Foto: Shutterstock
Telpaugu izvēle balstās ne tikai pēc to vizuālās pievilcības, bet arī pēc to spējām. Telpās, kur nav pateicīgs gaiss, tiek smēķēts vai arī to šaurībā ir ietilpinātas daudz elektroniskās ierīces, noteikti nepieciešami telpaugi ar spēju attīrīt gaisu, un tādi ir vairāk nekā kāds spēj iedomāties. Piedāvājam iepazīties ar septiņiem, visiem pieejamiem telpaugiem, kas būs prātīga izvēle dabiskai gaisa attīrīšanai.

Lietussarga koks jeb šeflēra

Lietussarga koks (Schéfflera) ir viens no pateicīgākajiem augiem, kas attīrīt gaisu pat tādās telpās, kur tiek smēķēts. Ne velti tas tiek ieviests biroju ēku smēķētavās. Augam piemīt nepārspējamas spējas attīrīt gaisu no darvas, nikotīna, kas atrodas tabakas dūmos, tāpēc to tik tiešām vērts ieviest telpās, kurās tiek smēķēts.

Savvaļā šis augs aug kalnu mežos, kur gaisa temperatūra nekad nav īpaši augsta, tādēļ šeflēras tur gaišā, bet ne pārāk siltā vietā (piemērotākā - 16-18oC).

Šeflērai vajadzīgs liels gaisa mitrums, tādēļ to pēc iespējas biežāk jāapsnidzina un  regulāri ar mitru sūkli jānoslauka putekļus.

Koku šeflērai ir daudz šķirņu, bet visbiežāk iegādāties var 'Compacta' (zaļlapaina), 'Nora' (liela auguma zaļlapaina šķirne ar sīkām lapiņām), 'Renate' (ar zaļām, vienkārši vai divkārši plūksnaini saliktām lapām), 'Gold Capella' (dzelteni laukumi tikai uz apakšējām lapiņām), 'Trinette' (ar šaurākām lapām un dzeltenāka), 'Henriette' (ar dzelteniem un baltiem laukumiem gar lapu malām).

Zelta scindapsis

Zelta scindapsis (Epipremnum aureum) jeb epipremna, kas noteikti nav no svešākajiem telpaugiem, ir ļoti vērtīgs gaisa attīrīšanai. Izrādās šis telpaugs ir viens no retajiem, kas spēj attīrīt gaisu pat no benzola, tieši tāpēc augam ir tik platas lapas, jo tajās tiek uzsūktas šīs vielas. 

Lai šī liāna spētu kāpelēt, tai nepieciešams atbalsts, tomēr parasti to audzē nokarenu. Lai gan epipremna ir tropu augs, tā diezgan labi pacieš telpu sauso gaisu, tomēr to nepieciešams rasināt.

Scindapsi novieto pēc iespējas gaišākā vietā, tikai ne tiešā saulē. Ziemā augu tur vēsā istabā, kur to nevajadzēs daudz laistīt. Ja augu visu ziemu tur dzīvojamā istabā, tas gan būs jālaista tāpat kā vasarā.

Dracēna



Dracēna (Dracaena) arī ir vairumam zināms telpaugs, taču par tā daudzpusīgumu ne katrs ir dzirdējis. Šo telpaugu ir ieteicams ieviest telpās, kur noris lakošanas, līmēšanas darbi un mēbeļu apstrāde, jo tas likvidē indīgos formaldehīdu tvaikus. Šos tvaikus izplata laka, līme un dažādi mēbeļu ražošanas materiāli, taču šī telpauga ieviešana visu nevēlamo gaisa sastāvā novērsīs.

Dracēna vispār ir ļoti pateicīgs un izturīgs augs - tā spēj izturēt arī nelielu gaismas daudzumu. Piemēram, Deremēnas dracēna ir viens no vieglāk audzējamiem telpaugiem, ko var audzēt gan saulē, gan noēnojumā.

Vislabāk dracēnu turēt maksimāli gaišā vietā, kuru pārāk ilgi neapspīd saule. Ja augu laista regulāri un nepārlej, tas augs ātri. Ar laiku zemākās lapas nodzeltēs un nokritīs, uz stumbra atstājot labi redzamas rētas.

