Klasiska vērtība – dakstiņu jumts. Priekšrocības, trūkumi un seguma kopšana ilgtermiņā
Foto: Shutterstock

Vēsturiski iegājies, ka respektablu namu jumtu klāj māla dakstiņi – gan muižnieku un bagātāko saimnieku mājām lauku apvidū, gan pilsētas ēkām. Ieraugot tālumā sarkanīgos dakstiņu jumtus, pārņem stabila miera izjūta, jo ne velti šis ir viens no pasaulē senāk zināmajiem jumta segumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Māla dakstiņu izmantošana intensīvi turpinās arī mūsdienās, piemēram, Vācijā 80 procentiem jauno ēku klāj māla dakstiņu jumts, jo reti kurš segums spēj konkurēt labā skata un ilgtspējas ziņā. Dakstiņam ir 50 gadu ražotāja garantija un 100 – 150 gadu un pat ilgāks ekspluatācijas laiks. Speciālisti uzskata, ka dakstiņiem ir arī citas tehniskas pozitīvās īpašības, jo telpas zem šāda jumta karstā laikā tik ļoti neuzkarst un arī lietus laikā jumts ir kluss, jo masīvie dakstiņi slāpē pilienu radīto troksni. Turklāt dakstiņu mazais formāts ļauj ieklāt arī sarežģītas konstrukcijas jumtu un to ir viegli remontēt – nepieciešams tikai izņemt un apmainīt bojāto dakstiņu.

Latvijas tirgū spēcīgas pozīcijas ir "Monier" oficiālajam pārstāvim, "Eternit Baltija" cita starpā piedāvā arī elegantos māla dakstiņus "Creaton", bet "Jumti" – "Erlus" un "Nelskamp" dakstiņus. Tirdzniecības vietās, kur pērk dakstiņus, vajag iegādāties arī visu pārējo, kas nepieciešams dakstiņu jumta izveidošanai – papilddakstiņus, aprīkojumu, stiprinājumus, jumta seguma apakšklājus un lentes.

Dakstiņu klājums

Dakstiņi balstās uz koka latojuma, kas piestiprināts pie jumta konstrukcijas. Tie ir savstarpēji pieāķēti un notur viens otru virzienā no apakšas uz augšu. Lai palielinātu izturību pret sliktiem laikapstākļiem, dakstiņus pie latojuma fiksē ar naglām un skrūvēm. Distances latojums atrodas uz zemseguma un kopā ar horizontālo latojumu abi kopā veido spraugu, kas ļauj gaisam brīvi cirkulēt zem dakstiņiem un izvada mitrumu.

Lai aizsargātu bēniņu telpu un jumta konstrukcijas no ārējā mitruma iekļūšanas zem dakstiņu klājuma, uz jumta konstrukcijām klāj zemsegumu. Neelpojošais zemsegums tikai novada ūdeni no ārējās virsmas. To klāj zem jumtiem, kas sedz aukstus mansardus, vai izolējošiem jumtiem ar papildu gaisa slāni starp izolāciju un zemsegumu. Taču mitrumu rada ne tikai ārējā vide. Daļu dzīvojamās telpās uzkrātā mitruma izvada ventilācija, daļa mitruma nonāk bēniņos, kur to izvada ārā jaunās paaudzes elpojošais zemsegums. Piemēram, jaunās paaudzes četrslāņu polipropilēna augstas difūzijas zemsegumam apakšmalā ir līmes josla slokšņu savienošanai. Armatūras siets un neslīdoša virsma atvieglo uzstādīšanu, jo pamatnes segums neslīd mitrā laikā un neplīst, nejauši uzkāpjot uz tā. Pateicoties līmes joslai, tas ir īpaši viegli un vienkārši uzstādāms, turklāt lieliski kalpo arī aizsardzībai pret vēju. Pārdošanā ir zemsegumi, kam ir arī paaugstinātas skaņu izolējošas īpašības.

Dažādu marku dakstiņiem ir dažāds zemākais jumta leņķis, no kura tos var sākt klāt. Īpašiem dakstiņiem zemākais slīpums ir septiņi grādi, parasto dakstiņu jumtu var likt, sākot no 14 grādiem. Dakstiņu jumtam darbojas princips: jo tas stāvāks, jo vizuāli izskatīgāks un drošāks. Stāvākam jumtam visi nokrišņi labāk notek pa jumta slīpni uz leju. Stāvi jumti ļauj veidot romantiskus mansardus, jo modernie jumta logi ar visu apsaiti var lieliski iekļauties jumta plaknē.

Speciālie dakstiņi nepieciešami jumta korei un dzegām, ir arī speciālie dakstiņi jumta izvadiem, savukārt dzegas dakstiņi klāj dzegu, aizstājot koka vējdēli. Padomāts arī par cilvēkiem, kam jāstrādā uz jumta, piemēram, par skursteņslauķiem, TV antenu uzstādītājiem, kuriem paredzētais drošības aprīkojums – drošības āķi, sniega aiztures, pakāpieni, tiltiņi, kāpnes un citi drošības elementi – jāiekļauj jumta risinājumā, kas noteikts būvnormatīvos.

Tags

Būvniecība Jumta segumi Jumts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form