Franču buldogs – mazs, bet ļoti ņiprs suns ar sikspārņa ausīm
Foto: Shutterstock

Mazais, kompaktais franču buldogs ir liels cilvēku draugs, kurš ļoti pieķeras savam saimniekam, un ir kā uzburts uz bērniem. Suns parasti draudzīgi sasveicinās ar ikvienu ciemiņu. Šis piemīlīgā purniņa un "sikspārņa" ausu īpašnieks vienlīdz labi jutīsies kā pilsētas dzīvoklī, tā privātmājā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Franču buldoga šķirnes vēsture ir saistīta ar vācu buldogiem un angļu buldogiem. Vācu buldogi ir cēlušies no senajiem molosiešiem, kuri bija priekšteči arī dažādu šķirņu mastifiem.

Vācu buldogus izmantoja suņu cīņām un cīņām ar buļļiem. Lielbritānijā buldogus audzēja tādam pašam nolūkam. Šādas cīņas Lielbritānijā 1835. gadā aizliedza, tādēļ angļu buldogiem vajadzēja atrast citu pielietojumu. Radās mode mazos buldogus izmantot kā cilvēka kompanjonus, tāpēc daļu buldogu sāka audzēt tā, lai samazinātu viņu augumu.

Deviņpadsmitā gadsimta industriālās revolūcijas laikā uz Franciju pārcēlās daudzi amatnieki, kuri paņēma līdzi savus mazos suņus. Francijā mazie angļu buldogi krustojās ar vācu buldogiem. Rezultātā radās mazi buldogi ar franču raksturu, kuri drīz vien kļuva pazīstami kā Bouledogue Français. Viņi kļuva par augstākās sabiedrības sieviešu un amatnieku galvenajiem pavadoņiem.

Iespējams, franču buldogu raksturs vēlāk tika nostiprināts, krustojot šos suņus ar terjeriem un mopšiem, tomēr Francijā liecības par to ir skopas.

1897. gadā sākās strīds par franču buldogu ausīm. Tolaik ne visiem šīs šķirnes suņiem bija stāvās "sikspārņa" ausis, kuras tiem ir raksturīgas tagad; netrūka franču buldodziņu ar saliektajām rozes ziedlapas tipa ausīm. 1896. gada Vestminsteras Kenelkluba izstādē visiem suņiem, kuri uzvarēja, bija tieši rozes ziedlapas formas ausis.

Grupa ASV suņu audzētāju 1897. gadā nodibināja Amerikas franču buldogu klubu un izveidoja šķirnes standartu, kurā bija rekomendētas "sikspārņa" ausis. Šis standarts tika akceptēts, un tagad visu franču buldogu raksturīgā iezīme ir stāvas ausis.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form