Māja ķepainim jeb Kas jāzina par suņa būdas celtniecību
Foto: stock.xchng

Cilvēka četrkājainā drauga - suņa - mājas celtniecība ir atbildīgs process, pirms kura uzsākšanas un arī tā laikā jāņem vērā vairāki noteikumi, kas attiecas uz būves atrašanās vietu, celtniecības materiāliem un paņēmieniem, ar kuriem to veidot.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Skatoties uz suņu būdu kā inženiertehnisku veidojumu, var rasties maldīgs priekšstats, ka tās celtniecība ir viegla un vienkārša. Protams, suņa būdu ir vieglāk uzcelt nekā daudzstāvu ēku, tomēr arī šajā procesā ir savi noslēpumi un viltības.

Sagatavošanās etaps

Pirms būdas celtniecības jāizplāno, kur tā atradīsies. Būda jāliek sausā vietā, kur nekrājas mitrums. To var novietot saulē, bet blakus jāatrodas ēnai (no koka, krūma vai kā cita), kur suns varētu paslēpties no saules. Jāpārliecinās, vai izvēlētajā būdas novietošanas vietā zem zemes neatrodas kāds kabelis, jo gan tam, gan sunim var draudēt briesmas, ņemot vērā suņu kāri uz rakšanu.

Nav ieteicams celt liela izmēra mitekli, ja ziemas salā suns nespēs apsildīt pārāk lielu platību. Optimāls būdas izmērs ir nedaudz lielāks par pašu suni. Viņam būdā būtu jāiekļūst bez grūtībām, mierīgi jāapgriežas un jānoguļas. Lai noskaidrotu precīzus būdas izmērus, suns jānomēra. To darot, jāņem vērā suņa augstums, garums un platums.

Ja suns vēl nav izaudzis, var izmantot aptuveni orientējošus lielumus:

  • nelielu sunīšu, piemēram, takša, mopša būdas izmēram jābūt 70 cm platumā, 55 cm dziļumā un 60 cm augstumā, cauruma izmēram 30 x 40 cm;
  • vidējas miesas būves suņiem, piemēram, angļu buldogiem, rotveileriem nepieciešama būda ar 115 cm platumu, 75 cm dziļumu, 80 cm augstumu un 35 x 50 cm lielu ieejas caurumu;
  • lielo suņu būdas izmēriem jābūt 135 cm x 100 cm x 95 cm, ar caurumu 40 x 60 cm.
Materiāla izvēle

Labākais materiāls suņa būdas celtniecībai ir koks. Par elitāru tiek uzskatīta būda, kas celta no brusām. Guļbūves priekšrocība ir ne tikai vizuālais izskats, kalpošanas ilgums, bet arī optimāla mikroklimata radīšana un pasargāšana no aukstuma.

Iekšējai apdarei vislabāk izvēlēties koksni, kas neizdala sveķus, tātad, lapu koku. Celtniecībai būs nepieciešami vagondēļi, brusas 3 x 5 cm, grīdas dēļi, materiāls jumta segumam (metāla plāksnes, bezazbesta šīferis vai cits), ruberoīds, naglas, putuplasts, tūba un brezenta gabals.

Būdas celtniecība

Vislabāk ir veidot izjaucamu būdu, jo to būs vieglāk dezinficēt, mazgāt un nepieciešamības gadījumā pārnest uz jaunu vietu. Jāpieskata, lai būdā nebūtu spraugu, caur kurām varētu iekļūt caurvējš, bet ne tikai. Spraugas grīdā var radīt sunim pamatīgu traumu, ja tajā ieķersies nagi.

Būdas celtniecība tiek sākta no grīdas. To jāveido no 3 - 4 cm bieziem dēļiem. Kad grīda gatava, var ķerties pie sienu izveides. Lai būda būtu silta, sienas tiek veidotas divās kārtās, starpu aizpildot ar siltinājumu. Taču jāatceras, ka būdu ar dubultām sienām jādezinficē biežāk, jo tajā vieglāk ir noslēpties blusām, ērcēm un citiem parazītiem.

Ārējā siena tiek izgatavota no vagondēļiem, bet iekšējā - no parastiem dēļiem, taču kārtīgi noēvelētiem. Siltinājumam var izmantot tūbu, putuplastu (arī no kādiem iepakojumiem), vai citu materiālu. Ārējo sienu apakšā jāpienaglo biezi (4 - 5 cm) nodarvoti vai ar pernicu piesūcināti balsta dēļi. 10 - 12 cm augstumā no sienu apakšējās malas jāpieliek brusas - tieši tādā augstumā grīdai jābūt paceltai no zemes, lai tā ventilētos. Sienas jāsanaglo savā starpā un jāuzliek uz sagatavotās grīdas. Pa grīdas perimetru jāpienaglo grīdlīstes. Naglas grīdā un grīdlīstēs nepieciešams iedzīt nedaudz dziļāk par grīdas līmeni (uz 5 - 6 mm) un aiztaisīt šīs vietas ar koka aizbāžņiem. Pie izveidojušās kastes augšējās malas jāpienaglo dēļi, kas aizvērs siltinājuma starpu.

Priekšējā siena tiek veidota līdzīgi sānu sienām - dubulta, ar siltinājumu, bet, atšķirībā no pārējām sienām, tajā jāizveido ieejas caurums. Tam jābūt par 5 cm zemākam nekā suņa augstums, bet platumā - par 5-7 cm platākam par suņa plecu platumu. Caurumu būdā ir rūpīgi jāapstrādā, jānolīdzina visi negludumi, jānogriež visi asie stūri. Nedaudz augstāk par cauruma augšējo malu jāpiestiprina brezenta priekšauts tādā garumā, lai tas pilnībā aizsegtu ieeju būdā. Priekšauta platumam jābūt 2-3 cm lielākam par ieejas platumu. Uztaisot to platāku, tas katru reizi iestrēgs būdas iekšpusē. Priekšauts nepieciešams, lai pasargātu suni gan no aukstuma, gan karstuma.

Pēdējā būdas detaļa ir jumts. To var veidot arī noņemamu, lai vieglāk varētu piekļūt būdas iekšpusei. Jumta formu vislabāk veidot plakanu vai ar vienu slīpumu, jo suņiem patīk sēdēt uz jumta un vērot notiekošo. Jumta virspusē var likt bezazbesta šīferi, metāla plāksnes vai citu materiālu, galvenais, lai tas nelaistu cauri mitrumu.

Būdas ārpusi var nokrāsot, bet no iekšpuses to gan nevajadzētu darīt, jo krāsa izdala smaku, ar laiku tā var sākt lobīties. Būdas iekšpusē uz grīdas var nolikt drānas maisu piebāztu ar salmiem. Tas ir silts materiāls un ilgi paliek tīrs. Laiku pa laikam salmus var izņemt un nomainīt pret svaigiem, bet drānu izmazgāt. Suņiem ar īsu spalvu salmus var likt arī bez pārvalka, tie neieķersies un nesapiņķerēsies tajās.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form