Pirmie soļi pretī jaunai mājai – svarīgākais par pamatu būvniecību
Foto: Shutterstock

Jebkuras ēkas pirmais būvniecības posms ir pamati, un ne velti konstrukcijai ir tieši tāds nosaukums – pamati. Kādi tie būs, tik kvalitatīva un ilgtspējīga būs māja, tāpēc šim būvniecības posmam jāpievēršas ar īpaši lielu pietāti. Kādus pamatus izvēlēties, kad tos vislabāk sākt būvēt un kādas nianses jāievēro, plašāk stāsta "T BIROJS" būvniecības speciālists Ģirts Tomsons un projektu vadītājs Mārtiņš Arājs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kaut būtu viss tik vienkārši – ieej veikalā pie mājas pamatu stenda, izvēlies vienu no diviem variantiem, nopērc, noliec zemes pleķītī un pamati gatavi! Realitātē diemžēl (vai par laimi) viss ir krietni sarežģītāk, un no sākuma jāizvērtē, kurš pamatu veids tad būtu piemērotākais. Kā skaidro speciālisti, gan ģeoloģisko īpatnību, gan arī izmaksu ziņā Latvijā izplatītākie pamatu veidi ir:

  1. lentveida (ēkas perimetrs, kas veidots no veidņiem un betona vai gataviem dzelzsbetona blokiem);
  2. plātņveida (monolīta betona plātne);
  3. stabveida;
  4. mūrēti;
  5. urbpāļu;
  6. gatavie putupolistirola jeb t.s. paliekošie veidņi, kas bieži vien ir lentveida un plātņveida pamatu kombinācija (vispirms tiek ielieti lentveida pamati, kuros pēc attiecīgas sagatavošanas tiek ielieta betona grīda).

Kādus pamatus izvēlēties

Nav arī tik vienkārši viennozīmīgi pateikt par piemērotību – katrs gadījums ir individuāls. Taču galvenie faktori piemērotāko pamatu veidu izvēlē ir pati ēka – tās apjoms (ēka būs vienstāvu vai vairākstāvu, ēkas platība), ēkas arhitektoniskā sarežģītība, ēkas svars un grunts nestspēja. Protams, jāņem vērā arī būves ģeogrāfiskais novietojums un zemes reljefs, skaidro speciālisti.

Mazākai apbūvei, piemēram, saimniecības palīgēkām, populāri ir stabveida pamati, jo tie ir izbūvējami ātri, vienkārši un pašu spēkiem. Vienīgais būtiskais aspekts šādā situācijā, kad ēka "stāv uz kājām", ir grīdas siltināšanā, jo vējš un aukstums piekļūst ēkai no apakšas, tāpat arī gadījumā, ja ēkā ir ūdens padeve, un/vai kanalizācija, tad šis ir riskantais mezgls, kas būs jānosiltina īpaši rūpīgi, jo posms starp zemi un ieeju ēkas grīdā ir pakļauts sasalšanai. Vēl nozares speciālisti piemin, ka neizbēgami stabveida pamatu gadījumā būs jārēķinās ar aizsardzības pasākumiem pret grauzējiem. Šie divi iepriekš minētie riska faktori attiecas arī uz urbpāļu risinājumu.

Individuāli pasūtāmie putupolistirola jeb t.s. paliekošie veidņi (kas ir veidņi un siltinājums vienlaicīgi) arī ir laba izvēle. Šādi pamatu komplekti ir salīdzinoši ērti transportējami, tie ir viegli, ātri un vienkārši uzstādāmi. Vienīgi jāņem vērā paredzētās būves atrašanās vieta ģeogrāfiski – attālums un piegādes laiks no tuvākās betona ražotnes, jo betona apjoms šādos gadījumos ir tāds, kas jāpiegādā ar betonvedēju, un ar vēl vienu auto – betona sūkni.

Tags

Būvniecība Lasāmgabali
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form