Saules stari visās istabās – kā izvēlēties piemērotākos jumta logus
Foto: Shutterstock

Telpās, kas iekārtotas mājas jumta daļā ar slīpajiem griestiem, viena no problēmsituācijām ir dabīgā apgaismojuma nodrošināšana. Skaidrs, ka šeit nederēs parastie logi, taču jumta logu specifikācijas šķiet tik sarežģītas, ka nav grūti apmaldīties piedāvājumā. Kā izvēlēties to piemērotāko un kādas ir atšķirības no parastajiem logiem, skaidro nozares speciālists Imants Lukševics.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jumta logu atšķirības

Kā izrādās, tad jumta logi ielaiž telpās divas reizes vairāk dabīgās gaismas nekā vertikālie logi, jo jumta logi ir vērsti pret debesīm. Jumta logs nodrošina jumta telpās (mansardos) pietiekamu gaismas daudzumu un dabīgās ventilēšanas iespēju.

Pateicoties jumta logiem, gaismu var ienest telpā neatkarīgi no tā, kāds ir jumta slīpums. Ir virsgaismas logi, kuri paredzēti jumtiem ar slīpumu 0-15 grādiem, bet, ja jumta slīpums ir sākot no 15 grādiem, tad piemērotāki būs klasiskie jumta logi.

Lielākā atšķirība starp jumta logiem ir izvēlētajā materiālā – lakoti koka logi vai koka logi, kuri ir pārklāti ar baltu poliuretānu – pēdējie būs mitruma izturīgi, un tiem nebūs nepieciešama apkope (piemēram, pārlakošana) visā to kalpošanas laikā. Baltie poliuretāna logi ir daudz izturīgāki un tie ir īpaši piemēroti mitrām telpām, piemēram, vannasistabām vai virtuvēm, skaidro ''Velux'' tehniskais konsultants Imants Lukševics.

Papildu iespēja, ar ko atšķiras logi – kur novietots rokturis. Ja logs atrodas tuvāk grīdai, tad ērtāks lietošanai būs rokturis loga augšā, bet, ja logs ir aizsniedzams, bet augstu, tad ērtāks būs izmantojams logs, kuram rokturis ir apakšā. Ir situācijas, kad logs ir jāiebūvē neaizsniedzamā augstumā, tad logus iespējams aprīkot ar tālvadības pulti. Ja rokturis ir augšā, tad to iespējams atvērt arī ar apkalpes stieni, kas ir teleskopisks un var sasniegt 188 cm garumu.

Logiem pieejami arī dažādi atvēršanas mehānismi – logus iespējams atvērt gan pa centrālo asi, gan augšējo asi. Piemēram, ja logs ir sasniedzamā augstumā un skats pa logu ir skaists, tad ideāls risinājums būs logi ar vērtni ass augšā. Šāds logs nodrošinās labāku panorāmas skatu.

Visi jumta logi tiek ražoti standarta izmēros un vienīgais ierobežojums var būt ēkas spāru platums, pēc kura jāizvēlas loga izmērs. Pēc vajadzības spāres iespējams arī pārveidot. Izvēloties loga veidu, jāpatur prātā jumta slīpums, lai zinātu, vai var uzstādīt jumta logus vai tomēr pareizākais risinājums būs virsgaismas logi.

Saules stari visās istabās – kā izvēlēties piemērotākos jumta logus
Foto: Shutterstock

Kritēriji, kas jāizvērtē

Kā jebkuram logam, ļoti nozīmīga ir energoefektivitāte, tāpēc izvēloties logu, speciālists iesaka izvērtēt siltumizolācijas rādītājus. Latvijas apstākļos ieteicams padomāt par jumta logiem ar divkameru stikla paketi.

Jumta logiem ārkārtīgi svarīga ir pareiza loga iestrāde un iebūvēšanas piederumi, kas tiek izmantoti. Abi šie faktori ir nozīmīgi loga ilgstošai un kvalitatīvai kalpošanai.

Izlemjot par labu jumta logam, jāpatur prātā, ka svarīgs ir tā izmērs un logu skaits, lai sasniegtu optimālo dabīgās gaismas daudzumu telpās. Lukševics iesaka paturēt prātā vienkāršu matemātiku – loga stiklojuma laukumam vajadzētu būt aptuveni 15 procentiem no telpas grīdas laukuma.

Nākamais svarīgais jautājums ir, kā telpa ar jumta logiem tiks izmantota. Ja tā ir vannasistaba vai virtuve, tad noteikti ir jāapsver mitrumizturīgo logo iegāde. Ja logs ir sasniedzamā augstumā un vēlies pa to regulāri izliekties, lai baudītu skatu, tad piemērots būs panorāmas logs.

Tā kā jumta logs ienes divas reizes vairāk gaismas nekā vertikālais logs, tad īpaši nozīmīga jumta istabās kļūst gaismas un karstuma kontrole. Konsultants iesaka logus ārpusē aprīkot ar saulessargu – tas neaizsegs skatu pa logu, taču samazinās ienākošo karstuma daudzumu par 73 procentiem, savukārt loga iekšpusi vajag aprīkot ar žalūzijām.

Jumta logi – vai droši?

Jumta logiem stikla paketes ir līdzīgas kā vertikālajiem logiem, tikai ārējais stikls vienmēr ir rūdīts – stikla pakete ir droša, ja uz tās nejauši uzkāps, jumta tīrīšanas laikā, tad saplīšanas risks ir ļoti mazs. Logi ir daudz izturīgāki pret triecieniem.

Ilgtermiņa komfortam un energoresursu taupības nolūkos ieteicams izvēlēties pēc iespējas siltāku stikla paketi ar mazākiem siltuma zudumiem. Jumta segumam ar stikla paketi nav saistību, taču jumta segumam ir nozīme, kad ir jāizvēlas pareizie iebūvēšanas piederumi, tā kā pieslēguma (iebūvēšanas piederums, kas nepieciešams loga savienošanai ar jumta segumu) veidi atšķiras atkarībā no jumta seguma veida.

Pēdējos gados logi ir daudzkārt uzlaboti, tāpēc sniega un stipra lietus laikā logi saglabā savu hermētiskumu un siltumizolāciju. Būtiski logus pareizi iebūvēt un nosiltināt ar tam paredzētajiem siltumizolācijas materiāliem. Jumta logiem, kuri aprīkoti ar tālvadību, komplektā jau iekļauts lietus sensors – logs automātiski aizveras, kad sākas lietus. Logs ar integrēto ventilāciju ne tikai ienesīs telpās svaigu gaisu, bet arī parūpēsies, lai lietus neiekļūst telpās. Ziemā jumta logus atsevišķi nav paredzēts tīrīt no sniega, to var apvienot kopā ar jumta tīrīšanu no sniega.

Tags

Būvniecība Pvc logi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form