Kāpēc azbesta šīferis ir kaitīgs un kur to likt
Foto: Shutterstock

Jau ar 2005. gada 1. janvāri azbesta lietošana ir aizliegta visā Eiropas Savienībā, bet no 2001. gada 1. janvāra Latvijā ir aizliegts piedāvāt tirgū un lietot azbestu un to saturošos produktus. Tomēr, ko darīt, ja vecajai mājai ir azbesta šīferis, kuru tikai tagad iespējams nomainīt? Atbildes sniedz Jānis Aizbalts, "Eco Baltia vide" direktors.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Azbests ir šķiedrveida silikātu minerāls, kam piemīt unikālas tehnoloģiski vērtīgas īpašības, taču tas apdraud mūsu veselību ar ļaundabīgu audzēju izraisošu iedarbību. Azbesta šķiedras novājina cilvēka imūno sistēmu. Azbests var izraisīt audzēju veidošanos. Visas minētās slimības parasti attīstās ilgā laika periodā (15-20 gadu laikā pēc pirmās saskares ar azbestu)," teic Aizbalts.

Azbestu saturošie materiāli, t.sk. šīferis, atstāj kaitīgu ietekmi uz cilvēku veselību un uz apkārtējo vidi tikai tad, ja, ar tiem strādājot, netiek ievērota darba drošības un vides aizsardzības prasības.

Aizbalts stāsta: "Azbestu saturoši materiāli kontrolētos apstākļos jāvāc un jāuzglabā kā bīstamie atkritumi. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, visus azbestu saturošos atkritumus ir jānogādā Brocēnu novada "Dūmiņos", kur atrodas vienīgais Latvijā azbestu saturošo atkritumu poligons. Atsevišķos Latvijas rajonos ir iespēja šādus atkritums nodot aizvešanai uz "Dūmiņiem". Šīfera nodošana ir maksas pakalpojums."

Svarīgi atcerēties, ka šīferi nedrīkst lauzt, jo rodas putekļi, kas ir bīstami veselībai un videi.

Azbests sastopams līdz 2000. gadam ražotajā jumta šīferī, termoizolācijas un celtniecības materiālos, piemēram, flīzēs, cauruļu un apkures katlu izolācijā, kā arī vecos mājsaimniecības priekšmetos, piemēram, gludekļos un tosteros. Vairāk par azbestu un tā ietekmi, lasi šeit.

Tags

Būvniecība Jumta segumi Jumts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form