Kaķi, kuru lepnums ir strupa, kupla ļipiņa. Kuriļu bobteili
Foto: Glorija. Privātā arhīva foto.

Kuriļu bobteili ne vien Latvijā, bet arī citviet pasaulē ir reti sastopama šķirne, taču, dzirdot tās nosaukumu, teju ikvienam acumirklī ir skaidrs, ka runa ir par kaķiem ar truša ļipai līdzīgu asti. Tomēr tikai retais zina, ka nav divu Kuriļu bobteilu ar pilnīgi vienādu asti – katram kaķim tā ir tikpat unikāla kā cilvēka pirkstu nospiedumi. Ar ko vēl šīs šķirnes kaķi ir interesanti, jautāju Kuriļu bobteilu saimniecei Agijai Žurevskai.

Īsumā par Kuriļu bobteiliem

  • Kuriļu bobteila lepnums – aste ir savērpta gredzenā vai noliekusies uz vienu vai otru pusi. Tā nedrīkst būt īsāka par 3 un garāka par 8 centimetriem. Asti veido 2–10 skriemeļi, un klāj garš un kupls apmatojums. Nav iespējams atrast divus Kuriļu bobteilus ar pilnīgi identiskām astēm – tās ir unikālas gluži kā pirkstu nospiedumi cilvēkiem.
  • Šīs šķirnes kaķu mīkstais un zīdainais kažoks var būt ļoti dažādās krāsās, īsspalvains vai pusgarspalvains.
  • Bobteils ir spēcīgs, muskuļots kaķis, kurš var izaugt samērā liels. Tā svars ir apmēram 10 kg. Kuriļu bobteila pakaļkājas ir nedaudz garākas par priekškājām.
  • Strupastainie kaķi ir ārkārtīgi attapīgi un gudri, un viņu savvaļas dzīvniekam līdzīgā robustā āriene nekādi neatbilst to mīļajam raksturam.
  • Kuriļu bobteili ir maigi, rotaļīgi, sabiedriski un tiem piemīt spēja ātri pielāgoties jauniem apstākļiem.
  • Rakstura ziņā bobteili atgādina suņus. Viņiem piemīt ieradums sagaidīt saimnieku pie durvīm un sveicināt. Viņi ļoti pieķeras cilvēkam, taču labprātāk nevis ieritinās viņam klēpī, bet guļ pie kājām. Šie kaķi labprāt skrien pakaļ un atnes saimnieka aizsviestu rotaļlietu vai bumbiņu.

Kuriļu bobteilu izcelsme

Kuriļu bobteili ir dabiskas izcelsmes šķirne, kas attīstījusies un turpina eksistēt izolētā vidē, tādēļ ieguvusi konkrētas iezīmes un spējusi saglabāt savu unikalitāti. Šie kaķi radušies piecdesmit sešās salās, kas veido Kuriļu salas un stiepjas no Kamčatkas pussalas galējiem dienvidiem Krievijā līdz Hokaido ziemeļaustrumiem Japānā un atdala Ohotskas jūru no Klusā okeāna ziemeļu daļas. Salās valda skarbi klimatiskie apstākļi – sals un bieza sniega sega ziemā un ilgstoši nokrišņi un migla vasarā.

Nav zināms, cik sen Kuriļu bobteili jau mīt tik nelabvēlīgos dabas apstākļos, lai gan ir gluži iespējams, ka savvaļā kaķi tur dzīvojuši jau ļoti sen.

Nav pārsteigums, ka tik skarbos dabas apstākļos Kuriļu bobteili attīstījušies par itin veselīgiem un spēcīgiem kaķiem, kuri ir slaveni kā prasmīgi peldētāji un veiksmīgi mednieki. Kā stāsta, šis kaķis ne tikai medī un nogalina zaķus, žurkas un citus grauzējus, bet seklākās vietās pat ķer zivis.

Kaķi, kuru lepnums ir strupa, kupla ļipiņa. Kuriļu bobteili
Foto: Agija ar Gloriju. Foto: DELFI


Saimnieces pieredze

Vienā no pēdējām kaķu izstādēm sastapu Kuriļu bobteilu audzētāju Ludmilu Žurevsku kopā ar meitu Agiju, kura mātei palīdz šajā atbildīgajā darbā. Viņām līdzi bija divi šīs šķirnes pārstāvji – Patriks un mazā Glorija, ko ģimenē mīļi dēvē vienkārši par Čiepu. Kamēr Ludmila bija pārāk aizņemta ar mīluļu gatavošanu izgājienam, Agija labprāt piekrita ar mani aprunāties.

