Nevēlamie telpaugu viesi – biežāk sastopamie kaitēkļi un to iznīdēšana
Foto: Shutterstock

Rudens un ziemas sezona, līdzīgi kā mums, pārvarot drūmumu un vēsumu, ir arī augiem grūtākais laiks, tikai citu apstākļu dēļ. Augiem šajā periodā ļoti trūkst gaismas, tiem kaitē arī telpu sausais gaiss un daļai augu pārāk augstā vai citiem pazemināta temperatūra telpā. Un visu šo apstākļu kopums veicina kaitēkļu rašanos, kas nepavisam nav vēlami viesi puķupodu tuvumā. Kā rodas kaitēkļi, kas ir biežāk sastopamie viešņas un kā ar tiem cīnīties, stāsta Latvijas universitātes telpaugu speciāliste Ingūna Gudrupa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Speciāliste uzsver, ka šajā sezonā ir būtiski izvērtēt, kādi apstākļi ir telpā un atrast tiem piemērotus augus. Lai mazinātu gaismas trūkumu, ierīko speciālo papildapgaismojumu augiem un nodrošina tiem pietiekamu gaisa mitrumu ar dažādām ierīcēm. Augi cieš arī no nepareizas laistīšanas, iekaltēšanas vai regulāras pārliešanas, kā arī no barības vielu trūkuma. Augiem jānodrošina arī svaigs gaiss, vēdinot telpas. Visi šie faktori, kas augu novājina, veicina kaitēkļu un slimību rašanos uz auga. Tāpēc, kad ziemas beigās un agrā pavasarī augiem sākas aktīva augšana, tos rūpīgi apskata, īpaši jaunos dzinumus, lapiņas, vai uz tiem nav kādi kaitēkļu bojājumi, jo kamēr kaitēklis vēl nav masveidā savairojies, ar to tikt galā ir vieglāk.

Izplatītākie kaitēkļi telpās uz augiem ir laputis, dažādas bruņutis, baltblusiņas, tīklērces un tripši. Šos kaitēkļus var ierobežot un iznīcināt, lietojot dabai draudzīgas metodes, jo neviens savu istabu nevēlēsies piesārņot ar ķīmiju, uzsver augu pazinēja un to kopšanas speciāliste. Ja augs jau ir diezgan novārdzis un ar kaitēkļiem nekādi nevar tikt galā, tas nozīmē, ka augam ne visai tīk telpas mikroklimats vai kopšana. Vislabāk šādu augu izmest un iegādāties vietā kādu telpai piemērotu augu.

Ir pieejami arī dažādi bioloģiskie kaitēkļu apkarošanas līdzekļi – plēsējērces, mīkstblaktis, spožlapsenes, u.c. Vienīgi, jāņem vērā, ka arī šiem kukaiņiem un ērcēm ir jānodrošina attiecīgais mikroklimats, lai tie varētu attīstīties un cīnīties ar kaitēkļiem. Vienam nelielam augam telpā šie kukainīši nebūs efektīvi. Ja nu bez ķīmijas galīgi iztikt nevar, tad jāievēro, ka košumaugiem mājās var iegādāties un lietot tikai 3. klases Latvijā reģistrētus augu aizsardzības līdzekļus. Kukaiņu iznīcināšanai derēs insekticīdi. Savukārt tīklērcei nederēs insekticīdi, pret to ir jālieto insekto-akaricīdi vai akaricīdi.

Tags

Kaitēkļi Telpaugi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form