Sienu sagatavošana tapešu līmēšanai
Foto: PantherMedia/Scanpix

Telpu atsvaidzināt un mājās ielaist pavasara noskaņu iespējams arī, nomainot vecās tapetes pret jaunām. Delfi Māja un dārzs apkopoja ārvalstu un pašmāju specializēto mediju ieteikumus, kuros skaidrots, kā sagatavot sienas tapešu līmēšanai un kā vislabāk veikt šo visnotaļ atbildīgo darbu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sagatavošanās darbi

Kad vecās tapetes no sienas ir noņemtas, siena jāsagatavo jauno tapešu līmēšanai. Sienai, uz kuras tiks līmētas tapetes, jābūt maksimāli gludai. Ja siena ir nelīdzena, tā jāmēģina izlīdzināt: jānoslīpē izciļņi vai arī jāattīra no putekļiem iedobumi sienā.

Betona sienas vispirms jānotīra ar metāla špakteli, bet plaisas un iedobumus jāaizpilda ar špakteļmasu. Pēc tam kad špaktele izžuvusi, attiecīgās vietas jānoslīpē. Ja iepriekš siena bijusi krāsota ar krīta krāsu - tā kārtīgi jānomazgā, citādi tapetes lips nost.

Sienas, kas bijušas krāsotas ar eļļas krāsām, pirms tapešu līmēšanas vēlams notīrīt ar rupju smilšpapīru. Pēc tam sienas jāgruntē, izmantojot rullīti vai otu. Kad tas izdarīts un grunts nožuvusi, kur nepieciešams, siena jānošpaktelē. Gruntēšana nepieciešama, lai, līmējot tapetes, siena neuzsūktu visu tapešu līmi un tapetes pieliptu pie sienas.

Lielākiem caurumiem un plaisām nepieciešama špakteļmasa uz ģipša bāzes, savukārt nelieliem nelīdzenumiem - smalkgraudainā špakteļmasa. Špakteļmasu uz sienas klāj ar špakteles lāpstiņu. Pēc špakteles pieslīpēšanas, nošpaktelētās vietas vēlreiz jānogruntē. Grunts vietā var izmantot arī tapešu līmi, kas atšķaidīta ar ūdeni.

Tapešu līme

Tapešu līmēšanā var izmantot parastu vai speciālu tapešu līmi. Uz līmes iepakojuma ir norādīts, kuriem tapešu veidiem attiecīgā līme ir piemērota. Tapešu slejas vienmērīgi jāpārklāj ar līmi, pēc tam jāsaliek kopā attiecībā 2/3:1/3 un jāatstāj uz 3-5 minūtēm samirkšanai (izņemot papīra tapetes).

Līmēšana

Tapešu ruļļus sagriež slejās, atbilstoši attālumam no augšējās atzīmētās līnijas līdz grīdai, pieskaitot vēl 3-5 cm rezervi. Sienas pēdējā tapešu sleja jāgriež tā, lai tapete pārklātu nākamo sienu 2-3 cm platumā. Tapetes ir ieteicams sākt līmēt no loga ailes. Pirmo sleju līmē, izmantojot līmeņrādi, lai, līmējot pārējās slejas, nerastos nobīde. Slejas piespiež uz izlīdzina no vidus uz malām, lai neveidotos gaisa burbuļi. Tapešu savienojuma vietas kārtīgi jānorullē ar mazo rullīti, lai tapetes šajā vietā neatlīmējas. Ja tapete kaut kur nelīmējas, tā uzmanīgi jāatlipina un jānoklāj sienu vēlreiz ar līmi, jo iespējams, šajā vietā tā ir noklāta par maz.

Der zināt

Tapešu līmēšanas laikā logiem ir jābūt aizvērtiem, lai izvairītos no caurvēja. Telpu vēdināt var tikai tad, kad tapetes ir pilnībā nožuvušas. Pretējā gadījumā, pārāk ātras žūšanas rezultātā, tapetes var sienai nepielipt kā nākas.

Labākais laiks tapešu līmēšanai ir vasara.

Nelīdzenām sienām ieteicams izvēlēties tapetes ar dažādu nokrāsu un reljefu.

Ja arī tu zini kādus noderīgu knifu, kas var palīdzēt tapešu līmēšanā, raksti savu padomu uz e-pastu: maja_darzs@delfi.lv un dalies savās zināšanās ar citiem portāla "Delfi" lasītājiem!

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form