- Kā pievērsāties Kuriļu bobteilu audzēšanai?

Agija: "Viss sākās ar to, ka paziņa, kura arī ir Kuriļu bobteilu audzētavas īpašniece, uzdāvināja mums šīs šķirnes kaķīti Gabrielu. Mazu, skaistu bobteiliņu. Iemīlējāmies viņa izskatā un raksturā no pirmā acu uzmetiena. Kaķis gandrīz bez astes – tas šķita kaut kas tik īpašs! Pēc tam iegādājāmies vēl vienu kaķi Patriku un viņam draudzeni vārdā Mia, un tā tas pamazām aizgāja. Tagad mums ir audzētava "Wild Amber Tail", kuru pašlaik veido deviņi Kuriļu bobteili."

Kaķi, kuru lepnums ir strupa, kupla ļipiņa. Kuriļu bobteili
Foto: Patriks. Privātā arhīva foto.

- Zināms, ka Kuriļu bobteilu raksturīgā pazīme ir īpatnējā, strupā aste. Bet, kas vēl šos kaķus padara īpašus?

Viņi pēc rakstura ļoti līdzinās suņiem. Izvēlas vienu saimnieku un tam ir uzticīgi līdz mūža galam. Šīs šķirnes pārstāvji ļoti labprāt pastaigājas pie pavadiņas. Zināms, ka vairums kaķu iet tikai tur, kur pašiem tīk, un pret pavadiņu protestē, spītīgi gāžoties gar zemi. Kuriļu bobteili ir citādi. Vasarā ļoti bieži dodamies kopīgās pastaigās. Un, godīgi sakot, pavadiņu pat bieži vien neizmantojam, jo kaķi tik un tā seko mums pa pēdām gluži kā suņi. Par Kuriļu bobteiliem mēdz teikt, ka tiem ir kaķa ķermenis, bet suņa dvēsele.

Bobteili var būt diezgan lieli kaķi. Ne tik lieli kā meinkūni, tomēr visai "dūšīgi".

Kaķi, kuru lepnums ir strupa, kupla ļipiņa. Kuriļu bobteili
Foto: Ludmila ar Patriku. Foto: DELFI

- Jo īsāka ir aste, jo labāk?

Ne gluži! Ja aste ir īsāka par 3 centimetriem, tas tiek uzskatīts par defektu. Audzētāji nekad nekrusto divus bobteilus ar ļoti strupām astēm, jo tā ir risks tikt pie kaķēniem ar pavisam īsiņām astītēm vai pat bez tām.

Patiesībā precīzāk būtu teikt – jo vairāk astei izliekumu, jo labāk! Vērtējot kaķi, tiesnesis atzīmē astes garumu, asti veidojošo skriemeļu skaitu, izlocījuma vietu skaitu, reizēm arī izlocījumu leņķi.

Nav divu Kuriļu bobteilu ar vienādām astēm. Katram kaķim tā ir unikāla. Dažam tā vairāk atgādina truša ļipu, citam kuplu palmu, bet vēl kādam – āķīti.

Vēl Kuriļu bobteili ir interesanti ar to, ka viņiem pakaļkājas ir garākas nekā priekškājas, tādēļ, no sāna raugoties, dupsis ir piepacelts. Gluži kā lūsim. Tā tas izveidojies, lai kompensētu astes trūkumu, kura parasti kaķim palīdz noturēt līdzsvaru.

- Kāda parasti ir cilvēku reakcija, ieraugot kaķi bez astes?

Joprojām diezgan bieži izstādēs nāk klāt un saka: "Jūs tiem nabaga kaķīšiem speciāli griežat nost astes, vai?" Tad nu jāskaidro, ka nē, tāda aste šiem kaķiem ir izveidojusies dabiskā ceļā. Ar tādu viņi piedzimst.

- Pastāstiet par kaķīšiem, kuri jums šodien ir līdzi?

Lielais puika sudraba marmora krāsā ir Patriks. Viņš ir visu kaķēnu tētis. Manas mammas mīlulis. Viņš viņai ir kā piesiets, seko ik uz soļa. Šie kaķi aptuveni līdz gada vecumam izvēlas, kurš ir viņu īstais saimnieks, un Patrika acīs tā noteikti ir mamma.

