Kur iegādāties Latvijā audzētas istabas puķes?
Foto: Shutterstock

"Veikalos iegādātie importa telpaugi kādu laiku ir glīti, bet tad sāk nīkuļot. Vai kaut kur var iegādāties Latvijā audzētas istabas puķes?" žurnālam "Praktiskais Latvietis" vaicā lasītāja Sintija.

Audzēt telpaugus realizācijai Latvijas klimatiskajos apstākļos neatmaksājas, apgalvo visi aptaujātie speciālisti. Salīdzinot ar cenām, par kādām nopērkami no ārzemju siltumnīcu kompleksiem ievestie, Latvijā audzētajiem būtu jāmaksā daudz dārgāk. Turklāt sortiments veikalos ir ļoti daudzveidīgs, un, ja nepieciešams. var iegādāties vairākus desmitus vienāda lieluma augu. Taču vietējais augs izturības ziņā noteikti pārspēs īpaši labos apstākļos augušo, grūto transportēšanas ceļu un veikalā dažādus ekstrēmus piedzīvojumus pārcietušo ārzemnieku. Vietējos telpaugus var iegādāties nedaudzās vietās kā kolekciju pārpalikumus, kā arī siltumnīcās, kur telpaugus audzē, lai lapas izmantotu floristikā.

Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā (tālr. 67450852, 26319560) telpaugu sortiments ir visplašākais, turklāt mājaslapā www.botanika.lu.lv apskatāms augu piedāvājums un aptuvenās cenas. Telpaugu speciāliste Ingūna Gudrupa stāsta, ka botāniskajā dārzā var iegādāties gan labi zināmus augus, gan arī kādu eksotiskāku īpatni. Visi auguši diezgan pieticīgos apstākļos, raduši pārciest grūtības un pielāgoties dažādiem dzīves un gaismas apstākļiem. Botāniskā dārza palmu mājā visplašākais sortiments un iespēja iegādāties augus būs, sākot ar martu. Tad lielā izvēlē tiks piedāvāti jaunie stādiņi, jo pavasarī augus sāk dalīt un pavairot. Visa gada garumā botāniskajā dārzā var nopirkt arī pa kādam liela auguma telpaugam, taču tad par vizītes laiku jāvienojas atsevišķi. Pirms dodas uz botānisko dārzu, vēlams iepriekš izdomāt, kādu telpaugu gribas, jo tie atrodas dažādās siltumnīcās dažādu speciālistu pārziņā. Telpaugu speciāliste jautātājai iesaka pirms konkrēta auga pirkšanas konsultēties ar speciālistu, jo dārza darbinieki sniedz arī konsultācijas. Iespējams, neveiksmēs nav vainojama tikai auga kvalitāte, bet arī audzēšanas apstākļi mājās. Tā kā tirdzniecībā lielākoties tiek piedāvāti izturīgi, taču siltumu un sausumu alkstoši telpaugi, biežākais bojāejas iemesls ir pārlaistīšana.

Pērkot ziemā, Ingūna Gudrupa iesaka izvēlēties dienu, kad nav sala, lai augiem nebūtu papildu stresa vai vēl ļaunāk – tie neapsaltu.

Līdz februāra vidum LU Botāniskā dārza rīkotajā akcijā par ļoti izdevīgu cenu var iegādāties dažādu sugu un izmēru nefrolēpes (Nephrolepis) – telpās visbiežāk audzētās tropu papardes. Augs ir pieticīgs un viegli kopjams. Papardei piemērota silta, gaiša vai noēnota vieta, tā pacieš izkliedētus saules starus. Piedāvājumā ir šādas sugas un šķirnes: N. cordata, N. cordifolia, N. exaltata, N. exaltata 'Bostoniensis', N. exaltata 'Hillii', N. exaltata 'Teddy Junior', N. exaltata 'Whitmanii'.

Atkarībā no izmēra viena auga cena ir 2–5 eiro. Par iegādi var interesēties LU Botāniskajā dārzā darba dienās līdz plkst. 15 (tālr. 26437932 ).

Bulduru dārzkopības vidusskolas siltumnīcās var nopirkt pa kādam telpaugu eksemplāram, kas palikuši pāri no mācību kolekcijas, piemēram, klīvijas, šefleras, fikusus, naudas kokus u.c. (tālr. 29128490).

Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī par telpaugu tirdzniecību var interesēties pie Oranžērijas nodaļas darbiniecēm (tālr. 67945454, 28328819, www.nbd.gov.lv).

SIA "Dārzs" siltumnīcās Jelgavā arī var iegādāties gan mazākus, gan lielākus telpaugus nelielos daudzumos (tālr. 63029659, 29645584).

Retumu un eksotu cienītāji kaut ko no vietējo kolekcionāru lolojumiem var atrast kaktusu vai orhideju biedrību rīkotajās izstādēs, kas regulāri notiek Dabas muzejā Rīgā. Vēl, piemēram, kaktusu un citu sukulentu draugu klubs savus audzēkņus demonstrēs LU Botāniskajā dārzā no 25. aprīļa līdz 3. maijam, savukārt no 11. līdz 19. aprīlim būs orhideju dienas. Ja ne iegādāties augus, tad konsultācijas noteikti varēs saņemt.

Liela izvēle ir interneta sludinājumu vietnē www.ss.lv, sadaļā Telpaugi. Daudzi augi saimniekiem izauguši pārāk lieli, un tagad tiek meklēts, kam tos atdot labās rokās. Taču augu sākotnējā izcelsme nav zināma. Pozitīvais – var iegādāties augu tuvāk savai dzīvesvietai. Plašas kolekcijas ir sanpauliju audzētājiem.

Source

Praktiskais Latvietis

Tags

Botāniskais dārzs Dārzs Kaktusi Latvijas Dabas muzejs Nacionālais botāniskais dārzs Orhidejas Telpaugi
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form