Piemīlīgais 'plīša lācītis' – britu īsspalvainais kaķis
Foto: Shutterstock

Britu īsspalvainais kaķis savaldzina ar plīša maigo kažociņu, ko tā vien gribas pabužināt, un lielajām, skaistajām, uzticības pilnajām acīm. Šo dzīvnieku bieži izvēlas par kompanjonu, jo tas ir mīlīgs, taču neuzbāzīgs un kluss. Par savu mīluli – zilganpelēku kaķeni vārdā Lora ar dzintarkrāsas acīm – mums pastāstīja Maija Jukša, kura pašlaik ir pilnas slodzes mamma diviem maziem ķipariem.


- Kāpēc izvēlējies tieši šo šķirni? Kā Lora pie tevis nonāca?

Maija: "Man vienmēr ir patikuši kaķi. Ne tā fanātiski, bet vienkārši patikuši. Kaķi biju gribējusi jau kādu laiku un reiz kolēģe ieminējās, ka viņas paziņa pārdod britu mincīšus. Tā kā šī šķirne man ļoti patika, tad tas bija īstais piedāvājums īstajā brīdī."

Piemīlīgais 'plīša lācītis' – britu īsspalvainais kaķis
Foto: Maijas Jukšas kaķene Lora. Foto no privātā arhīva.

- Kāda Lora ir pēc rakstura? Kā lielākoties aizrit viņas diena?

Saka, ka kaķi nemainās. Bet mainās gan, jo, piedzimstot mūsu bērniem, Loras raksturs mainījās. Pirms bērnu dzimšanas viņa bija ļoti neatkarīga, lepna un viltīga – it kā pienāca tuvu, lai viņu paglaudītu, bet pēdējā brīdī pamuka. Bet tagad, kad nav tik daudz laika viņai pievērsties, Lora ir metusi lepnumu pie malas, un pati nāk pieglausties, trinas gar kājām. Tāpēc šobrīd varu teikt, ka viņa ir mīļa un draudzīga. Un arī ļoti rotaļīga – jaunības dullums neiet mazumā.

Lorai piemīt izteikts mednieces instinkts. Viņa bieži sēž uz palodzes un tā kā ņurd, tā kā klakšķina mēli, kad ierauga balodi vai citu putnu. Bet reiz laukos, sēžot uz palodzes pie atvērta loga, viņa noķēra putniņu un ievilka istabā. Putniņu par laimi izdevās laikus izglābt tā, ka viņš tika cauri vien ar izbīli. Saulainās dienās, kad pie putniem nevar tikt, viņa ķer sauleszaķus uz sienām.

Lora mūs ir kārtīgi izdresējusi, ka nekur nedrīkst atstāt pusizdzertas glāzes, jo tās noteikti tiks apgāztas. Līdz ar kaķa ienākšanu mūsu mājoklī ir sarucis arī puķu skaits. Bet šīs pārmaiņas man patīk, jo ir palikušas tikai skaistās orhidejas, kuras kaķim negaršo. Vēl arī kaktuss stāv, kur stāvējis. (Smejas.)

- Vai tev ir bijuši citas šķirnes kaķi? Ar ko britu īsspalvainais atšķiras no tiem?

Maniem vecākiem laukos ir kaķis – kārtīgs lauku mincis, kuram jau paliels dzīves stāžs, tāpēc ir ļoti lēnīgs un mierīgs. Kad abi satiekas, var labi redzēt, ka satikušās divas dažādas paaudzes.

- Vai Lora ir sabiedriska? Kā saprotas ar bērniem un kā izturas pret svešiniekiem?

Viņa ir sabiedriska. Pie svešiniekiem parasti glaužas un par kaut ko skaļi "sūdzas". Bērnus Lora šķiro pēc vecuma – tādus pavisam zīdaiņus viņa nesaprot un met tiem līkumu, bet ar lielākiem labprāt komunicē, pat ļauj sevi izmantot kā mīkstu spilvenu. (Smejas.)

