vien prātā urdās jautājums – eļļotu vai lakotu? Palīdzot lemt par labu vienam vai otram variantam, ''Tava Māja'' sniedz noderīgus ieteikumus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šādu jautājumu ikdienā nozares speciālisti saņem ne vienu vien reizi, un to apstiprina arī ''Parketa Nams'' salona vadītāja Rimma Trušele. Viennozīmīgu atbildi gan šim jautājumam nesagaidīt, jo visa pamatā tā tomēr ir gaumes lieta. Katram parketa veidiem, protams, ir savas raksturīgās īpašības, taču viennozīmīgi pateikt, ka viens vai otrs ir labāks, nudien nevar. Speciāliste skaidro, ka arī klientiem iesaka vadīties pēc izjūtām, kurš segums labāk patīk pēc pieskārieniem, bet tikpat liela nozīme ir arī ikdienas paradumiem, piemēram, slodzes, kas grīdai būs jāpacieš, arī tas ietekmē parketa izvēli.

Lakots parkets

Kā skaidro konsultante, lakots parkets ir kā noklāts ar plānu plēvi un pēc izskata ļoti atšķirsies no eļļota seguma. Lakots parkets būs viendabīgāks, koka šķiedras nebūs tik izteiksmīgas, jo laka pilnībā aizpilda koksnes poras.

Lakota parketa priekšrocība – ja uz grīdas kaut kas izlīst, tas turpat arī paliek, jo laka uz koka virsmas veido kārtu, kas netīrumus un berzes radīto slodzi nepielaiž klāt pie koksnes.

Izvēloties lakotu parketu, jāņem vērā, ka pēc kāda laika segumam atsevišķās vietās būs izveidojies nodilums. Tad nepieciešams veco laku pilnībā noslīpēt un atkal veikt virsmas apstrādi, ko atšķirībā no eļļotas virsmas, pašrocīgi nebūs iespējams veikt. Tā kā lakots parkets ir kā spoguļa virsma, uz kuras pamanāma katra švīka, kādu defektu rašanās gadījumos nebūs iespējams to ātri un pašrocīgi novērst. Grīdas atjaunošanā vajadzēs jau speciālista palīdzību un vienu vietu grīdai atjaunot arī nevajadzēs.

Eļļots parkets

Kas attiecas uz eļļotu parketu, tas izskatīsies dabiskāks un tam būs redzamas arī smalkas šķiedras un koka šķiedras izcelsies. Eļļots parkets vienmēr vizuāli izskatīsies dabiskāks, turklāt grīda ''elpos''. Staigājot pa šo grīdu ar basām kājām, āda sajutīs tiešu saskari ar koku un būs jūtams siltums.

Vienlaicīgi jārēķinās arī ar to, ka šādi apstrādāta virsma ir mazāk pasargāta no traipu rašanās un prasīs regulāru uzkopšanu. Ir iespējams pirms eļļošanas grīdas kodināt jeb sārmot, tādējādi izvairoties no koksnes dzeltēšanas. Sārmota grīda būs vienmērīgi bālgana – šo variantu izvēlas tie klienti, kuri vēlas atturīgu, vēsu grīdas toni, skaidro speciāliste.

Būtiski, zināt to, ka eļļai vai vaskam vienmēr jāiesūcas koksnes virskārtā. Eļļota parketa nodilums atkarīgs no tā, cik ilgā laikā tiks nodeldēts šis piesūcinātais slānis.

Eļļotu parketu būs ērtāk kopt pašam. Ja laika gaitā parādīsies švīkas, vietām eļļojums būs pabalējis, un atgūt spožumu var arī pašrocīgi ar lineļļas palīdzību. Te gan speciāliste piekodina, ka svarīgi pēc eļļošanas segumu arī novaskot, lai segums būtu aizsargāts. Līdzīgi kā ziemas sezonā nopulējam ādas apavus ar vasku, lai tos pasargātu, līdzīgi jāizturas pret grīdu, lai tā pēc iespējas ilgāk kalpotu, turklāt tas pašiem atvieglos seguma kopšanu.

Parketa kopšana

Maldīgs ir uz pieņēmums, ka parketu, eļļotu vai lakotu, nav ieteicams mazgāt ar ūdeni. Nav gan ieteicams liet ūdens spaini uz grīdas un tādējādi segumu mazgāt, bet ar viegli mitru lupatiņu ir ļoti vēlams grīdu mazgāt, turklāt tam, cik bieži to dara, arī nav nozīmes.

Pirms mazgāšanas vienmēr grīdai jāveic sausā uzkopšana, lai ar smilšu graudiņiem vai citiem gružiem nesaskrāpētu grīdu. Sen jau tie laiki garām, kad grīda ik pēc dažām nedēļām jāvasko. Šobrīd pieejami dažādi mazgāšanas līdzekļi ar vasku, ko pievieno ūdenim. Mazgājot grīdu, segums iegūs nepieciešamo aizsargslāni, un grīda izskatīsies spožāka.

Tags

Grīdas segumi Parkets
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form