Cik daudz kustību nepieciešams sunim?
Foto: Micolo J / cc

Cik liela fiziskā slodze jānodrošina sunim? Pārsvarā gadījumu atbilde ir: "Lielāka nekā pašlaik!" Veterinārārstu apkopotie dati liecina, ka vairākums mājas suņu nav pietiekami fiziski aktīvi, un tikai retais cieš no pārmērīgas fiziskās slodzes, vēsta "Suņu mīļu rokasgrāmata".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dažādi vingrinājumi palīdz uzturēt suņa ķermeni veselu un labā formā. Turklāt pētījumi rāda, ka pareizā apjomā veiktas piemērotas fiziskās aktivitātes mazina stresu, dara rāmākus pārlieku temperamentīgus dzīvniekus un der problemātiskas uzvedības profilaksei, īpaši tad, ja suns ir trauksmains un nepaklausīgs, un grūti nomierināms.

Labāk, ja jūsu mīlulis parkā skrien pakaļ frisbija diskam, nekā mājās kā apsēsts trenkā kaķi vai bez apstājas skraida riņķu riņķiem… Tikko minētās ir tikai divas no daudzajām alternatīvām, kādas izvēlas gudri, enerģiski suņi, kas pārāk bieži un ilgi atstāti novārtā.

Lai gan jūsu suni šķietami apmierina diezgan mērenas aktivitātes, ir vērts papūlēties mazliet vairāk, lai uzturētu to labā formā. Tomēr likumam "jo vairāk aktivitāšu, jo labāk" ir daži izņēmumi. Spraigas aktivitātes parasti nav piemērotas kucēniem vai padzīvojušiem suņiem, kas sirgst ar reimatismu. Turklāt ne katrs kustību veids der jebkuram sunim.

Dažiem suņiem vislielākā laime ir brīvi izskraidīties drošā un plašā apvidū, kur drīkst joņot visos virzienos un neviens nesauc atpakaļ. Citus sajūsmina iespēja padauzīties draudzīgu suņu bariņā, skriet pakaļ kociņam un frisbija diskam un pat trenēties kopā ar saimnieku, kurš cenšas uzlabot savu sportisko formu. Savukārt daudzi padzīvojuši un mazāk aktīvi suņi (arī brahicefālā tipa jeb plakanpurna suņi, piemēram, buldogi un mopši) labprātāk izvēlas regulāras, mierīgas pastaigas, kas tiem noteikti ir piemērotākas nekā enerģiskas nodarbības, kur vajag lielu piepūli. Der atcerēties, ka jebkura izkustēšanās ir laba un fiziska aktivitāte nebūt nenozīmē vienīgi kaut ko ātru un neprātīgu.

Cik daudz kustību nepieciešams sunim?
Foto: holburn_sue / cc

Šķirņu ierobežojumi

Lai gan starp suņa lielumu un izturību nav tiešas saistības (daži mazo šķirņu suņi, īpaši terjeri, šķiet nenogurdināmi, savukārt daļai lielo šķirņu pārstāvju nav tik daudz enerģijas, cik varētu gaidīt), netrūkst citu faktoru, kas jāņem vērā, izvēloties sunim piemērotākās fiziskās aktivitātes.

Ļoti mazu sunīšu (piemēram, gandrīz visu dekoratīvo sunīšu) spējas vajadzētu izvērtēt salīdzinājumā: 1,75 km jaunam labradoram vai zelta retrīveram ir tikai iesildīšanās, turpretī čivavam tas būs garš ceļš. Brahicefālie suņi, kā jau minēts, ātri pārkarst, un pārmērīga slodze tiem var būt bīstama, tāpēc dažkārt, ja laiks ir ļoti silts, ieteicams vispār atteikties no fiziskām aktivitātēm.

