Mazais leopards Ēģiptes mau
Foto: Shutterstock

Ar skaisto plankumaino kažoku apveltītie Ēģiptes mau Latvijā ir reti sastopami. Lai iegūtu savā īpašumā šīs šķirnes kaķi, grāmatvedei Anastasijai Medvedevai vajadzēja divus gadus – gandrīz visās ārzemju audzētavās, kur viņa vērsās, kaķēni bija aizrunāti jau pirms dzimšanas. Tagad Anastasija pati nodarbojas ar šo unikālo kaķu audzēšanu.

Pašlaik Anastasija Medvedeva ir Baltijā vienīgās Ēģiptes mau audzētavas "Silver Irbis" saimniece. Tā gan nav liela un kaķi tiek audzēti prieka, nevis peļņas pēc. Paziņas nebeidz Anastasiju tincināt, kad atkal būs kaķēni, un jau sastājušies pēc tiem rindā. Viņas mīluļi ir runcis Simba un kaķene Suzanna.

- Kā tavās rokās nonāca pirmais Ēģiptes mau? Kāpēc izvēlējies šo šķirni?

Anastasija: "Agrāk man ir bijuši persieši un eksoti. Diemžēl kaķa mūžs nav tik ilgs kā cilvēkam un šie dzīvnieki kādā brīdī mūs atstāj, dodoties uz kaķu paradīzi. Reiz pēc šāda skumja zaudējuma mums ar vīru kādu brīdi kaķa nebija, taču nepagāja ilgs laiks, līdz sapratām, ka bez ķepaiņa dzīvot nespējam. Šoreiz vēlējāmies kādas citas šķirnes kaķīti.

Ilgi gan nevarējām izvēlēties, kurai šķirnei dot priekšroku, līdz kādā burvīgā dienā, televīzijas kanālā "Animal Planet" skatoties raidījumu "101 kaķis", pirmo reizi ieraudzījām Ēģiptes mau. Mēs ar vīru saskatījāmies un abiem bija skaidrs – tieši šādu kaķi vēlamies par mūsu ģimenes locekli! Taču, kā pie tāda tikt, ja nekur Baltijā šīs šķirnes kaķu nav!? Sekoja ilgi meklējumu un vilšanās pilni mēneši. Visās ārzemju audzētavās, kur vērsāmies, kaķēni bija rezervēti jau pirms dzimšanas. Vairāki kaķu audzētāji vienkārši neatbildēja uz mūsu pieprasījumu, citi atteica.

Tikai pēc diviem gadiem mūsu meklējumi beidzot vainagojās panākumiem un mūsu rokās nonāca skaistulis Simba. Viņš pie mums ieradās 2011. gada Valentīndienā – domāju, nekas dzīvē nenotiek nejauši."

Mazais leopards Ēģiptes mau
Foto: Simba. Tessa.lv Photography. Privātā arhīva foto.

- Kāds Simba ir?

Simbam* ir tikai trīs gadi, taču, piedaloties izstādēs, viņš jau paguvis izveidot veiksmīgu karjeru: 2013. gadā bija nacionālais uzvarētājs, ir iekļauts Baltijas labāko kaķu trijniekā savā grupā, daudzkārt ieguvis titulu "Best in Show" ("Labākais izstādē").

Lai gan saka, ka Ēģiptes mau ir ļoti "runīgi" kaķi, Simba daudz pļāpāja vien, kad bija kaķēns. Tagad viņam labāk patīk paklusēt. Simba ir ļoti mīlīgs un viņam ļoti patīk rotaļāties. Neskatoties uz to, viņš nav uzmācīgs. Ja saimnieks ir aizņemts un nevar ar viņu rotaļāties, viņš neņem ļaunā un neapvainojas, bet atrod kādu rotaļlietu un pats sevi izklaidē. Simbas mīļākā nodarbe ir pastaigas ārā un viņš neiebilst pret pavadiņu.

Pēc laika mūsu ģimenei piepulcējās Suzanna**, kurai tagad ir divi gadi. Viņa ir pavisam citāda gan temperamenta, gan izskata ziņā. Suzanna ir smalka un gracioza kā balerīna, viņai ir ļoti lielas un koši zaļas acis. Viņai patīk demonstrēt savu pārākumu, it kā sakot – šīs cilvēks pieder man. Piemēram, kad Simba ir iekārtojies man vai kādam citam klēpī, arī viņa noteikti atnāks un mēģinās aizņemt pēc iespējas vairāk vietas, runci pastumjot malā. Suzannai ļoti patīk rotaļāties. Kad vēlas spēlēties, bieži pienes savu rotaļlietu mutē kā suns un gaida, lai viņai to pasviež. Suzanna jau sevi ir pierādījusi kā ļoti gādīga māmiņa.

