Četras eksotiska izskata kaķu šķirnes jeb Piemīlīgie mini 'tīģerīši' un 'leopardi'
Foto: misty webb / cc

Dažu pēdējo gadu desmitu laikā daudzi audzētāji rūpīgas selekcijas ceļā ir centušies radīt murrātāju ar maigu mājas kaķa raksturu, bet eksotisku, savvaļas dzīvniekam līdzīgu ārieni. Šo jauno šķirņu pārstāvji kļūst aizvien iecienītāki, kaut arī daļa no tiem joprojām ir reti sastopami un tādēļ ļoti dārgi. Starp jaunajām eksotiskajām šķirnēm ir arī tādas, kas jau ļoti sen radušās dabiskā ceļā, taču tikai salīdzinoši nesen oficiāli reģistrētas.

1. Toigers

Toigers ir dizainēts kaķis, speciāli radīts ārkārtīgi rūpīgā selekcijas procesā. Šis mīļais dzīvnieciņš pēc izskata atgādina mazu tīģerīti ar īpašu, tikai šai šķirnei raksturīgu kažoka zīmējumu. Par tīģeri atgādina arī kažoka mirdzošais spīdums un kaķa viegli līganā gaita, kā arī zemu nolaistā aste.

Toigers ir valdzinoša personība, un tas kļūst par brīnišķīgu ikvienas kaķu mīļotāju mājas iemītnieku. Šīs šķirnes pārstāvji ir bezrūpīgi un sabiedriski, mājās viegli pieņem citu kaķu un suņu sabiedrību, kā arī ar prieku iesaistās galvu reibinošās rotaļās.

Kustīgais un rotaļīgais toigers ir arī nosacīti viegli apmācāms (ja runājam par kaķiem), to var pieradināt staigāt pie saites vai iemācīt atnest aizsviestus priekšmetus.

Par šķirnes izveidošanu jāpateicas Džūdijai Sadženai (audzētava "EEYAA"), slavenās kaķu audzētājas no Amerikas Džīnas Sadženas-Millas meitai, kas bija Bengālijas kaķu šķirnes radīšanas galvenā virzītāja 20. gadsimta 80. gados, kad šo kaķu veidošanas programma darbojās pilnā sparā.

Džūdija pielika arī aktīvas pūles, lai uzlabotu makreles zīmējuma dzidrumu un citādi mājas kaķim raksturīgā raibi svītrainā kažoka fona. Tolaik ļoti aktuāla bija kaķu audzētāju interese par eksotisko (savvaļas) kaķu iegūšanu īpašumā ar mērķi tos pieradināt kā mājdzīvniekus galvenokārt skaisto kažoku un ārējo iezīmju dēļ. Daudzi kaķu mīļi par šādiem kaķiem pienācīgi rūpējās un tos izmitināja, citiem neizdevās apmierināt savvaļas dzīvnieku vajadzības un to temperamentu. Turklāt aizvien straujāk samazinājās eksotisko dzīvnieku populācija, lielā mērā malu medību rezultātā, lai iegūtu to skaistos kažokus, un daļēji arī plašās savvaļas dzīvnieku tirdzniecības dēļ.

Tādi audzētāji kā Džūdija Sadžena un viņas māte centās radīt pavisam tīru mājas kaķi ar eksotiska savvaļas kaķa ārieni, lai tādā veidā apmierinātu tirgus pieprasījumu un pasargātu savvaļas dzīvnieku populāciju no iznīcības.

Četras eksotiska izskata kaķu šķirnes jeb Piemīlīgie mini 'tīģerīši' un 'leopardi'
Foto: Tracy Brown / cc

Diviem kaķiem bija īpaši būtiska loma toigera kaķu šķirnes izveidē, un tie bija svītrains mājas īsspalvainais kaķis, vārdā Scrapmetal, ar vienmērīgām svītrām un plankumiem un svītru uz muguras un liela auguma Bengālijas kaķis Milwood Rumpled Spotskin. Ar citu kaķu audzētāju – Entonija Hačersona un Alises Makkijas – palīdzību Džūdija ilgus gadus centās izveidot kaķi, kura ķermeņa uzbūve un kažoka zīmējums būtu tāds, kāds tagad raksturīgs toigera kaķu šķirnei.

1993. gadā Džūdija no Kašmiras Indijas ziemeļos atveda klaiņojošu ielas kaķi, kam starp ausīm bija brīnišķīgs skaists un neparasts zīmējums, un nosauca to par Jammu Blu. Pat līdz šai dienai turpinās ļoti rūpīgs selekcijas darbs, lai mājas kaķos, kuros nav ne piliena savvaļas dzīvnieka asiņu, nostiprinātu tīģerim raksturīgās iezīmes.

1993. gadā Starptautiskā kaķu asociācija (The International Cat Association, TICA) atzina šķirni ar tābrīža nosaukumu Kalifornijas toigers.

1. Toigers

Source

MansDraugs.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form