Arī dažu lielo šķirņu suņi ar biezu kažoku (piemēram, ņūfaundlendi un sanbernāri) nejūtas labi, ja ir karsts. Divkārt piesardzīgiem jābūt ar šo šķirņu kucēniem un senioriem. Neatkarīgi no šķirnes karstos laika apstākļos vienmēr ir saprātīgāk ļaut sunim izstaigāties un izspēlēties agri no rīta vai vakaros, kad ir vēsāks.

Cik daudz kustību nepieciešams sunim?
Foto: Michael Gil / cc

Vingrinājumi kucēniem

Cik daudz? Kad jāsāk? Vai kucēnam nopietni vingrinājumi nāk par labu vai kaitē? Šajos jautājumos joprojām nav vienprātības. Daži audzētāji un veterinārārsti iebilst pret garām pastaigām sunim, kas vēl nav gadu vecs, savukārt citi apgalvo, ka sešus mēnešus sasniegušam kucēnam droši var ļaut darboties, kamēr tas nav acīmredzami fiziski piekusis.

Iegādājoties tīršķirnes kucēnu, uzreiz noskaidrojiet, kas jāievēro fizisko aktivitāšu jomā, jo suņu audzētājs ir lietpratējs un zina, kā darīt vislabāk.

Ja jums ir jauns jauktenis, lieciet lietā veselo saprātu un novērtējiet situāciju. Kad suns ir saņēmis pirmo vakcīnu kursu, pamazām dodieties garākās pastaigās, ņemot vērā, ka tad, kad suņa entuziasms sāk apsīkt, ir laiks doties mājup. Ja plānojat atrasties ārā stundu vai vairāk, vienmēr jāņem līdzi pudele ar ūdeni un bļodiņa sunim, lai regulāri iedotu tam padzerties. Suņa organisma dehidratācija jeb atūdeņošanās notiek diezgan strauji un bez īpašām pazīmēm, un tas var būt bīstami.

Cik daudz kustību nepieciešams sunim?
Foto: dublintimmy / cc

Ieteikumi kucēnu saimniekiem

Ko darīt

Ļaujiet kucēnam rotaļāties pašu dārzā jau dažu nedēļu vecumā. Arī gluži mazam kucēnam der iepazīt dažādas smaržas un citas vides īpašības.

Ļaujiet kucēnam spēlēties tik ilgi, kamēr tas nogurst. Ja kucēns pēkšņi aizmieg, ļaujiet turpat nosnausties, kamēr tas pats pamostas. Visiem kucēniem uznāk pēkšņi enerģijas uzplūdi, kas mijas ar atpūtas brīžiem.

Kad esat ārā, centieties laikus pamanīt pirmās noguruma pazīmes. Piekusuša kucēna purniņš izskatās mazāk apaļīgs, tā atslābinātā, laimīgā izteiksme zūd, un mutes kaktiņi saspringst.

Ko nedarīt

Neskubiniet kucēnu daudz skriet un lēkāt. Pārmērīga piepūle var sabojāt augošās locītavas un muskuļu saites.

Neļaujiet kucēnam nemitīgi kāpt augšā un lejā pa kāpnēm vai kāpelēt pa mēbelēm tā paša iemesla dēļ – tas kaitē augošajām locītavām. Suņus ar garu muguru, piemēram, takšus vai Dendija Dinmonta terjerus, vajag atturēt no kāpšanas un lēkšanas pat tad, kad tie jau pieauguši, jo šīm šķirnēm ir nosliece uz mugurkaula disku traumām un citām muguras problēmām.

Ņem vērā!

  • Suņiem patīk ošņāties pa pagalmu. Taču laiks, ko suns pavada, dzīvojoties ap māju, nav pielīdzināms fiziskām nodarbībām, ja viens suns aktīvi neskraida un nespēlējas.
  • Kucēnus sajūsmina fiziskas aktivitātes, taču tie nogurst ātrāk nekā pieauguši suņi. Tiklīdz kucēna enerģija apsīkst, vediet savu mīluli mājās!

Avots: Sofijas Kolinsas "Suņu mīļu rokasgrāmata" ("Jāņa Rozes apgāds").

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form