Mazais leopards Ēģiptes mau
Foto: Suzanna. Tessa.lv Photography. Privātā arhīva foto.

- Kādēļ iegādājāties vēl vienu kaķi? Simba vēlējās kompāniju?

Mums vienmēr vienlaikus bijuši 2–3 kaķi, jo viņiem tā ir jautrāk. Turklāt man jau bija apnicis no draugiem un paziņām dzirdēt jautājumu, kad beidzot būs kaķēni. Daži gaidīja gandrīz divus gadus, lai dabūtu savā īpašumā skaistuļa Simbas pēcnācēju. Sākumā nebiju plānojusi nodarboties ar Ēģiptes mau audzēšanu, taču kādudien dēls man pajautāja: "Māmiņ, kādēļ Simbam nav sievas?"

- Kādas ir Ēģiptes mau īpatnības attiecībā pret citiem kaķiem?

Ēģiptes mau pēc izskata atgādina miniatūru sniega leopardu. Tas ir visātrākais mājas kaķis pasaulē, jo skrienot var sasniegt ātrumu 50 km/h.

Neskatoties uz to, ka ārēji šie kaķi līdzinās savvaļas dzīvniekiem, viņi ir ļoti mīlīgi. Pēc uzvedības ļoti atgādina suņus, jo vienmēr un visur seko savam saimniekam. Tāpat Ēģiptes mau patīk spēlēties ar ūdeni un viņi skrien pakaļ saimnieka sviestai rotaļlietai, ko atnes zobos. Visādi citādi Ēģiptes mau ir parasti kaķi, ja nu vienīgi vēl ir ļoti ziņkārīgi. Viņus interesē viss, kas notiek mājās, visur vajag būt klāt.

- Ko kā divu Ēģiptes mau saimniece vari teikt par šo skaisto mājas mīluļu raksturu?

Manuprāt, Ēģiptes mau ir lieliska izvēle, ja gribat mājas mīluli. Šie kaķi ļoti labi saprotas ar bērniem, ir ārkārtīgi mīlīgi un uzticīgi saviem saimniekiem. Starp citu, tā kā Ēģiptes mau nav pavilnas, tos droši var turēt cilvēki, kuriem ir alerģija pret dzīvnieku spalvu.

- Ar ko kaķus barojat?

Mūsu kaķi iecienījuši jēlu vistas fileju, liellopa gaļu, vistu sirsniņas un kuņģīšus, taču Ēģiptes mau var barot arī ar Premium klases sauso barību. Jēlo gaļu ikreiz sākumā uz trīs dienām ievietojam saldētavā, lai pasargātu kaķi no inficēšanās ar tārpiem vai parazītiem. Tie aukstumā izsalst.

- Ja cilvēks apsver iespēju iegādāties Ēģiptes mau, kas viņam par šo šķirni noteikti būtu jāzina, pirms pieņemt gala lēmumu? 

Jāņem vērā, ka šie kaķi ir ļoti kustīgi un viņiem vajadzīga platība, kur rotaļāties. Ar Ēģiptes mau noteikti vajag ik dienu kaut brīdi paspēlēties un, ja iespējams, izvest pastaigā. Kopumā vērtējot, manuprāt, Ēģiptes mau būtu lielisks mīlulis jebkurā ģimenē.

- Kas ir tas, kādēļ esi iemīlējusi šos kaķus?

Mani pirmkārt savaldzināja šī kaķa vizuālais tēls, kas atgādina sniega leopardu.

- Vai Ēģiptes mau ir kādi trūkumi?

Nav nekā tāda, kas man šajos kaķos nepatiktu. (Smaida.)

- Kādi dzīves apstākļi Ēģiptes mau ir nepieciešami?

Ēģiptes mau ir dienvidu šķirne, tādēļ viņi mīl siltumu un šos kaķus ieteicams turēt mājās. Tas ieteicams arī tādēļ, ka ārā interesantā kažoka krāsojuma dēļ šo kaķi kāds var iekārot un nozagt.

Noteikti vajadzētu iegādāties nagu asināmo dēlīti vai stabiņu.

Pastaigāties ārā dodamies tikai siltajā sezonā. Mēs dzīvojam līdzās parkam, tur arī vedam pastaigāties pavadiņā. Šķiet, nav bijusi tāda reize, kad kāds garāmgājējs neapstātos, lai patīksminātos par kaķiem vai pajautātu, kas tā par šķirni. Kad esam vasarnīcā, kaķiem ļaujam skraidīt savā vaļā, bez pavadas, taču viņus kāds vienmēr pieskata.

Galerijā varat apskatīt Anastasijas mīluļus Simbu un Suzannu!

Source

MansDraugs.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form