Piemīlīgais 'plīša lācītis' – britu īsspalvainais kaķis
Foto: Lora. Privātā arhīva foto.

- Vai britu kaķis prasa īpašu kopšanu? Kādu?

Kaķi laiku pa laikam izķemmējam un apgriežam nagus, nekāda cita kopšana nav nepieciešama. Kaķis ir tīrīgs, atrod sev kastīti arī svešā vietā.

- Ar ko viņu baro? Vai Lorai garšo arī kādi našķi?

Ikdienā viņa ļoti labprāt ēd sauso barību. Citreiz pacienājam ar konserviem. Vēl retu reizi nopērkam kādu sauso gardumiņu graudiņu veidā. Periodiski dodam speciālos graudiņus, lai kaķim neveidotos spalvu kamoli kuņģī.

- Varbūt ar kaķeni bijuši kādi kuriozi gadījumi, ko atceroties jāsmaida?

Tādi kuriozi gluži ne, bet ar smaidu atceros, kā uztraucos, kad pirmajā dienā Lora ļoti ilgu laiku pavadīja zem gultas un es viņu mēģināju izvilināt laukā, izveidojot sausās barības taciņu. Amizanti ir vērot, kad viņai uznāk dullums un gribas izskrieties pa dzīvokli, jo bieži vien "nepaņem līkumu" un kādu brīdi spolē uz vietas, kamēr tiek uz priekšu.

- Ja cilvēks apsver iespēju iegādāties britu īsspalvaino kaķi, kas viņam par šo šķirni noteikti būtu jāzina, pirms pieņem gala lēmumu? Vai šis kaķis ir piemērots jebkuram?

Man liekas, ka šis kaķis tiešām ir piemērots jebkuram, jo viņam nav problemātiska rakstura un nav nepieciešama īpaša kopšana. Britu īsspalvainais kaķis jums, visticamāk, kājas nesildīs un galvu nemasēs ar ķepām, taču viņš būs neuzbāzīgi mīļš kaķis, kurš, skaļi murrājot, no rīta atskries apsveicināties un dienas gaitā dos par sevi ziņu, pieglaužoties, kaut ko pastāstot vai uzrīkojot ralliju.

- Kādi ir britu īsspalvainā kaķa trūkumi?

Varbūt kādam liksies trūkums, ka gluži klēpī šis kaķis nedosies, bet paburzīt, paņurcīt gan labprāt ļausies.

- Varbūt šīs šķirnes kaķiem ir kādas tipiskas veselības problēmas? Lora ar kādām ir saskārusies?

Lorai šobrīd ir četri gadi, un līdz šim viņa tikai vienu reizi bija saaukstējusies.

- Kur mince guļ? Vai esat iegādājušies viņai kādas īpašas kaķu lietas, piemēram, mājiņu vai nagu asināmo?

Viņai nav vienas noteiktas vietas, kur guļ, tomēr visbiežāk – uz dīvāna, citreiz uz paklāja, krēsla vai citā vietā, kur viņai ērti. Nagus asina aktīvi, tādēļ uz viena mājokļa stūra ir piestiprināta nagu asināmā plāksnīte. Un, protams, rotaļlietas – kāda pele, bumbiņa vai kociņš ar pūkainu radījumu galā, ko tvarstīt – ir vajadzīgas, jo kaķis ir rotaļīgs. 

Tomēr Loras vislielākā vājība ir sulas salmiņi, uz kuriem viņa ir kā uzburta. Tos viņa prasmīgi izvelk no glāzēm un pat no bērnu mazajām sulas paciņām. Ar salmiņu viņa var nepagurusi ļoti ilgi skraidīt pa māju, ar ķepu spēlējot "futeni". Man, esot citā istabā, uzreiz ir skaidrs, ka atkal futbola laiks pēc nagu skrapstoņas pa grīdu.

Source

MansDraugs.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form