Salmu un māla sajaukums apmetumam – meistarklase alternatīvai būvniecībai
Foto: Shutterstock

Varētu domāt, ka salmu māju tehnoloģija ir sena, taču patiesībā salīdzinoši jauna pieeja ēku būvniecībā. Pie tā vainīgs ir zināšanu trūkums un arī fakts, ka šāda pieeja ir visai ekstravaganta, tomēr arī Latvijā netrūkst entuziastisku cilvēku, kas izmēģina ko nebijušu savā pieredzē. Tāpat netrūkst cilvēku, kas savā pieredzē dalītos, un to noteikti var teikt par Aleksandru Ļubinski.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aleksandra vārds noteikti ir zināms tiem, kas interesējušies par salmu māju būvniecību Latvijā. Arī ''Tava Māja'' lasītāji nu varēs uzzināt ko vairāk par to, kā Latvijā tik pieejamā māla apvienošana ar sienu var noderēt mājas būvniecībā. Izglītojošajā video materiālā meistars stāsta, kā izvēlēties piemērotāko mālu. Tātad tiem, kam māls ir visai viegli pieejams, vērts apsvērt domu par tā izmantošanu mājas būvniecībā, un te noderēs pieredzējuša meistara padomi, kā tad to likt lietā un kā praktiski notiek apmetuma veidošana no šo neparasto materiālu sajaukuma, kādus instrumentus izmantot un kā notiek darba process.

Svarīgi pieminēt, ka receptes un apmetumu veids, par kuru stāstīts videomateriālā, nav tradicionāls Centrāleiropā, bet drīzāk Austrumu zemēs. Tomēr pamatprincipi arī klasiskās un vecās grāmatās rakstītās apmetumu receptēs saglabājās tie paši.

Javas veidošana un klāšana

Tā kā māls, ūdens, grants, salmi var būt katram atšķirīgi, meistars iesaka pirms tam izveidot vairākus paraudziņus, lai noteiktu, kuras proporcijas tad bijušas tās veiksmīgākās apmetuma veidošanai, lai masa nav par irdenu, neveidotos plaisas u.tml.

Vispirms lielos spaiņos liek labu laiku izmērcētu mālu, pēc tam to kuļ un jauc ar smalcinātiem salmiem. Maisīšanai var izmantot gan roku, gan kāju spēku, tikai jāņem vērā, ka mīcot māla javu ar kājām, vajadzēs krietni ilgāku laiku. Meistars paralēli masas jaukšanai atgādina, ka būtiski izmantot tieši salmus, nevis vēl svaigu zālienu vai sienu.

Javas jaukšana ir visai laikietilpīgs pasākums, tāpat arī tā klāšana uz virsmas, jo jāņem pa saujai vien un jālīdzina rūpīgi. Stāstīt ir kas viens, bet redzēt un pašu acīm novērtēt darba procesu, ir pavisam kas cits, tāpēc meistars piedāvā ielūkoties izsmeļošajā video materiālā, kur sīki un smalki apstāstīts viss par un ap māla apmetumu un tā klāšanu.

Video seminārs:

Tags

Būvniecība Remonts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form