Oryctolagus cuniculus
Foto: Shutterstock

No pavisam vienkāršiem līdz maziem un izteikti pūkainiem

Mājas truši sastopami visdažādākajās šķirņu variācijās – to ir vairāk par simts. Kā ģimenes mīluļi visbiežāk tiek turēti pundurtruši, kuri augumā ir krietni mazāki par parastajiem trušiem – ja trušu svars parasti ir pieci līdz astoņi kilogrami, tad pundurtrusis sver vien kilogramu vai pusotru. Latvijas šķirnes trušu audzētāju asociācijas sagatavotajā informācijā par trušiem – tie tiek iedalīti piecās šķirņu grupās. Lielās šķirnes, kuru truši ir vismaz sešus kilogramus smagi, pārstāv no Beļģijas nākušais Flandrs, Baltais milzis un franču Auntrusis, kas ir īpatnējs ne tikai savā izskatā, bet arī raksturā – auntruša ausis ir nošļukušas, un tas kustībās ir ļoti lēnīgs, bet purniņš viņam liek izskatīties neapmierinātam, gluži kā aunam. 

Vidējās šķirnes truši ir visplašāk pārstāvētie, ar teju 20 šķirnēm. Vidējo šķirņu truši, piemēram, Čehu albīns, Jaunzēlandes sarkanais un Baltakotainais, svarā nepārsniedz piecus kilogramus. Šķirnes sastopamas visdažādākajās krāsu variācijās, sākot no sniegbalta un beidzot pat ar brūni sarkaniem kažokiem.

Mazās šķirnes truši svarā nepārsniegs trīs ar pusi kilogramus, tie būs dzīvespriecīgāki, kā lielie brāļi un piemērotāki turēšanai dzīvokļos. Pie mazajām šķirnēm pieder tādi skaisti eksemplāri, kā Deilenārs, kuram ir kažociņš kā ugunīgai lapsai, Siāmas, kurš kažoka krāsu variācijā ir teju tāds pats, kā Siāmas kaķis, un, piemēram, Marders, kurš ir gaiši pelēkā krāsā, bet uz sejas nēsā tumšpelēku masku, bet ķepām – tumšpelēkus cimdiņus.

Pundurtruši varētu būt vispiemīlīgākie no visām trušu šķirnēm. To augumi ir tik maziņi, ka garumā nepārsniedz desmit centimetrus, bet svarā nepārsniegs pusotru kilogramu. Pie mums sastopamas trīs pundurtrušu šķirnes – Hermalīns, kurš ir pavisam īsu un biezu spalvu, Krāsainais punduris, kuram ir dažādas krāsu variācijas, un Pundurauntrusis, kurš ir lielā sugas brāļa miniatūra kopija.

Atsevišķi tiek nodalīti arī truši ar īpašu apmatojumu – īsmatainie Kastor un Dalmācijas Rekss, izteikti apspalvotie Angora truši, kuru spalvu izmanto arī apģērbu taisīšanā, kā arī Satīna truši, kuriem ir pavisam mīksts un kura spalva atstaro gaismu tā, ka apmatojums izskatās pēc mirguļojoša auduma. Šie īpašo šķirņu truši ir atvasināti no visām iepriekšminētajām. Runājot par trušu krāsām, tās galvenokārt tiek piedēvētas atsevišķām šķirnēm, bet ir arī tādas trušu šķirnes, kurās vienas šķirnes pārstāvji var būt ar atšķirīgām krāsām – balti, melni, pelēki, brūni, rūsgani un citās krāsās.

Source

MansDraugs.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form