Zilacainais skaistulis Siāmas kaķis
Foto: Shutterstock

Kaķis no Taizemes karaļnama

Šīs šķirnes saknes meklējamas Siāmas – tagadējās Taizemes – karaļnamā. Ir uzskats, ka uz turieni siāmieši atceļojuši no Ēģiptes, taču tas nav skaidri zināms. Siāmā šie kaķi bija saistīti ar bagātāko vai valdošo šķiru, kā arī svētajiem tempļiem, bieži vien tos tā arī sauca – par "Siāmas karaliskajiem kaķiem".

Par šiem kaķiem ir daudz leģendu. Uzskatīja, ka siāmieši iemiesoja sevī aizsaulē aizgājušo karaliskās ģimenes locekļu dvēseles, kamēr tie atradās ceļā uz nākamo pasauli. Pēc kāda karaliskās ģimenes pārstāvja nāves tika izraudzīts īpašs Siāmas kaķis, kurš uzņemtu nelaiķa garu sevī, un pēc tam tika nosūtīts uz kādu templi, kur mūku sabiedrībā pavadīja atlikušo mūžu. Tur kaķi saņēma tikai vislabāko ēdienu un tika ļoti augsti godāti tiem piedēvēto pārdabisko spēju dēļ. Domā, ka siāmieši kalpojuši arī kā tempļu sargi, ar skaļo ņaudēšanu brīdinot mūkus par svešinieka tuvošanos.

Karaliskā Siāmas kaķa zādzība no valdnieka galma tika sodīta ar nāvi.

Šai šķirnei selekcijas ceļā ir izveidojušies divi paveidi – tradicionālais un modernais Siāmas kaķis, kuru vizuālās atšķirības ir viegli pamanāmas. Tradicionālais siāmietis ir masīvāks un robustāks, bet modernais – ar slaidu, salīdzinoši garu ķermeni un tievām ekstremitātēm. Viņa ausis ir ievērojami lielākas, bet purniņš – šaurāks un garāks nekā tradicionālajam siāmietim.

Ir dažādas versijas, kā radās modernais siāmietis. Daži apgalvo, ka tradicionālie siāmieši bija kļuvuši tik populāri un plaši izplatīti, ka kaķēnu cenas kļuva ļoti zemas, tādēļ audzētāji bija ieinteresēti selekcijas ceļā izveidot atšķirīgākus un eksotiskākus īpatņus. Citi uzskata, ka tas attīstījās, jo slaidāki un izsmalcinātāki šķirnes pārstāvji vienkārši tika vērtēti kā daudz skaistāki, tādēļ tika pāroti savā starpā. Visticamāk, patiesība ir kaut kur pa vidu.

Lai sekotu modes tendencēm, šķirnes standarti tika pārrakstīti vairākas reizes, veicinot virzīšanos uz mazākiem, tievākiem un pagarinātākiem ķermeņiem, lai arī šie kaķi parasti dzīvoja īsāku un mazāk veselīgu mūžu nekā to tradicionālie priekšteči.

Pagājušā gadsimta 60. gadu sākumā tradicionālie siāmieši sāka strauji zaudēt savu popularitāti un viņus pat kādu laiku pārtrauca izrādīt izstādēs, jo tiesneši un skatītāji priekšroku deva modernajam siāmietim.

Tikai 1986. gadā tradicionālais siāmietis atgriezās kaķu izstādēs. Viņu glāba šīs šķirnes patiesie cienītāji, kas, neskatoties uz modes tendencēm, turpināja audzēt šo siāmiešu tipu. Daudzi modernā siāmieša audzētāji, nepārzinot šķirnes vēsturi, pat uzskatīja, ka tradicionālais siāmietis ir nekvalitatīvāks šķirnes īpatnis, lai gan tas patiesībā ir šķirnes aizsākums. Lai glābtu izzūdošo vēsturisko siāmieti, 20. gadsimta beigās tradicionālā siāmieša audzētāji apvienojās un sāka sponsorēt izstādes, kur varēja tos izstādīt. Laika gaitā tradicionālais siāmietim izdevās atgūt savu popularitāti, jo daudzi novērtē oriģinālo asins līniju veselīgumu un ilgmūžību. Taču arī modernajam Siāmas kaķim viņa elegantās, smalkās ķermeņa uzbūves dēļ ir daudz cienītāju.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form