Koka logi: konservatīvi un vienlaikus progresīvi
Foto: Shutterstock

Koka logus izvēlas konservatīvi un vienlaikus arī progresīvi domājoši cilvēki. Konservatīviem ļaudīm patīk tradicionālo koka logu senā vēsture, bet progresīvi domājošām personām patīk dabiskas lietas un videi draudzīgs dzīvesveids.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Formu daudzveidība

Koka logiem ir virkne priekšrocību. Kokmateriālam ir ļoti plašas apstrādes iespējas, tādēļ koka logus var izgatavot visdažādākajās formās un izmēros, plānus un biezus, standarta un nestandarta. Īpaši nozīmīgi tas ir tad, ja jāizgatavo sevišķi sarežģītas formas logi, piemēram, milzīgi pusovālie vai atslēgas formas logi, ko redzam jūgendstila arhitektūras ēku fasādēs. No koka var veidot precīzas vēsturisko logu kopijas, tostarp uz abām pusēm veramus ozolkoka logus.

Modernus koka logus lielās darbnīcās visbiežāk vairs negatavo tikai no masīva kokmateriāla vien, bet izmanto arī speciālus šim mērķim paredzētus materiālus, ko sauc par lamelām. Kokmateriāls no trīskārt vai četrkārt kopā salīmētiem skujkoka dēlīšiem ir stabilāks, jo salīmēšanas vietas, pateicoties kokā iesūkušās līmes kārtai, ir blīvākas nekā pārējais koks un kalpo par savdabīgu armējumu. Smalkākus logus izgatavo no cēlkokiem, piemēram, ozola ar caurspīdīgu vai puscaurspīdīgu apdari, lai varētu novērtēt koka šķiedras skaistumu. Dārgu koka logu ārējo apdari dažkārt veido no alumīnija, kas uz ilgiem laikiem atrisina krāsošanas problēmu. Alumīnija uzlikas var pasūtīt visdažādākajās krāsās. Koka logu iestiprinot mājas loga ailā, vispareizāk būtu izmantot koka ķīlīšus un organiskas izcelsmes blīvējamo materiālu, piemēram, linu pakulas vai speciālas blīvējamās lentes. Visām ārējo logu apakšējām daļām izmanto ūdens novadīšanas sistēmas, ko veido dažādu krāsu koka vai alumīnija profili, kas novērš krāsas bojāšanos vietās, kur tā visvairāk pakļauta mitruma iedarbībai.

Furnitūra

Logu teicamu un ilgu funkcionēšanu nodrošina laba un attiecīgi dārga furnitūra, uz kuras redzama firmas zīme, jo lētākas furnitūras ievietošana ir negodīgu meistaru izplatīts triks.

Logu virsmas nostiprināšanai, krāsošanai un lakošanai izmanto speciālas gruntis, krāsas un lakas. Uzskata, ka modernās, uz ūdens bāzes veidotās ekoloģiskās krāsas esot ne tikai videi draudzīgākas, bet arī tikpat izturīgas kā parastās. Jāatgādina, ka iekšējos logus var krāsot, kā patīk, tomēr fasādes logu krāsojuma tonis būtu jāsaskaņo ar kaimiņu logu krāsojumu. Logu veramās daļas noblīvēšanai izmantotās blīvgumijas ir noturīgas pret atmosfēras iedarbību un UV starojumu. Tās spēj saglabāt elastību lielā salā un karstumā, nereaģē ar krāsām un lakām. Tomēr to gan nevajadzētu pārbaudīt, jo, nosmērējot ar krāsu, blīvgumijas bojājas. Tāpat jāatceras, ka koka logus var aprīkot ar papildu elementiem – moskītu sietu un žalūzijām. Savukārt speciālās pretuzlaušanas konstrukcijas pasargās no nelūgtiem viesiem.

Stiklojums

Stikla paketes uzvaras gājiens netiek apšaubīts, jo tā patiešām ir efektīva un siltumizolējoša gan koka, gan visu citu materiālu rāmjiem. Turklāt bieži arī vecākiem logiem var ārējā rāmī ievietot stikla paketi. Parastās stikla paketes ir divkāršas, tomēr šobrīd jau ražo arī trīskāršas un pat četrkāršas stikla paketes. Jālūko, lai starp stikla kārtām ir arī pietiekama gaisa kārta – jo tā lielāka, jo labāka siltumizolācija. Piemēram, skandināvu energoekonomiskā klasika ir dubultie logi ar trim rūtīm. Ārējā loga rāmja rūts ir stikla pakete, iekšējo veido viens stikls. Gadalaikiem mainoties, iekšējo logu var izņemt vai ielikt.

Loga stikla īpašības pastiprina dažādas stikla plēves. Dažas no tām uzklāj, jau veidojot stikla paketi, dažas var uzklāt pats. Visparastākās ir dažādas aizsedzošās plēves, kas stiklu padara necaurredzamu. Tās bieži izmanto iekštelpu stiklojumā. Ir stikla plēves, kas telpā samazina saules ultravioleto starojumu, savukārt citas ziemā ļauj labāk saglabāt siltumu vai samazināt trokšņus. Speciāls laminēts stikls domāts lielākai drošībai. Katra plēve kalpo arī drošībai, jo satur kopā stiklu un neļauj tam izkrist lieliem gabaliem, kas nereti satraumē. Tiesa, katra plēve nedaudz samazina stikla gaismas caurlaidības koeficientu.

Speciālisti iesaka

Mājas ārsienas siltinot un saglabājot koka logus, speciālisti iesaka loga konstrukciju izbīdīt uz āru tā, lai tās ārējā mala sakristu ar sienas plakni. Tā tiek likvidēti aukstuma tilti, kas rodas, ja loga kārbu atstāj fasādē iegremdētu, un samazinās telpas siltuma zudumi. Loga kārbu izvieto uz sienas nesošās daļas vai stiprina pie sienas virs loga ailas.

Remontējot vecos logus, vecās un šaurās palodzes bieži nomaina pret jaunām un platām. Lai arī tas ir progresīvs risinājums, reizēm tas apgrūtina radiatoru ģenerētā siltā gaisa piekļuvi loga virsmai un zemākā gaisa temperatūrā notiek kondensāta izkrišana un loga caursalšana. Reizēm siltajam gaisam no radiatoriem nonākt uz loga stikliem traucē puķu podi vai blīvi aizkari. Platā palodzē ieteicams izveidot īpašus ventilācijas caurumiņus vai restes, kas nodrošinās siltā gaisa nonākšanu līdz logu stikliem.

Tags

Pvc logi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form