Dzīvnieku pasaules klauns – mājas sesks jeb fretka
Foto: Shutterstock

Mājas sesks ir viens no tiem mājdzīvniekiem, kas būs īsts kompanjons un prasīs daudz uzmanības. Seski dzīvnieku vidū ir tādi kā jautrīši, kuriem patīk visur līst, ķimerēties un vienkārši izklaidēties.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Neskaidrā mednieku vēsture

Mājas sesks (Mustela putorius furo) vēsturiski cēlies no sava tiešā sugas brāļa, meža seska, kas plaši apdzīvo Eiropas teritoriju. "Animal Planet" vēsta, ka seski pieradināti jau pirms 2500 gadiem, taču kā mājdzīvnieks tas plaši sastopams jau viduslaikos, kad to izmantoja peļu, žurku un trušu medībās. Viduslaiku gleznās seski redzami sieviešu rokās – pat Anglijas karaliene Elizabete I savam priekam bija iegādājusies šo mājdzīvnieku.

Teju tūkstoš gadu fretkas tika izmantotas grauzēju izķeršanai pilsētās – to lokanie ķermeņi un spēja ielīst teju visur noder, lai regulētu peļu un žurku populācijas, kā arī trušu. Šāda medīšanas prakse, lai gan daudzviet aizliegta, joprojām tiek piekopta. Sesks žurkas iedzen tieši lamatās. "Ferretcentral.org" raksta, ka populārs pieņēmums ir tas, ka seski sākotnēji pieradināti kā mājdzīvnieki jau Senajā Ēģiptē, tomēr šādam apgalvojumam ir maz pierādījumu, jo nav saglabājušies nekādi arheoloģiskie pierādījumi. Citas versijas ir par to, ka seski pieradināti krietni senāk un ar tirgotāju palīdzību izplatīti pa pasauli.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form