Pērkot dracēnu, jāpavēro, vai uz lapām nav manāmi brūni plankumi, tāpat nevajadzētu izvēlēties tos augus, kuri izlikti pārdošanai zem klajas debess.

Pušķu hlorofīts



Pušķu hlorofīts (Chlorophytum), kas atgādina nedaudz tropisku augu, ir pat ļoti ieteicams telpās, kur jūtamas izplūdes gāzes. Šī auga nepieciešamību iesaka dzīvokļos, kas atrodas mājokļa pirmajā vai otrajā stāvā, jo tur izplūdes gāzes nonāk vairāk nekā augstākos stāvos.

Šis ir viens no vieglāk kopjamiem telpaugiem, tas aug gan saulainā, gan ēnainā vietā, gan siltās, gan vēsās telpās (minimālā gaisa temperatūra 5oC), gan sausā, gan mitrā gaisā, turklāt nav liela bēda, ja kādreiz piemirstam to aplaistīt - Dienvidāfrikas auga resnajās saknēs ir ūdens rezerves.

Vislabāk pušķu hlorofīts aug ļoti gaišā, pat saulainā vietā, kur tas regulāri zied sīkiem, baltiem ziediņiem.

Hamedoreja


Hamedoreja (Chamaedorea eleagns), kas tiek dēvēta arī par istabas palmu, kā jau vairums tropu augi, intensīvi mitrina un attīra gaisu, tāpēc arī šī izvēle neliks vilties. Šis telpaugs spējīgs filtrēt gaisu, kurā izplatījušās no plastmasas izdalītās vielas.

Hamedoreju audzē ne pārāk gaišā vietā, tā pacieš arī zemākas temperatūras. Šis ir no tiem telpaugiem, kas lieliski augs pie arī ziemeļu puses loga, bet, ja vēlaties, lai palma no sevis parādītu visu, ko tā spēj, to tomēr nevajadzētuu turēt tumšā istabas stūrī. Gaiša, bet ne saulaina vieta ļaus tai atplaukt pilnā krāšņumā.

Efejas un Bendžamina gumijkoks

Efeja (Hedera Helix) un arī Bendžamina gumijkoks (Ficus Benjamina) (attēlā) ir telpaugi, kurus nespēj pārspēt neviens gaisa attīrīšanā. Joprojām tiek apbrīnotas šīs spējas absorbēt indīgās vielas, tostarp benzolu un amonjaku, un nekaitēt auga izskatam. Šie augi gluži kā magnēti pievelk sev putekļus, tāpēc tie var tikt izvēlēti biroju telpās un citur, kur gaiss nav tik svaigs un tīrs, kā gribētos.

Savulaik efejas bija viens no iecienītākajiem augiem gan telpās, gan laukā. Auga popularitāte samazinājās, kad parādījās valdošais uzskats - "visam jābūt akurātam". Pašlaik efejas atgūst zaudēto, tomēr līdz galam savu vietu tās nav atkarojušas.

Telpā efeju vislabāk audzēt tumšākā vietā, nevis pie loga virs radiatoriem, kur gaiss ir daudz sausāks. Sausā, siltā gaisā pastāv liels risks, ka uz efejas parādīsies tīklērces vai bruņutis. Apkures sezonā efeju novieto neapkurināmā telpā, turklāt nekad šo augu netur saulē.

Efejai ir sekla sakņu sistēma, to var audzēt zemā podā. Šādā traukā augsne ātri izžūst, tomēr tas pat ir labi, jo efejas saknēm nav vēlams atrasties ūdenī.

Bendžamina gumijkoks ir mitro tropisko mežu augs, kuram patīk liels gaisa mitrums. Tajā pašā laikā  augs pārsteidzoši ilgi spēj izdzīvot arī sausajā gaisā, ko rada centrālapkure un gaisa kondicionēšana. Gumijkoka mazās lapas jāapsmidzina ar lietusūdeni vai vārītu, atdzesētu ūdeni. Ar tādu pašu ūdeni vēlams arī laistīt, jo augam patīk nedaudz skāba augsne.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!