Otrs kaķis pikolo krāsā ir meitenīte, kurai vēl ir tikai pusgadiņš. Viņas vārds ir Glorija, taču biežāk saucam viņu vienkārši par Čiepu. Pārsvarā visus kaķēnus pārdodam, bet viņa mūs tā nošarmēja, ka izlēmām atstāt sev. Glorija ir ļoti mīlīga, un viņai dikti patīk spēlēties. Viņai ir ļoti skaista aste – kā palma, un to novērtē arī tiesneši. Jau pirmajā izstādē – "PetExpo 2015", kur viņa piedalījās, saņēma kausu par 2. vietu WCF Kaķēnu/ junioru ringā (WCF Kitten/Junior Ring).

- Kā šiem kaķiem ir ar aktivitātes līmeni?

Viņi ir ļoti aktīvi, un viņiem patīk augstums. Labprāt kāpelē pa kokiem. Ļoti augstu lec. Daudzviet mājās speciāli viņiem esam uzlikuši plauktus, no kurienes vērot apkārtni.

Esmu novērojusi, ka puikas ir aktīvāki, viņiem vairāk gribas spēlēties. Meitenes ir mierīgākas, vairāk mīl pagulēt.

Kaķi, kuru lepnums ir strupa, kupla ļipiņa. Kuriļu bobteili
Foto: Maršals pastaigājas. Privātā arhīva foto.

- Vai jūsu kaķiem nepieciešama īpaša kopšana?

Nē, viņiem tāpat kā jebkuras šķirnes kaķiem, kad nepieciešams, jāapgriež nadziņi. Apmatojumu ķemmējam reizi nedēļā, ar ko pilnīgi pietiek. Viņi paši kopj sevi. Vienīgi periodos, kad kaķi met spalvu, ķemmējam biežāk, lai palīdzētu no vecajām spalvām atbrīvoties un tās nemētātos pa visu māju.

Starp citu, viņu spalva ir hipoalerģiska, proti, neizraisa alerģiju. Tai ir tāda pati struktūra kā cilvēkam matiem. Pati savulaik mocījos ar astmu, taču tagad, dzīvojot kopā ar Kuriļu bobteiliem, nekādu problēmu ar elpceļiem nav.

- Vai kaķiem ir bijušās kādas veselības problēmas? Varbūt zini, kādas slimības šai šķirnei ir raksturīgas?

Viņi ir ļoti veselīgi kaķi. Protams, viņi var saslimt, piemēram, ar infekciozo rinotraheītu, ja nav potēti. Taču tas attiecas uz jebkuras šķirnes vai bezšķirnes kaķi. Nav tādu veselības problēmu, no kurām īpaši bieži ciestu tieši Kuriļu bobteili.

Jāpiebilst, ka nedrīkst pieļaut Kuriļu bobteilu krustošanos ar citas šķirnes vai bezšķirnes kaķiem, jo viņi ir tā dēvētā aborigēnā šķirne, tāpat kā, piemēram, tīģeri, kuri var radīt veselīgus pēcnācējus, vienīgi pārojoties savā starpā. Mums diemžēl vienreiz kaķene izlēca pa logu un sagrēkoja ar nezināmas izcelsmes runci. Visi kaķēni piedzima kropli un nebūtu varējuši izdzīvot, tādēļ nācās iemidzināt. Tie, protams, mums visiem bija lieli pārdzīvojumi.

- Kas jāņem vērā, ja apsver iespēju iegādāties šīs šķirnes kaķi?

Jāņem vērā, ka šie kaķi ir ļoti aktīvi un viņiem vajag plašumu. Vislabāk, ja ir privātmāja ar pagalmu. Viņiem ļoti patīk dzīvoties un skraidīt pa āru, kāpelēt pa kokiem.

Savus kaķus laižam pastaigāties speciālā, plašā voljerā, ko paši esam apjozuši ar metāla žogu. Mūsu mājai tuvumā ir mežs, tādēļ baidāmies, ka var atnākt lapsa vai kāds cits zvērs un kaķi aiznest. Turklāt ir bijuši gadījumi, kad mums ir mēģinājuši kaķi nozagt. Kuriļu bobteili, kā zināms, ir reta šķirne.

Source

MansDraugs.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form