SADARBĪBĀ AR IKEA
Praktiski padomi: kā izvēlēties piemērotākos telpaugus?
izvēlēties
Ikgadējā IKEA pētījuma "Dzīve mājās"* rezultāti liecina, ka pagājušajā gadā vairāk nekā trešā daļa Latvijas iedzīvotāju ir sākuši sapņot par savu dārzu vai vismaz telpu ārpus mājokļa. Protams, ne visos mājokļos ir balkons vai terase, tomēr IKEA interjera dizaineri atgādina, ka tas nenozīmē, ka nav iespējams ierīkot savu zaļo stūrīti un justies tuvāk dabai. Dažādiem dzīvesveidiem un telpām piemērotākos augus iesaka Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Tropu un subtropu augu laboratorijas vadītāja Ingūna Gudrupa.
Uzlabo mikroklimatu un pašsajūtu
Uzlabo
Mūsu platuma grādos rudenī un ziemā ļoti pietrūkst zaļumu. Tāpēc mājās labprāt redzam eksotiskus tropu un subtropu augus. Daudzi no tiem ziemā zied vai arī dižojas ar krāšņām lapām, kas rada krāsu akcentus. Iemīļotas ir, piemēram, acālijas, ciklamenas, bromēlijas un antūrijas. Daži augi atsauc atmiņā brīvdienas siltajās zemēs, citi nomierina un ļauj relaksēties pēc garas darba dienas, bet vēl citi – rada iekšēju mieru un prieku.

"Šobrīd ierobežojumu dēļ iznāk telpās pavadīt vairāk laika, tāpēc interese par istabas augiem ir pieaugusi. Kāds tur brīnums – tiem taču ir daudz pozitīvu īpašību! Augi ražo skābekli un attīra gaisu, un no lapām iztvaiko mitrums, kas uzlabo telpu mikroklimatu, kas ir īpaši svarīgi apkures sezonas laikā. Zaļums nomierina, bet košākas krāsas un jo īpaši vienmēr ar lielu nepacietību gaidītie ziedi uzlabo garastāvokli," saka Gudrupa.


Telpaugi ne vien pozitīvi iespaido cilvēka fizisko un garīgo veselību, bet ir lielisks interjera papildinājums. IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus saka, ka zaļie augi ir veids, kā ienest mājās mazliet dabas – tiem ir nomierinošs efekts. Augi padara mājokli krāsaināku un var kļūt par pievilcīgu akcentu.
Vietu augie m var atrast vienmēr
Vietu augiem
IKEA interjera dizaineris saka – ja nav iespējas ierīkot savu dārziņu tradicionālajā vietā uz palodzes vai ja vēlies iegūt vairāk vietas, risinājums ir šaurs plaukts uz grīdas vai sienas plaukti. "Augus var novietot arī uz dažādiem statīviem, piemēram, pakāpienu tipa augu turētājiem. Šādi risinājumi neaizņem daudz vietas uz grīdas, bet izmanto pieejamo telpu vertikāli. Līdzīgi ir ar sienas plauktiem – pie sienas blakus logam var piestiprināt tik daudz plauktus, cik nepieciešams. Šāds ar augiem piepildīts plaukts ir skaists dekoratīvais elements."

Rimkus iesaka nebaidīties no netradicionāliem risinājumiem. Piemēram, augumīļiem, kuri nevar satilpināt mājās visus kārotos augus, var noderēt ideja par vertikālu dārzu – puķupodus var novietot dažādā augstumā, izmantot iekaramus podus vai pat izveidot zaļo sienu, izmantojot apģērbu pakaramo vai ziņojumu dēli.


"Pakaramo var pārveidot gaisa dārzā, izmantojot vīteņaugus vai iekaramos puķupodus. Miniatūrs vertikālais dārzs var būt veidots no ziņojumu dēļa vai perforētais dēļa ar nelieliem podiņiem, kuros var stādīt sukulentus." Ingūna Gudrupa mudina zaļajām sienām izmantot tādus augus kā hlorofītus, filodendrus, zelta scindapšus, tradeskancijas un citus.
Ingūna Gudrupa
Un pat tad, ja palodzes nemaz nav pieejamas, mazu dabas elementu var izveidot kaut vai burkā – tikai jāizvēlas viegli kopjami augi ar gaisa saknēm. Dizaineris piebilst, ka, izvēloties vairākas dažāda izmēra burkas, savu eksotisko dārzu var izveidot pat uz rakstāmgalda, kafijas galdiņa vai naktsgaldiņa.
Augu eksperte Ingūna Gudrupa iesaka padomāt par interesantām kompozīcijām, grupējot augus pēc lapu raksta, krāsas, izmēra vai formas. Plašākā mājoklī mazākus augus var kārtot ap lielāku centrālo elementu (parasti tas būs fikuss, juka vai palma). Ja mājās ir vairāki augi ar lielām, zaļām lapām, kopējais iespaids būs veiksmīgāks kombinācijā ar augiem, kam ir šauras vai zvaigznes formas lapas un koša nokrāsa. Piemēram, zaļojošs fikuss vai alokāzija ir izcils fons, uz kura izcelties kodijām vai nefrolēopēm. Lai kompozīcija izskatītos harmoniski, augus var likt saskaņotos, līdzīga materiāla un formas podos.
Īstie augi katram dzīvesveidam
dzīvesveidam
Tā kā dažādiem augiem ir nepieciešama atšķirīga kopšana, eksperti iesaka izvēlē ņemt vērā personiskos paradumus un dzīvesveidu.

