Remontēts vai neremontēts mājoklis – kā cenu pieaugums ietekmē izvēli?
Foto: Shutterstock

Jautājums, vai iegādāties izremontētu mājokli vai remontēt to pašam, vienmēr ir sarežģīts, un nereti tieši cenas starpība padara šo izvēli vēl grūtāku. Katram ir savas priekšrocības – mājoklī, kurā remontdarbi jau veikti, var uzsākt dzīvot nekavējoties, savukārt neremontētu var pielāgot savām vēlmēm un vajadzībām, to vairāk tuvinot sapņu dzīvesvietai. Aprēķini liecina, ka šobrīd visticamāk būs izdevīgāk iegādāties jau izremontētu mājokli, vēsta bankas "Luminor" pārstāve Inese Kronberga.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Lai pieņemtu lēmumu par remontēta vai neremontēta dzīvokļa iegādi, svarīgi izvērtēt, vai jums ir laiks pašam remontdarbu veikšanai, vai arī zināms speciālists, kas tos varētu paveikt. Turklāt jāņem vērā, ka remontdarbi mēdz "ievilkties". Tāpat jāveic aprēķins, cik mājokļa remonts izmaksās un vai ieguldījumi attaisnosies, īpaši šobrīd, kad būtiski pieaugušas būvmateriālu cenas. Situācijas un gadījumi ir dažādi, tomēr kopumā šobrīd ir izdevīgāk iegādāties mājokli, kur nepieciešami tikai kosmētiski uzlabojumi vai tas jau ir pilnībā gatavs dzīvošanai," stāsta "Luminor" mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Par remontdarbiem jāmaksā vairāk

Kā skaidro bankas speciālists, normālos apstākļos cena par neremontētu dzīvokli un īpašuma vērtības pieaugums pēc remonta parasti ir līdzvērtīgs vai tuvu remontēta dzīvokļa cenai tirgū. Tomēr jāņem vērā, ka pēdējā gada laikā noticis straujš būvniecības materiālu cenu kāpums, un remontdarbu izmaksas augušas par 15–30%, atkarībā no būvmateriālu veida. To veicināja gan pandēmijas radītie traucējumi dažādu rūpnīcu darbībā un materiālu pieejamībā, gan Krievijas iebrukums Ukrainā, jo konfliktā iesaistītās puses ir būtiskas būvmateriālu izejvielu ražotājas.

Gadījumos, kad plānots atjaunot dzīvokļa apdares stāvokli, izmaksas šobrīd svārstās no 200 līdz 400 eiro par kvadrātmetru. Ja vēlas veikt pilnu dzīvokļa renovāciju – izlīdzināt sienas un griestus, nomainīt grīdas segumu, komunikācijas, santehniku, durvis, logus un atjaunot sanitāro mezglu un virtuvi, kā arī veikt plānojuma izmaiņas – jārēķinās ar vismaz 400 eiro par kvadrātmetru. Summu ietekmēs arī izvēlētie materiāli un tas, cik kvalitatīvi būvēts konkrētais īpašums, jo sliktākā stāvoklī tas ir, jo būs lielākas izmaksas to visu izlabot.

Ņemot vērā būvmateriālu cenu pieaugumu, šobrīd tāda mājokļa, kurā jāiegulda vēl remontdarbos, iegādes un remontdarbu kopējās izmaksas var pārsniegt jau izremontēta mājokļa cenu.

Izmaksas ietekmē mājokļa lielums


Kā norāda eksperts, remontdarbu izmaksas ietekmēs arī mājokļa lielums, bet nav gluži tā, ka – jo tas lielāks, jo lielākas izmaksas. Protams, kopējā summa lielākam mājoklim būs augstāka, taču, ja rēķina remontdarbu izmaksas uz kvadrātmetru, tad lielākam dzīvoklim tās būs mazākas. Piemēram, ja plānotās izmaksas 30 kvadrātmetru dzīvoklim ir ap 300 eiro par kvadrātmetru, tad visticamāk summā neiekļausies iebūvētās mēbeles. Savukārt 80 līdz 100 kvadrātmetru dzīvoklim, iespējams, izmaksās iekļausies arī virtuves iekārta.

Arvien vairāk izvēlas komfortu


Tā kā remontdarbu veikšana saistīta ar papildu raizēm – būvmateriālu sagādi, materiālu izvēli, remontdarbu veicēju atrašanu, procesa organizēšanu un nepieciešamās dokumentācijas (saskaņojumu) sakārtošanu, jau vairākus gadus vērojama tendence, ka arvien mazāk klientu izvēlas mājokli, kurā nepieciešams kapitālais remonts.

Acīmredzot klienti arvien vairāk novērtē laiku kā vērtību un ieguldījumus – mājokli, kas jau gatavs dzīvošanai vai kurā nepieciešami tikai nelieli kosmētiski uzlabojumi. Izņēmums ir tad, ja ģimenē vai paziņu lokā ir kāds remontdarbu veicējs, vai remontdarbi pašiem nav sveša lieta. Tas, protams, samazina arī izdevumus, jo darbaspēka izmaksas var sasniegt līdz pat 50% no remontdarbu budžeta.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Jauna māja Mājas darbi Remonts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form