Iesācējiem. "Tie, kam vēl nav pieredzes ar telpaugiem, varētu izvēlēties, piemēram, zāmijas, alveju vai kādu no fikusu sugām – tie visi ir izturīgi augi. Ir jāpievērš uzmanība laistīšanai, lai augus nepārlaistītu un neiekaltētu," saka Gudrupa.

Aizņemtajiem. Cilvēkiem, kas ir steidzīgi un nevēlas veltīt daudz laika augu kopšanai, derēs "pacietīgāki" augi. Piemēram, agavei, kaktusiem, naudas kokam un eševērijām nav nepieciešama īpaša rūpība. Jāņem vērā, ka šie augi ir jālaista mēreni.

Kolekcionāriem un entuziastiem. "Īsti augu mīļotāji noteikti novērtēs bonsai, bet kolekcionāri priecāsies par sanpaulijām un vaska puķēm," uzskata eksperte.

Ģimenēm ar bērniem. Nevajadzētu izvēlēties augus, kas ir indīgi, ar asām malām vai ērkšķiem. Ģimenei draudzīgas būs orhidejas, guzmanijas, dracēnas un begonijas.

Demokrātiskākā izvēle. IKEA interjera dizaineris piebilst, ka ikviena spēkos ir ierīkot mazu zaļumu un dārzeņu audzētavu mājās. Gan baziliks, gan pētersīļi, gan pat ķiršu tomāti, pareizi kopjot, priecēs acis un garšas kārpiņas.
"Miniatūra siltumnīca uz palodzes un stanga ar āķos iekārtiem puķupodiņiem virs virtuves darba virsmas ir viss, kas nepieciešams, lai kļūtu par zaļumu audzētāju – tam nemaz nevajag īpaši daudz vietas! Uz virtuves virsmas var nolikt arī pakāpienu tipa augu statīvu vai izmantot iekarināmus puķupodus tikai par 9,99 €," iesaka Rimkus.
Interjeram pieskaņot i augi
pieskaņoti
Pirms izvēlies zaļos draugus mājām, bez jautājuma par nepieciešamo augšanas apstākļu nodrošināšanu ir jāņem vērā vēl vairāki faktori. "Svarīgi ir izvēlēties mājokļa lielumam piemērotus augus. Plašākos mājokļos labi iederas palmas, fikusi, monsteras, papardes un citi apjomīgi augi, bet šaurākām telpām derēs dracēnas, juka un atliektā bokarne. Šos augus var regulāri apcirpt, veidojot vēlamo formu," saka Ingūna Gudrupa.

Viņa piebilst, ka ir augi, kas labāk iederas konkrēta stila interjerā, tāpēc arī par to ir vērts atcerēties, pirms doties uz veikalu.

Eklektiskais stils. Lai līdzsvarotu krāsu un formu bagātību eklektiskos un bohēmiska stila interjeros, kur ir daudz dažādu mēbeļu un dekoratīvu priekšmetu, eksperte iesaka izvēlēties apjomīgākus augus ar vienkrāsainām, zaļām lapām, piemēram, fikusus, monsteras vai pundurpalmas. Glīti izskatās arī mājas svētība vai spatifīlas.

Klasiskais stils. Klasiska vai retro stila interjeru lieliski papildina dateļpalmas, gumijkoki, dīfenbahijas, lauru koki, mirtes, krīnijas, līdakastes un līdzīgi augi.

Modernais stils. Mājokļos, kur ir modernāks, askētiskāks iekārtojums, eksperte rosina izvēlēties drosmīgākus, dinamiskākus augus akcentam. Grafiskākam līniju kontrastam der dracēnas, jukas un pundurpalmas, bet krāsas var ienest ar košu lapu augiem, piemēram, kordilīnēm, kodijām vai šeflerām. Šobrīd īpaši ir modē sugas ar izteiksmīgu ārieni, piemēram, monsteru "Variegata", fikusa šķirnes "Variegata" un "Starlight", šeflera "Janine" un mājas svētība "Milky Way". Šie augi izceļas gan neitrālos, gan košākos toņos iekārtotās telpās.


* IKEA pētījums "Dzīve mājās" ir starptautiska aptauja, ko veic reizi gadā, lai noskaidrotu, kā cilvēki dzīvo mājās un ar kādiem izaicinājumiem viņi sastopas ikdienā. Aptauja "Dzīve mājās 2020" tika veikta 2020. gada jūlijā un augustā. Latvijā šai aptaujā piedalījās 1000 iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 55 gadiem.

Uzlabo savu dzīvi mājās

Projekta ''Visa dzīve mājās'' veidotāji: saturs – IKEA, dizains – Inga Čujevska, video - Patriks Pauls Briķis, izstrāde – Emīls Cinītis, redaktore – Kristīne Melne, projekta vadītājs – Ēriks Radželis.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.